Ve Středomoří řinčí zbraně. O co jde ve sporu mezi Řeckem a Tureckem?

NÁZOR - Mnozí tvrdí, že uplynula již dlouhá staletí od doby, kdy bylo Středomoří považováno za hybatele dějin, poukazuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník varuje, že velmoci a pobřežní státy, které si snaží přivlastnit tamní fosilní bohatství, dnes opět soupeří o ovládnutí oblasti, nebo přinejmenším jejích východních vod.

Recep Tayyip Erdoğan

Ohnisko napětí

Problém se objevil minulý měsíc, kdy turecká fregata doprovázející ropnou a plynovou průzkumnou loď kolidovala s řeckým vojenským plavidlem, nastiňuje The Guardian. Dodává, že od té doby planou vášně a nevyřešená otázka Kypru vytváří ohnisko napětí mezi oběma zeměmi.

K řeckým lodím v okolí Kypru se minulý týden přidala plavidla Francie, Itálie a Spojených arabských emirátů, zatímco Turecko oznámilo, že uspořádá společné námořní cvičení s Ruskem, upozorňuje editorial. Dává zapravdu stanovisku NATO, že napětí je nutné zmírnit, a oceňuje, že aliance již zahájila jednání s cílem spor urovnat.

"Členové NATO by si měli vyměňovat slova, nikoliv rány," pokračuje britský server. Zároveň varuje, že v Turecku dochází během prezidentství Recepa Tayyipa Erdoğana k příklonu k autoritářství.

Turecký vojenský, ekonomický a kulturní vliv se rozšiřuje a od dob Osmanské říše nevedla turecká armáda své operace v tolika částech světa, upozorňuje prestižní deník. Podotýká, že turecké jednotky a drony například nedávno zachránily před vojenskou porážkou mezinárodně uznanou vládu Libye v Tripolisu.

Navzdory hospodářské recesi v důsledku pandemie se turecké firmy prosazují na globální úrovni, když těží z levné ceny práce, kterou dále zlevňuje slabá turecká měna, i přístupu k evropským trhům, uvádí The Guardian. Připomíná, že Erdoğan si také získal sympatie sunnitského arabského světa, když přijal na 4 miliony syrských uprchlíků.

"Erdoğana zlobí to, že jeho země nemůže prozkoumávat a využívat středomořského dna," pokračuje britský deník. Soudí, že podle prezidenta zní otázka, proč by Turecko nemohlo těžit z tamního bohatství, když tak mohou činit Egypt, Izrael a Kypr.  

Ankara tvrdí, že pás řeckých ostrovů brání Turecku využívat vlastní pobřežní zdroje a je otázkou, do jaké míry lze toto souostroví u tureckého pobřeží brát v potaz při vymezení hranic výsostných ekonomických zón, přiznává The Guardian. Dodává, že konvence OSN o námořním právu sice podporuje Řecko a současný stav, ale Turecko ji nepodepsalo.

Něco za něco

Erdoğan pojímá tento mezinárodní spor jako součást svého revizionismu, protože z politického hlediska nepovažuje založení moderního Turecka jako vítězství, ale jako ztracenou příležitost, vysvětluje prestižní server. Doplňuje, že právě proto jsou územní ztráty na základě smlouvy z Lausanne z roku 1923, která určila hranice moderního Turecka, včetně ostrovů v Egejském moři, aktuálně srdcem Erdoğanovy zahraniční politiky.

Boj starých nepřátel o hranice, plynová naleziště a národní hrdost může region destabilizovat, varuje editorial. Deklaruje, že spor o fosilní paliva by se měl vést pouze ohledně toho, jak je přestat používat.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Arabské mocnosti a Izrael, které znepokojuje Erdoğanova verze politického islámu, se přiklánějí k Řecku, nastiňuje renomovaný deník. Podotýká, že Turecko přitom možná středomořské fosilní zdroje vůbec nepotřebuje, protože minulý měsíc narazilo na ložiska plynu v Černém moři.

"Washington, tradiční garant míru mezi egejskými rivaly z NATO, víceméně mlčí. EU má otevřené dveře, aby jednala," naznačuje The Guardian. Připomíná, že Německo, které dříve s Erdoğanem dojednalo úmluvu o zastavení přílivu syrských běženců do Evropy, již citlivě vyzvalo k rozhovorům.

Podle britského deníku existuje prostor pro dohodu "něco za něco", protože EU již pohrozila uvalením sankcí na turecký plynový a ropný sektor, které lze v případě dalšího "řinčení zbraněmi" rozšířit. A pokud chce Erdoğan být respektovaným a odpovědným partnerem, musí se tak začít chovat, zdůrazňuje editorial.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání opozičníka Navalného

28.09.2021 16:41 Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného a…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Související:

Právě se děje

reklama