Téměř 80 procent uprchlíků přišlo za časů epidemie o práci

Za časů epidemie ztratilo práci nebo příjem z práce 77 procent uprchlíků. Uvádí to dnes agentura Reuters s odvoláním na výzkum Norské rady pro uprchlíky (NRC). Výzkum například ukazuje, že uprchlíci museli od března omezit výdaje na jídlo a základní potřeby. Průzkumu se zúčastnilo 1400 respondentů ve 14 zemích světa.

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Epidemie ale neměla stejný dopad ve všech zemích, uvádí zpráva norské organizace. Mezi nejvíce zasažené země patří Libanon, kde ztratilo práci či alespoň část příjmu z práce zhruba 90 procent syrských a 80 procent palestinských uprchlíků.

"Pracoval jsem v restauraci, ale zaměstnání jsme ztratil, když udeřila pandemie," uvádí zpráva příběh syrského uprchlíka Sámera, který žije v Libanonu. Méně příjmů mají od března uprchlíci i z jiných zdrojů, například od příbuzných.

Na omezení příjmu uprchlíci reagovali snížením výdajů. Zhruba třetina uprchlíků se pak snažila vyrovnat propad příjmů půjčkami.

Ve výzkumu pak 73 procent respondentů uvedlo, že museli omezit množství jídla na den. Přes 70 procent uprchlíků mělo problém s platbami za nájem či bydlení.

"Před covidem-19 jsem nebyl šťastný, ale měl jsem dost peněz na pronájem jednoho pokoje a na jídlo pro své děti. Teď je to tak, že když mám snídani, tak si nemohu dovolit oběd," vypráví jeden uprchlíka z Venezuely, který našel útočiště v Kolumbii.

Situaci uprchlíků NRC přirovnala k sestupné spirále, u které hrozí, že se vymkne kontrole. Norská organizace proto apeluje na ekonomicky významné státy G20 a na mezinárodní finanční instituce, aby "pomoc uprchlíkům a lidem na útěku byla významnou součástí jejich národní a mezinárodní ekonomické odpovědi na epidemii nemoci covid-19."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj navrhl rozpustit ústavní soud a zrušit jeho rozhodnutí

30.10.2020 10:24 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes předložil parlamentu návrh zákona, který má umožnit…

Covid se šíří bezprecedentně. Rusko a Ukrajina hlásí rekordní přírůstky…

30.10.2020 09:20 Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18.283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během…

Policisté v ruském Tatarstánu zastřelili mladíka, zaútočil nožem

30.10.2020 08:36 Policisté v ruském Tatarstánu, obývaném převážně muslimy, zastřelili šestnáctiletého mladíka, který…

Situace na východě Ukrajiny se zhoršila, dva vojáci zabiti

30.10.2020 08:33 Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama