Skotské školy znovu zahajují výuku, vede se spor kvůli rouškám

Po téměř pětiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií se dnes ve Skotsku začaly otevírat školy. Děti se do tříd vracejí bez roušek a nemusejí dodržovat ani bezpečnou vzdálenost, což znepokojuje řadu učitelů obávajících se nákazy. Jejich odbory proto podle britských médií chtějí vyjednat s vládou, aby si děti musely zakrývat obličeje.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Většina ze 700 tisíc skotských školáků viděla své učitele naposledy 20. března, kdy se kvůli šíření covidu-19 brány vzdělávacích institucí uzavřely. Dnes se do tříd vracejí děti z regionu na jihu Skotska a Shetlandských ostrovů, ve středu je budou následovat žáci a studenti ve zbytku Skotska. Některé oblasti umožní dětem postupný návrat až do příštího týdne.

"Vím, že mezi rodiči, dětmi i učiteli budou tento týden obavy a nervozita, a myslím, že je to zcela pochopitelné," řekla v podle listu The Herald v pondělí skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Znovuotevření škol je podle ní přes nejistou epidemiologickou situaci zásadní pro výuku dětí.

"Snažíme se zajistit, aby bylo bezpečné a efektivní," dodala na adresu obav, které jsou slyšet zejména ze strany pedagogů. Děti sice budou instruovány, aby si častěji než dříve myly ruce či používaly dezinfekci, žádná další hygienická pravidla však nebudou muset dodržovat. To znepokojuje některé učitele, kteří se mnohdy i s ohledem na svůj vyšší věk obávají, že by na ně děti mohly nákazu přenést.

"Pokud se učitel ve třídě bojí o své zdraví, měl by mít právo dát najevo, že by si děti měly zakrývat obličeje," uvedl podle stanice BBC šéf odborové organizace učitelů EIS Larry Flanagan. Odboráři chtějí se skotskou vládou jednat o úpravě podmínek.

Část učitelů však nechce, aby jejich žáci nosili roušky, neboť je podle nich důležité vidět mimiku, aby byli s dětmi v plném kontaktu. "Můj výraz obličeje je velmi důležitý, stejně jako vzájemná komunikace mezi dětmi," řekla BBC učitelka prvního stupně Laura McConnellová, která je proti zakrývaní tváří dětí či pedagogů.

Británie na jaře zavedla koronavirová omezení o něco později než většina dalších evropských zemí a patřila k nejzasaženějším státům. Kvůli opětovnému nárůstu počtu případů na konci července země odložila plánované uvolnění některých restrikcí na polovinu srpna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Le Monde: Navalnyj se mohl otrávit novičokem sám, řekl Putin

22.09.2020 23:12 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem…

Putin v projevu v OSN vyzvdihl ruskou vakcínu proti covidu-19

22.09.2020 20:00 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve virtuálním vystoupení před Valným shromážděním OSN vyzdvihl…

Po kyberútoku na nemocnici v Düsseldorfu vedou stopy do Ruska

22.09.2020 17:13 Za nedávným kybernetickým útokem na nemocnici v německém městě Düsseldorf mohli být hackeři z Ruska…

Boris Johnson oznámil tvrdší opatření proti koronaviru, zpřísňuje se i …

22.09.2020 16:24 Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama