V Bělorusku prověřují úředníka kvůli důkazům o falšování voleb, Lukašenko vyznamenal 300 příslušníků silových složek

Běloruské úřady prověřují jednání úředníka, který při nedávných prezidentských volbách donutil členy volební komise v jednom z okrsků ve Vitebsku zfalšovat výsledky hlasování. Dnes to podle internetového zpravodajského portálu Tut.by oznámil gubernátor Vitebské oblasti.

Demonstrace na podporu Bělorusů

Sjarhej Stašeuski, který stojí v čele správy jedné administrativní části města, donutil komisi přepsat protokol tak, aby opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala pouze 20 procent hlasů. Ze schůzky se členy komise byl pořízen audiozáznam, přepsání protokolu také dříve potvrdil Rádiu Svoboda předseda komise daného okrsku Sjarhej Pitalenka.

Předseda komise také uvedl, že Cichanouská podle prvního, tedy nezfalšovaného protokolu v jeho okrsku vyhrála. Audionahrávku, na níž je slyšet, jak Stašeuski jedná se členy komise volebního okrsku číslo 25, dříve získal server Tut.by.

Stašeuski se nejdříve ujistil, že v místnosti jsou pouze členové komise, a potom přítomným sdělil, že nechce, aby se výsledky v jejich okrsku výrazně lišily od výsledků dalších komisí v jeho městské části. "Řeknu vám, že vaši kolegové to sečetli trošku jinak než vy (...) Podle předběžných výsledků za třetího kandidáta (Alexandra Lukašenka) hlasovalo 75 procent, zatímco u vás je to asi 15 procent (...) Proto mám pro vás velmi nekompromisní návrh - změnit protokol a kardinálně změnit čísla u třetího a čtvrtého kandidáta."

Na gubernátora Vitebské oblasti se podle serveru Tut.by v neděli obrátilo 15 delegátů s peticí, v níž občané požadují trestní stíhání lidí, kteří se falšování v okrsku 25 účastnili. Tut.by připomíná, že falšování volebních výsledků je trestný čin, za nějž hrozí až pět let odnětí svobody.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko udělil medaile více než 300 pracovníkům ministerstva vnitra "za bezchybnou službu". O tom dnes informuje agentura Interfax. Podle internetového portálu Novaja gazeta jsou mezi vyznamenanými kromě policistů také řidiči policejních antonů, a představitelé speciálních sil OMON. Příslušný výnos Lukašenko podepsal 13. srpna nedlouho poté, co silové složky tvrdě zasáhly proti lidem, kteří se účastní protestů kvůli falšování výsledků voleb.

Protesty vypukly po vyhlášení odhadů výsledků prezidentských voleb z 9. srpna, podle kterých opět zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko. Nejméně dva lidé v souvislosti s protesty zemřeli, stovky utrpěly zranění a přibližně 7000 dalších osob bylo zatčeno. Zadržení lidé, z nichž část už byla propuštěna, si stěžují na tvrdé zacházení, kruté bití, ponižování a vyhrůžky. Interfax dnes uvedl, že u 80 zatčených není známo, kde se nacházejí.

Informace o protestujících, kteří byli zadrženi mezi 10. a 16. srpnem, lze ode dneška hledat na novém internetovém portálu. Jeho iniciátoři si přejí podle serveru Novaja gazeta zůstat v anonymitě.

K stávkujícím podnikům se dnes připojili zaměstnanci důlního podniku Belaruskalij, informuje agentura TASS. Podle zpravodajského portálu Tut.by stávkují také někteří zaměstnanci Běloruského rozhlasu. Mezi nimi jsou spolupracovníci stanic Stalica a Belarus a zvukaři, kteří mají na starosti všechny stanice rozhlasu.

U příležitosti 42. narozenin opozičního aktivisty Sjarheje Cichanouského se dnes mnoho lidí shromáždilo před vyšetřovací vazbou, kde se Cichanouski nachází, a skandovalo narozeninové přání.

Cichanouského policie zadržela 31. května během akce, při níž se sbíraly podpisy na podporu kandidatury jeho manželky Svjatlany Cichanauské. Svoji ženu se aktivista ve volbách rozhodl podpořit poté, co jeho vlastní přihláška byla zamítnuta. Sama Cichanouská uveřejnila nové video, ve kterém hovoří o tom, že její manžel byl zadržen na základě vykonstruovaného obvinění.

Stovky lidí se dnes podle Reuters shromáždily v Minsku před Národním akademickým divadlem, jehož ředitel byl zbaven funkce kvůli tomu, že vyjádřil podporu protestnímu hnutí. Soubor divadla dnes ministra kultury varoval, že pokud sesazenému řediteli funkci opět nenabídne, budou zaměstnanci sabotovat nadcházející divadelní sezónu.

Dnes se má podle agentury Reuters sejít nově vytvořená koordinační rada, jejíž vznik inicioval štáb Cichanouské s cílem zprostředkovat předání moci v zemi. Mezi členy rady jsou například vedoucí volebního štábu opozičního kandidáta Viktara Babaryky Maryja Kalesnikavová nebo držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání opozičníka Navalného

28.09.2021 16:41 Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného a…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Související:

Právě se děje

reklama