Trump poslal dopis do Albánie. Balkánskou zemi vyzývá k opuštění čínské iniciativy 17+1

Americký prezident Donald Trump vyzval Albánii, aby opustila iniciativu čínské vlády 17+1, která má za cíl podporovat vztahy Pekingu s některými zeměmi střední a jihovýchodní Evropy. Dnes o tom informoval albánský premiér Edi Rama. Členem iniciativy je i Česká republika.

Donald Trump
doporučujeme

"Těší mě silná role Albánie v iniciativně Trojmoří - transparentní, tržně orientované a spravedlivé alternativě čínskému formátu 17+1, který vás vyzývám opustit," napsal Trump v dopise, který Rama zveřejnil na svém facebooku.

Trump v něm dále bez bližšího vysvětlení vyzdvihl "vůdcovství" Albánie na Balkáně a střední Evropě v "rozkrývání zhoubného vlivu Číny, porušování lidských práv a predátorské praxi poskytování půjček". Ohlásil také spolupráci USA s Albánií na budování bezpečných telekomunikačních sítí páté generace (5G).

Washington dlouhodobě usiluje o to, aby se na výstavbě citlivé komunikační infrastruktury ve spojeneckých zemích nepodílely čínské firmy.

Iniciativa 17+1, která do loňského vstupu Řecka nesla název 16+1, byla založena v roce 2012 a jejím cílem je rozvoj obchodních a investičních vztahů v rámci čínského globálního projektu nové Hedvábné stezky. Kromě Albánie, Česka a Řecka jsou jejími členy též Srbsko, Bosna a Hercegovina, Severní Makedonie, Černá Hora, Chorvatsko, Slovinsko, Bulharsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko a Slovensko.

Iniciativu Trojmoří naopak podporuje Washington, sdružuje dvanáct zemí střední a východní Evropy mezi Jaderským, Černým a Baltským mořem. I na ní se podílí Česká republika, Albánie o členství usiluje. Iniciativa vznikla v roce 2016 s cílem zajistit politickou podporu významným přeshraničním projektům v energetice, dopravě nebo digitální komunikaci, a zlepšit tak dopravní spojení, posílit energetickou bezpečnost a hospodářsky posílit východní část Evropské unie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Verdikt soudu má vážné dopady. EU hrozí Ukrajině pozastavením bezvízového…

29.10.2020 17:30 Aktualizováno Evropská unie pohrozila Kyjevu pozastavením bezvízového cestování Ukrajinců do unijních zemí. Je to…

Otázka Gibraltaru je stále nevyřešená. Podle Španělska chybí Británii vůle…

29.10.2020 16:44 Podle španělských diplomatů chybí Británii politická vůle k uzavření dohody, která by od 1. ledna…

Corbyn má pozastavené členství v Labouristické straně, kvůli antisemitismu

29.10.2020 16:07 Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho…

Epidemie v Rusku a Polsku se dál zhoršuje, počty nakažených i mrtvých jsou…

29.10.2020 15:21 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 17.717 nových případů nákazy koronavirem a 366 úmrtí za uplynulý den. Oba údaje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama