Ve Středomoří řinčí zbraně. O co jde ve sporu mezi Řeckem a Tureckem?

NÁZOR - Mnozí tvrdí, že uplynula již dlouhá staletí od doby, kdy bylo Středomoří považováno za hybatele dějin, poukazuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník varuje, že velmoci a pobřežní státy, které si snaží přivlastnit tamní fosilní bohatství, dnes opět soupeří o ovládnutí oblasti, nebo přinejmenším jejích východních vod.

Ohnisko napětí

Problém se objevil minulý měsíc, kdy turecká fregata doprovázející ropnou a plynovou průzkumnou loď kolidovala s řeckým vojenským plavidlem, nastiňuje The Guardian. Dodává, že od té doby planou vášně a nevyřešená otázka Kypru vytváří ohnisko napětí mezi oběma zeměmi.

K řeckým lodím v okolí Kypru se minulý týden přidala plavidla Francie, Itálie a Spojených arabských emirátů, zatímco Turecko oznámilo, že uspořádá společné námořní cvičení s Ruskem, upozorňuje editorial. Dává zapravdu stanovisku NATO, že napětí je nutné zmírnit, a oceňuje, že aliance již zahájila jednání s cílem spor urovnat.

"Členové NATO by si měli vyměňovat slova, nikoliv rány," pokračuje britský server. Zároveň varuje, že v Turecku dochází během prezidentství Recepa Tayyipa Erdoğana k příklonu k autoritářství.

Turecký vojenský, ekonomický a kulturní vliv se rozšiřuje a od dob Osmanské říše nevedla turecká armáda své operace v tolika částech světa, upozorňuje prestižní deník. Podotýká, že turecké jednotky a drony například nedávno zachránily před vojenskou porážkou mezinárodně uznanou vládu Libye v Tripolisu.

Navzdory hospodářské recesi v důsledku pandemie se turecké firmy prosazují na globální úrovni, když těží z levné ceny práce, kterou dále zlevňuje slabá turecká měna, i přístupu k evropským trhům, uvádí The Guardian. Připomíná, že Erdoğan si také získal sympatie sunnitského arabského světa, když přijal na 4 miliony syrských uprchlíků.

"Erdoğana zlobí to, že jeho země nemůže prozkoumávat a využívat středomořského dna," pokračuje britský deník. Soudí, že podle prezidenta zní otázka, proč by Turecko nemohlo těžit z tamního bohatství, když tak mohou činit Egypt, Izrael a Kypr.  

Ankara tvrdí, že pás řeckých ostrovů brání Turecku využívat vlastní pobřežní zdroje a je otázkou, do jaké míry lze toto souostroví u tureckého pobřeží brát v potaz při vymezení hranic výsostných ekonomických zón, přiznává The Guardian. Dodává, že konvence OSN o námořním právu sice podporuje Řecko a současný stav, ale Turecko ji nepodepsalo.

Něco za něco

Erdoğan pojímá tento mezinárodní spor jako součást svého revizionismu, protože z politického hlediska nepovažuje založení moderního Turecka jako vítězství, ale jako ztracenou příležitost, vysvětluje prestižní server. Doplňuje, že právě proto jsou územní ztráty na základě smlouvy z Lausanne z roku 1923, která určila hranice moderního Turecka, včetně ostrovů v Egejském moři, aktuálně srdcem Erdoğanovy zahraniční politiky.

Boj starých nepřátel o hranice, plynová naleziště a národní hrdost může region destabilizovat, varuje editorial. Deklaruje, že spor o fosilní paliva by se měl vést pouze ohledně toho, jak je přestat používat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Arabské mocnosti a Izrael, které znepokojuje Erdoğanova verze politického islámu, se přiklánějí k Řecku, nastiňuje renomovaný deník. Podotýká, že Turecko přitom možná středomořské fosilní zdroje vůbec nepotřebuje, protože minulý měsíc narazilo na ložiska plynu v Černém moři.

"Washington, tradiční garant míru mezi egejskými rivaly z NATO, víceméně mlčí. EU má otevřené dveře, aby jednala," naznačuje The Guardian. Připomíná, že Německo, které dříve s Erdoğanem dojednalo úmluvu o zastavení přílivu syrských běženců do Evropy, již citlivě vyzvalo k rozhovorům.

Podle britského deníku existuje prostor pro dohodu "něco za něco", protože EU již pohrozila uvalením sankcí na turecký plynový a ropný sektor, které lze v případě dalšího "řinčení zbraněmi" rozšířit. A pokud chce Erdoğan být respektovaným a odpovědným partnerem, musí se tak začít chovat, zdůrazňuje editorial.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko Řecko Recep Tayyip Erdogan NATO EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy