Kristersson bude s Bidenem řešit členství Švédska v NATO i politiku vůči Číně

Švédský premiér Ulf Kristersson ve středu zamíří do Washingtonu na setkání se šéfem Bílého domu Joem Bidenem. Jednat se chystají o kandidatuře země do NATO, transatlantických bezpečnostních vazbách a ruské válce na Ukrajině. 

„Oba představitelé zhodnotí naši rostoucí bezpečností spolupráci a potvrdí svůj názor, že Švédsko by mělo co nejdříve vstoupit do NATO,“ citoval server Deutsche Welle sobotní prohlášení Bílého domu. 

Rozhovor by se měl stočit také na transatlantickou koordinaci v oblasti Číny, změny klimatu a nové technologie. „V centru pozornosti návštěvy bude vstup Švédska do NATO,“ zdůraznil Kristersson. Dodal, že je potěšen pozváním k setkání těsně před začátkem summitu Severoatlantické aliance v litevském hlavním městě Vilniusu. 

Švédové se za poslední týden dostali do nových problémů. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odsoudil spálení koránu ve Stockholmu. „Turecko se nikdy neskloní před politikou provokace nebo vyhrožování. Poučíme arogantní západní lidi, že urážet posvátné hodnoty muslimů není svoboda projevu,“ prohlásil. 

Švédská policie k protestu proti koránu sama udělila povolení. Jeden z demonstrantů se však rozhodl korán spálit, načež ho úřady obvinily z pobuřování proti etnické nebo národnostní menšině, píše server US News. „Je nepřijatelné povolovat protiislámské protesty ve jménu svobody projevu,“ podotkl turecký ministr zahraničí Hakan Fidan. 

Stockholm nicméně podporu Ankary opravdu potřebuje ke vstupu do řad Severoatlantické aliance. Čin jedné osoby při akci povolené zodpovědnými švédskými orgány ale situaci značně komplikuje. 

EuroZprávy.cz o vyhasínání nadějí pro vstup země do NATO ještě před Vilniuským summitem psaly minulý týden. Vedle Turecka vstup totiž neratifikovalo ještě Maďarsko, kde by se hlasování o švédském členství v Severoatlantické alianci mohlo uskutečnit až na podzim. 

Švédsko ale údajně splnilo požadavky, kterými Turecko podmínilo přijetí jeho členství v NATO, řekl podle médií švédský ministr zahraničí Tobias Billström. Otázku vstupu země do aliance řešil s Tureckem i americký prezident Joe Biden, který nedávno uvedl, že mu turecký prezident Erdogan v pondělním telefonátu zopakoval přání Ankary koupit stíhačky F-16 od Spojených států. Biden na oplátku chce, aby Ankara stáhla své námitky proti vstupu Švédska do NATO.

Švédsko a Finsko požádaly o členství v NATO v loňském roce, čímž se zbavily dlouhodobé politické neutrality. Nabídky na členství musí být schváleny všemi členy NATO. Švédsko tak nadále, na rozdíl od Finska, čeká na přijetí do Severoatlantické aliance. 

Americký šéf diplomacie Antony Blinken už v květnu řekl, že vstup severské země do aliance může být dokončen v následujících týdnech. „Nemám pochyb, že se to může a musí stát,“ prohlásil podle CNN na tiskové konferenci se švédským premiérem. Ještě na začátku července se tak nicméně nestalo.

Související

Více souvisejících

Ulf Kristersson Joe Biden Švédsko NATO Čína válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 29 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 51 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy