TASS: Inaugurace Lukašenka se uskuteční do dvou měsíců

Inaugurace běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který podle oficiálních údajů zvítězil se ziskem přes 80 procent hlasů ve volbách 9. srpna, se uskuteční do dvou měsíců. Přesné datum ale stanoveno není, uvedla dnes s odvoláním na běloruskou ústřední volební komisi agentura TASS. Běloruská opozice i Evropská unie výsledky hlasování neuznávají s tím, že nebylo svobodné ani spravedlivé. Pochybnosti o regulérnosti voleb vyjádřilo poprvé i Rusko.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

"Konkrétní datum určí organizátoři, inaugurace se odehraje nejpozději do dvou měsíců," řekl TASS nejmenovaný člen volební komise. Podle něj se bude postupovat podle zaběhnuté praxe, kdy se vítěz prezidentských voleb ujme úřadu měsíc od vyhlášení konečných výsledků.

V Bělorusku jedenáctým dnem pokračují demonstrace proti výsledku prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů Lukašenko vyhrál už pošesté. Bývalé sovětské republice vládne už od roku 1994. Demonstranti pokládají průběh i výsledek voleb za zfalšované a vyzývají Lukašenka k odstoupení.

Také prezidenti a premiéři Evropské unie se na dnešním mimořádném summitu shodli, že volby v Bělorusku nebyly ani svobodné, ani spravedlivé, a proto neuznávají jejich výsledek. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela unie brzy přijme sankce vůči "značnému počtu" běloruských představitelů, odpovědným za zfalšování voleb a za porušování lidských práv při potlačování protestů, při kterých nejméně tři lidé přišli o život a tisíce osob zadržela policie.

Nedostatky ve volbách běloruského prezidenta dnes podle agentury DPA poprvé připustilo i Rusko. "Volby nebyly ideální, samozřejmě že ne," prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov ve státní televizi. Existuje pro to nemálo důkazů, dodal. Podle něj si je této skutečnosti vědomo samo běloruské vedení, které se snaží navázat dialog s občany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko hlásí 7867 nově nakažených, nejvíce za den za tři měsíce

27.09.2020 10:55 V Rusku se za poslední den potvrdilo 7867 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, je to nejvyšší denní…

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali v ní protesty

27.09.2020 09:40 Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti…

Švýcaři budou dnes hlasovat o volném pohybu osob či otcovské dovolené

27.09.2020 08:21 Švýcaři dnes budou hlasovat v referendu o pěti celostátních a několika regionálních otázkách.…

Johnson vybírá do vedení klíčových médií své spojence

26.09.2020 21:10 Britský premiér Boris Johnson hodlá přidělit klíčové mediální pozice dvěma zastáncům brexitu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama