Vyhrocená situace kolem dvou separatistických regionů na východě Ukrajiny tvrdě dopadla i na ruské miliardáře, kterým pondělní propad cen akcií snížil hodnotu majetku zhruba o 8,3 miliardy dolarů (asi 178 miliard Kč).
Informoval o tom server ruskojazyčné verze časopisu Forbes. Dnes přitom ruské akcie v reakci na eskalaci napětí na východě Ukrajiny opět prudce oslabovaly.
Nejhůře tato krize z ruských oligarchů zasáhla šéfa ruské ropné společnosti Lukoil Vagita Alekperova, který k pondělnímu odpoledni ztrácel 946 milionů dolarů (asi 20,3 miliardy Kč). Jen o málo nižší ztráty zaznamenali spolumajitelé ruské plynárenské společnosti Novatek Leonid Michelson (minus 927 milionů USD) a Gennadij Timčenko (minus 906 milionů USD).
O moc lépe na tom nejsou ani oligarchové z ocelářského sektoru. Vladimir Lisin, který má pod kontrolou ocelárny NLMK, eviduje kvůli pondělnímu propadu cen akcií ztrátu 645 milionů dolarů. Podle loňského žebříčku druhý nejbohatší člověk v Rusku Vladimir Potanin, který vlastní těžební společnost Norilsk Nickel, ztrácí 751 milionů. Šéf hutní firmy Severstal Alexej Mordašov pak ztrácí 556 milionů dolarů.
Hlavní index moskevské burzy RTS dnes krátce po zahájení obchodování ztrácel přes deset procent, později část ztrát smazal. Poklesu kurzu ruského rublu a cen akcií nezabránil ani výrazný nárůst cen ropy, která je hlavním exportním artiklem Ruska. Na další vývoj cen bude mít vliv podoba sankcí, které vůči Rusku chystají západní země, uvedla ruská investiční banka Sinara.
Související
Budeš donášet, nebo jdeš sedět. Jak funguje ruská špionáž v Evropě?
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Babiš se kvůli vysokým cenám paliv sešel s pumpaři. Popírají umělé zvyšování cen
před 58 minutami
Budeš donášet, nebo jdeš sedět. Jak funguje ruská špionáž v Evropě?
před 1 hodinou
Průlom v blokádě: Trump naznačil, že umožní ruskému ropnému tankeru doplout na Kubu
před 2 hodinami
Složitá operace, která Hormuzský průliv nevyřeší. Obsazení ostrova Charg je Trumpův celoživotní sen
před 3 hodinami
Írán převáží uran v kontejnerech z Česka. Trump chce vyslat vojáky, aby jej zabavili
před 4 hodinami
Trump chce převzít kontrolu nad ostrovem Charg
před 5 hodinami
Počasí se o Velikonocích výrazně oteplí. Naměříme až 17 stupňů
včera
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
včera
Papež Lev se nezvykle ostře opřel do světových lídrů
včera
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
včera
Na pozemní invazi čekáme, jsme připraveni rozpoutat zkázu, vzkazuje Írán USA
včera
Kudy unikají citlivé informace z EU? Kremlu donáší německá AfD, obávají se politici
včera
Jurečka v televizi tvrdě kritizoval vládu. Klempíře označil za infantilního a neschopného ministra, který jen točí videa
včera
USA chtěly zabránit Íránu v zisku jaderné zbraně. Udělaly ale pravý opak, shodují se experti
včera
Největší demonstrace v historii USA? Na protestech No Kings vystoupilo proti Trumpovi osm milionů lidí
včera
Pentagon se připravuje na pozemní operaci v Íránu. Mohla by trvat měsíce
včera
Ukrajinská armáda zintenzivnila operace zaměřené na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Írán nečekal, že dokáže držet globální ekonomiku jako rukojmí. Na svůj mírový seznam přidal další položku
včera
Předpověď počasí na příští týden: V noci se do Česka vrátí mrazy
28. března 2026 21:17
V USA začínají mohutné protesty proti Trumpovi. Demonstruje se i v Evropě či za polárním kruhem
Spojené státy se zahalily do barev protestu. Napříč celou zemí, od Alabamy až po Wyoming, se koná rozsáhlá vlna demonstrací pod jednotným heslem „No Kings“ (Žádní králové). Ulice velkoměst i malých městeček zaplnily davy lidí, kteří vyjadřují svůj hluboký nesouhlas s politikou prezidenta Donalda Trumpa, rostoucími životními náklady a probíhající válkou s Íránem.
Zdroj: Libor Novák