V Rusku vrcholí referendum o změnách ústavy. Putin odhlasoval, roušku neměl

Účast v referendu o změnách ruské ústavy, jež mohou umožnit prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat v úřadu hlavy státu až do roku 2036, po šesti dnech hlasování přesáhla 55 procent. Podle agentury TASS to dnes dopoledne v poslední den referenda oznámila šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová. Státní agentura pro průzkum veřejného mínění VCIOM na základě průzkumů odhaduje, že tři čtvrtiny hlasujících úpravu základního zákona podpoří. Hlasovat může na 110 milionů voličů.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

Ústavní reformu rámcově navrhl v lednu sám Putin, oficiálně kvůli posílení role parlamentu při vytváření vlády či kvůli sociálním garancím. Při diskusi v obou komorách zákonodárného sboru se objevila řada dalších návrhů na úpravu základního zákona. K těm, jež prošly, přibyla možnost zrušit dosavadní prezidentské mandáty, což by Putinovi otevřelo cestu k opětné kandidatuře v roce 2024 a případně i v roce 2030.

Celý balík změn už schválily obě parlamentní komory, tedy Státní duma i Rada federace, zákonodárné sbory všech 85 regionů ruské federace i ústavní soud a podpisem ho stvrdil také prezident. Ke vstupu v platnost chybí již jen přijetí v celostátním hlasování.

Dnešek, kdy referendum vrcholí, úřady vyhlásily volným, nepracovním dnem. V některých místech Moskvy se před hlasovacími středisky podle tiskových agentur hned ráno tvořily fronty voličů. Svůj hlas odevzdal i Putin v budově prezídia Ruské akademie věd, kde se obvykle účastní voleb. Byl bez roušky a bez rukavic, zatímco členka volební komise, která mu předávala hlasovací lístek, roušku a rukavice měla, všimla si agentura TASS.

zdroj: YouTube

Pamfilovová novinářům ráno rovněž řekla, že doposud nebyla zjištěna žádná vážná narušení referenda. Podle ní se jen vyskytly případy "určitých provokací". Zda těmito provokacemi míní třeba upozornění na fakticky prokázanou možnost dvojího hlasování - osobně v hlasovacím středisku a pak elektronicky -, neupřesnila. Mimo jiné poznamenala, že nad regulérností referenda bdí celkem 526.000 pozorovatelů.

Především západní média ale poukazují na řadu různých "nepravostí", včetně případů vyvíjení nátlaku na voliče. Poprvé se také v Rusku hlasování koná v několika dnech, což bylo zdůvodněno rizikem koronavirové nákazy, ale kritici Kremlu v tom spatřují další možnost pro manipulaci s hlasy.

Referendum se původně mělo konat 22. dubna, ale kvůli pandemii bylo odloženo. Novým termínem se pak stal 1. červenec, ale hlasovat se začalo už 25. června a v některých odlehlých končinách Dálného východu a Sibiře či na lodích a polárních stanicích ještě dříve. V Moskvě a v Nižním Novgorodu úřady umožnily rovněž internetové hlasování.

Vzhledem k tomu, že Rusko se rozprostírá v několika časových pásmech, bylo stanoveno, že hlasování dnes postupně skončí vždy ve 20:00 místního času. Sčítání pak všude začne hned po uzavření hlasovacích středisek. Podle sdělení ústřední volební komise budou jako první ve 12:00 SELČ oznámeny výsledky z Dálného východu.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jediný z ruských regionů hlasoval proti ústavním změnám ve prospěch Putina

02.07.2020 20:47 Něněcký autonomní okruh jako jediný z 85 ruských regionů hlasoval proti přijetí změn v ruské ústavě…

Putin v referendu obstál. Z Indie přišla gratulace, USA vyjádřily…

02.07.2020 18:16 Indický premiér Naréndra Módí v dnešním telefonickém rozhovoru "vřele poblahopřál" ruskému…

Dohoda mezi EU a Británií v nedohlednu, po dalším kole jednání přetrvávají…

02.07.2020 16:48 Další čtyři dny rozhovorů mezi vyjednavači Londýna a Evropské unie o podobě budoucích vztahů…

Stala se chyba? Turci zuří, protože nejsou na seznamu bezpečných zemí

02.07.2020 15:30 EU přišla s prvním seznamem bezpečných mimounijních zemí, jejichž občanům se otevřela, a jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy