Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

Původně panovaly obavy, co se změní po 60. volbě amerického prezidenta, kdy má velkou šanci opět uspět kontroverzní Donald Trump. Ten se nechal několikrát slyšet, že by Rusům šel naproti a Ukrajině by pomoc zastavil.

Proto rozhodnutí Spojených států může mít nyní dlouhodobý dopad na události v Evropě. Prezident Joe Biden již delší dobu naléhá na kongres ve Washingtonu, aby schválil poskytnutí pomocného balíčku pro Ukrajinu. Tento proces však blokují republikáni. Co víc, poskytnutí pomoci Ukrajině ze strany USA by se mohlo v následujících letech stát poslední možností. S případným zvolením právě republikánského kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách by se šance na poskytnutí pomoci Ukrajině ze strany USA ještě více zmenšily.

Dějinné rozhodnutí kongresu USA 

Podle varovného sdělení Institutu pro studium války (ISW) se sídlem ve Washingtonu, je případné schválení pomoci pro Ukrajinu doslova klíčové pro budoucnost Evropy. V případě odmítnutí nebude mít Ukrajina dostatek vojenské síly na obranu před ruským agresorem. "Spojené státy mají jen dvě možnosti. Buď rychle obnoví vojenskou pomoc pro Ukrajinu, nebo Rusům umožní v této válce zvítězit a obsadit pohraniční území NATO od Polska až po Černé moře," uvedli analytici ISW. 

USA by se zachovaly velmi nestrategicky, protože získat zpátky tak velké území by stálo nespočetné množství financí oproti současné pomoci Ukrajině. Nicméně, v této situaci by Spojené státy měly málo možností a musely by zajistit ochranu a posílení východní hranice NATO. Takže, kam se vytratila logika amerických kongresmanů?

Analýza ISW zdůrazňuje, že náklady pro USA by v takovém scénáři překonaly již zmíněné náklady na současnou pomoc pro Ukrajinu. "Pokud by Rusko plánovalo invazi do pobaltských států nebo Polska, pravděpodobně by narazilo na odpor Ukrajiny, která by vstoupila do konfliktu jménem NATO, bez ohledu na své členství," uvedli autoři studie.

Katastrofický scénář

Pokud by Rusko převzalo kontrolu nad veškerými ukrajinskými státními orgány, ukrajinský lid by se pravděpodobně postavil na odpor. To by pro Moskvu znamenalo značné potíže. Ale NATO by se muselo vypořádat s rozsáhlou ruskou vojenskou přítomností na celé východní hranici, a to od Arktidy na severu po Černé moře na jihu. Zranitelné by nebyly pouze pobaltské státy a Polsko, ale i Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

"V případě tohoto scénáře by muselo NATO posílit hranice v jižní a střední Evropě, což by znamenalo, že obrana pobaltských států se neposílí. Navíc psychická převaha by byla na straně ruské armády, kterou by hnalo dopředu vítězství nad Ukrajinou," píše se dále v studií.

Rusové by se snažili obsadit Suvalskou šíji, která byla kdysi nejvyspělejší oblastí Litvy a táhne se od západního konce Ruska až po Polsko a Bělorusko. Útokem na tuto oblast by Rusko mohlo zablokovat zásobování NATO a podporu pobaltských států. Očekává se, že by tento útok byl bleskový, aby NATO nemělo čas na mobilizaci jednotek z USA a dalších evropských mocností. Předpokládá se, že Rusko by mohlo nasadit síly z Moskvy a Petrohradu, což jsou jednotky blíže Evropě než ty umístěné na Kavkaze či v Dálném východě.

Proč tedy podporovat Ukrajinu?

Na uvedené mapě ISW, jsou jednotky NATO zatím jen fiktivní. Analytici však velmi vážně varují před důsledky špatného rozhodnutí USA. 

"Nezávislá Ukrajina se silnou armádou, prozápadní vládou a ve spolupráci s NATO bude pro Rusko mnohem těžší a tvrdší soupeř, než Ukrajina v současné době. Navíc, pokud Rusko Ukrajinu porazí, otevře se mu východní hranice NATO, což bude představovat pro Západ přímou vojenskou hrozbu ,"  uzavřeli analytici ISW.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko NATO Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy