V Británii už má plné očkování proti covidu-19 více než polovina dospělé populace. Oznámil to dnes na twitteru britský vládní koordinátor pro očkování Nadhim Zahawi, podle něhož jde o důležitý milník v boji proti pandemii. O den dříve ministr zdravotnictví Matt Hancock uvedl, že alespoň jednu dávku vakcíny dostaly přes tři čtvrtiny dospělých.
Dobré zprávy ale podle stanice BBC zastíní rozhodnutí vlády, která prý zruší možnost cestovat bez karantény do Portugalska, kam zamířily za teplem desetitisíce Britů.
"Polovina dospělé populace ve Spojeném království je plně očkovaná. Je to obrovský úspěch, který umožnili všichni ti, kdo se zapojili. Pojďme tu práci dokončit. Až na vás dojde řada, nechte se očkovat," napsal na twitteru premiér Boris Johnson.
Podle oficiálních dat ministerstva zdravotnictví dostalo do úterka v Británii obě dávky vakcíny přes 26 milionů lidí, alespoň jednu dávku má skoro 40 milionů lidí. Vláda slíbila, že možnost nechat se naočkovat první dávkou vakcíny dá všem dospělým nejpozději do konce července.
Brity ale před začátkem letní sezóny nejspíš čeká i nepříjemná zpráva, která se týká vládního seznamu zemí, do nichž lze cestovat bez nutnosti karantény po návratu. Z oblíbených evropských destinací mezi nimi dosud bylo Portugalsko, to se ale vláda podle BBC chystá z takzvaného zeleného seznamu vyřadit. Pokud se tak stane, bude mít opatření platnost zřejmě od úterý. Turisté, kteří by se do té doby nestihli z dovolené vrátit, by pak museli po návratu strávit deset dní v domácí izolaci.
Podle BBC se seznam málo rizikových zemí nebude v nejbližší době rozšiřovat, což znamená, že Britové budou mít jen několik možností, kde absolvovat letní dovolenou bez nutnosti karantény. Seznam rizikových zemí, u nichž se po návratu vyžaduje placená karanténa v hotelu, se navíc má rozšířit například o Egypt či Srí Lanku.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
před 1 hodinou
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
před 2 hodinami
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
před 2 hodinami
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
před 3 hodinami
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
před 4 hodinami
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
před 5 hodinami
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
před 5 hodinami
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
před 6 hodinami
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
před 7 hodinami
Dva mrtví v Plzni. Policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi
před 8 hodinami
Obchody se o Velikonocích uzavřou na den. Zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Po Irech porazili na penalty i Dány. Češi po 20 letech postoupili na fotbalové mistrovství světa
před 9 hodinami
Navrátíme Írán do doby kamenné, řekl Trump. Válka pro tuto chvíli pokračuje
před 9 hodinami
Lidé se vrací k Měsíci. Mise Artemis II úspěšně odstartovala
před 11 hodinami
Počasí čeká o velikonočních svátcích výrazné oteplení
včera
BBC: Evropští lídři doufají, že USA z NATO neodejdou. Ví ale, že Trump je toho schopen
včera
Szijjártó se ostře pustil do prezidenta Pavla. Vytáhl komunistickou minulost
včera
Vance naznačil, že bude po Trumpovi zřejmě kandidovat na prezidenta USA
včera
První člověk tmavé pleti, první žena, první neameričan. Kdo dnes odstartuje na historickou cestu k Měsíci?
včera
Londýn svolává zástupce 35 zemí. Na krizovém summitu bude řešit znovuotevření Hormuzského průlivu
Velká Británie se ujímá role diplomatického lídra v prohlubující se blízkovýchodní krizi. Britský premiér Keir Starmer oznámil, že Londýn bude ve čtvrtek hostit zástupce 35 zemí na krizovém summitu. Hlavním tématem rozhovorů bude hledání cest k znovuotevření Hormuzského průlivu, který je v současné době zablokován íránskými silami v reakci na vojenské údery Spojených států a Izraele.
Zdroj: Libor Novák