Milice stojí proti jaderné velmoci. Izrael vlastní téměř stovku jaderných hlavic, Hamás umí vyrábět rakety

Ozbrojený konflikt mezi Izraelem a Hamásem označil izraelský premiér za válku. Proti sobě stojí armáda regulérního suverénního státu proti militantní skupině motivované především nenávisti vůči Izraelcům. Kromě vojenské síly a celkové připravenosti hraje do karet židovského státu i fakt, že oficiálně vlastní bezmála stovku jaderných hlavic. 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu prohlásil, že je jeho země ve válce po smrtonosné raketové palbě z pásma Gazy. Konflikt výrazně eskalovalo i vyslání ozbrojenců. „Občané Izraele, jsme ve válce – ne v operaci, ne v přestřelce – ve válce,“ prohlásil premiér židovského státu podle americké stanice CNN.

K odpovědnosti za krvavé útoky se přihlásilo palestinské militantní hnutí Hamás, které pásmo Gazy řídí. „Pokud máte zbraň, vytáhněte ji. Teď je čas ji použít – vystupte s náklaďáky, auty, sekerami, dnes začíná ta nejlepší a nejúctyhodnější historie,“ vyzval palestinské občany velitel militantní skupiny Muhammad al-Deif.

Podle al-Deifa operace pod názvem „Bouře al-Aksá „zasáhla nepřátelské pozice, letiště a vojenské pozice pěti tisíci raketami“. Zdůraznil, že útok na Izrael „byl odpovědí na útoky na ženy, znesvěcení mešity al-Aksá v Jeruzalémě a pokračující obléhání Gazy“. Izrael později uvedl, že raket byla zhruba polovina.

Milice čelí suverénní armádě dlouhodobě

Hamás se vrhnul do bojům proti armádě suverénního státu Izrael de facto jako militantní ozbrojená skupina. Zároveň jde o jednu ze dvou politických stran na území Palestiny. Podle serveru Council of Foreign Relations (CFR) vládne až dvěma milionům Palestincům.

Druhá politická strana, Fatah, se zřekla násilí. Ta dominuje Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP) a má vládne na Západním břehu Jordánu. Mezi Hamásem a Fatah existuje konkurence, skupina z pásma Gazy ale vůči Izraelcům chová hlubokou nenávist a vyhlídky na stabilitu v Gaze jsou i kvůli tomu špatné.

Historie rozbrojů mezi Izraelskými obrannými silami (IDF) a Hamásem není nijak dlouhá, ale o to krvavější. Militantní skupina odpaluje rakety na Izrael od chvíle, co se roku 2005 Gazy zmocnil. Hamás díky spolupráci s Teheránem a íránskými Islámskými revolučními gardami (IRGC) získal schopnost rakety dokonce vyrábět.

Doporučené články

Nejznámějším z výpadů je podle CFR únos izraelského vojáka Gilada Šalita z roku 2006. O pět let později Izrael propustil přes tisícovku palestinských vězňů, díky čemuž Šalita osvobodil.

Hamás se doslova zavázal k ozbrojenému odporu proti Izraeli. „Izraelští představitelé rádi říkají všem, kteří chtějí poslouchat, že Palestinci v Gaze jsou obětí Hamásu. To je pravda, ale mám podezření, že se především cítí být obětí Izraele. A tak i pro ty Palestince, kteří Hamás a Islámský džihád nepodporují, se to, co dělají, rovná legitimnímu odporu,“ vysvětlil analytik CFR Steven Cook.

Izrael má jednu z nejmocnějších armád

IDF jsou velice silným bojovým uskupením. V jejich prospěch hovoří zejména rozsáhlé bojové zkušenosti. Každý mladý člověk musí projít povinnou vojenskou službou, která mnohdy zahrnuje nasazení v oblastech s největším napětím. Většina dospělé populace za sebou tedy má vojenský výcvik a často nosí zbraně.

Hamás sice ukazuje ohromné nasazení proti izraelské armádě bojovat, z kvantitativního ani kvalitativního hlediska ale příliš šancí nemá. Server Globalfirepower.com IDF silou přirovnává k armádám Austrálie, Íránu nebo Vietnamu. Stálá armáda má sílu zhruba 200 tisíc mužů s tím, že až 500 tisíc dalších osob je v rezervách.

Připraveno do boje mají IDF asi 1760 tanků, 45 tisíc vozidel. Letectvo pak má k dispozici bezmála dvě stě bojových stíhaček a přes sto helikoptér. Co ale IDF liší od Hamásu a většiny světa je jeho jaderný arsenál. K dispozici má zhruba 90 hlavic s tím, že některé odhady mluví o stovkách.

Související

Izraelská armáda

Co může napáchat Trumpovo zvolení? Útok na jaderná zařízení i rozsáhlou válku

Soudě podle jeho prvního funkčního období, lze očekávat, že nově zvolený prezident Donald Trump bude na Blízký východ klást velký důraz i tentokrát. Během svého předchozího období si vybral Saúdskou Arábii pro svou první zahraniční cestu, pokusil se o "dohodu století" mezi Izraelem a Palestinci, posílil regionální integraci židovského státu a výrazně zvýšil tlak na Írán.

Více souvisejících

Izraelská armáda Izrael Hamás

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

před 4 hodinami

Zdeněk Hřib

Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří

Piráti si v sobotu vybrali nový kurs, když zvolili předsedou strany náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Po téměř patnácti letech přestal být stranickým šéfem Ivan Bartoš, bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Jednou z konsekvencí volby nového předsedy je odchod některých členů ze strany. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Trumpův poradce odkryl karty ohledně války na Ukrajině. Krym je pryč, vzkazuje

Zejména Evropa si pokládá otázku, jaký bude přístup Donalda Trumpa k válce na Ukrajině, která trvá už déle než dva a půl roku. Bývalý poradce zvoleného amerického prezidenta Bryan Lanza tvrdí, že cílem Trumpovy administrativy bude dosažení míru. Kyjev prý nemá počítat s tím, že by mu Washington pomáhal s opětovným získáním okupovaných území. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zuzana Ringlerová

Ameriku čeká druhá zkouška ohněm. Trump je hrozbou, ale limity moci existují, zdůrazňuje Ringlerová

Donald Trump je hrozbou pro americkou demokracii, v cestě mu ale stojí Kongres a systém brzd a protiváh, kterými je tamní politický systém proslulý. „Pokud odhlédneme od Trumpovy excentričnosti a to, že slibuje věci, které by jiní ani nevyslovili, protože jim přijdou kruté nebo ekonomicky absolutně nesmyslné, tak to, že prezidentský kandidát dává nesplnitelné sliby, je typické pro americké volby,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední česká expertka na americký politický systém Zuzana Ringlerová z brněnské Masarykovy univerzity. 

včera

včera

Bartoš předává kormidlo. Novým předsedou Pirátů je Zdeněk Hřib

Novým předsedou Pirátů se v sobotu stal náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. V čele bývalé vládní strany, která nedávno kabinet Petra Fialy (ODS) opustila, střídá Ivana Bartoše. Toho Fiala na konci září odvolal z vlády kvůli problémům s digitalizací stavebního řízní. Hřib porazil ve druhém kole někdejšího senátora Lukáše Wagenknechta. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy