V Rusku vrcholí referendum o změnách ústavy. Putin odhlasoval, roušku neměl

Účast v referendu o změnách ruské ústavy, jež mohou umožnit prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat v úřadu hlavy státu až do roku 2036, po šesti dnech hlasování přesáhla 55 procent. Podle agentury TASS to dnes dopoledne v poslední den referenda oznámila šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová. Státní agentura pro průzkum veřejného mínění VCIOM na základě průzkumů odhaduje, že tři čtvrtiny hlasujících úpravu základního zákona podpoří. Hlasovat může na 110 milionů voličů.

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

Ústavní reformu rámcově navrhl v lednu sám Putin, oficiálně kvůli posílení role parlamentu při vytváření vlády či kvůli sociálním garancím. Při diskusi v obou komorách zákonodárného sboru se objevila řada dalších návrhů na úpravu základního zákona. K těm, jež prošly, přibyla možnost zrušit dosavadní prezidentské mandáty, což by Putinovi otevřelo cestu k opětné kandidatuře v roce 2024 a případně i v roce 2030.

Celý balík změn už schválily obě parlamentní komory, tedy Státní duma i Rada federace, zákonodárné sbory všech 85 regionů ruské federace i ústavní soud a podpisem ho stvrdil také prezident. Ke vstupu v platnost chybí již jen přijetí v celostátním hlasování.

Dnešek, kdy referendum vrcholí, úřady vyhlásily volným, nepracovním dnem. V některých místech Moskvy se před hlasovacími středisky podle tiskových agentur hned ráno tvořily fronty voličů. Svůj hlas odevzdal i Putin v budově prezídia Ruské akademie věd, kde se obvykle účastní voleb. Byl bez roušky a bez rukavic, zatímco členka volební komise, která mu předávala hlasovací lístek, roušku a rukavice měla, všimla si agentura TASS.

zdroj: YouTube

Pamfilovová novinářům ráno rovněž řekla, že doposud nebyla zjištěna žádná vážná narušení referenda. Podle ní se jen vyskytly případy "určitých provokací". Zda těmito provokacemi míní třeba upozornění na fakticky prokázanou možnost dvojího hlasování - osobně v hlasovacím středisku a pak elektronicky -, neupřesnila. Mimo jiné poznamenala, že nad regulérností referenda bdí celkem 526.000 pozorovatelů.

Především západní média ale poukazují na řadu různých "nepravostí", včetně případů vyvíjení nátlaku na voliče. Poprvé se také v Rusku hlasování koná v několika dnech, což bylo zdůvodněno rizikem koronavirové nákazy, ale kritici Kremlu v tom spatřují další možnost pro manipulaci s hlasy.

Referendum se původně mělo konat 22. dubna, ale kvůli pandemii bylo odloženo. Novým termínem se pak stal 1. červenec, ale hlasovat se začalo už 25. června a v některých odlehlých končinách Dálného východu a Sibiře či na lodích a polárních stanicích ještě dříve. V Moskvě a v Nižním Novgorodu úřady umožnily rovněž internetové hlasování.

Vzhledem k tomu, že Rusko se rozprostírá v několika časových pásmech, bylo stanoveno, že hlasování dnes postupně skončí vždy ve 20:00 místního času. Sčítání pak všude začne hned po uzavření hlasovacích středisek. Podle sdělení ústřední volební komise budou jako první ve 12:00 SELČ oznámeny výsledky z Dálného východu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé…

12.08.2020 15:38 Aktualizováno Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky…

Ukrajina žádá o vydání 28 ruských žoldnéřů zadržených v Minsku

12.08.2020 15:34 Ukrajinská generální prokuratura oficiálně požádala Bělorusko o vydání 28 údajných ruských žoldnéřů…

Norsko zavádí karanténu pro cestujících z dalších zemí

12.08.2020 15:31 Norsko dnes rozšířilo seznam zemí, které kvůli koronaviru nepovažuje za bezpečné. Do desetidenní…

Ve Skotsku vykolejil vlak, na místě jsou vážně zranění

12.08.2020 14:30 Několik vážně zraněných si dnes vyžádala železniční nehoda ve Skotsku. Osobní vlak vykolejil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama