NATO musí Ukrajině pomáhat víc, shodují se severské státy. Chtějí Kyjev dostat do EU

Severské a pobaltské země podporují posílení role Severoatlantické aliance (NATO) při poskytování pomoci Ukrajině ve válce s Ruskem. Zároveň podporují ambice Kyjeva o vstup do EU. Uvedl to ve středu švédský ministr zahraničí Tobias Billström.

"Podporujeme posílení role NATO při poskytování pomoci Ukrajině v oblasti bezpečnosti a při koordinaci vojenské podpory a vybavení," řekl Billström po schůzce ministrů zahraničních věcí osmi severských a pobaltských zemí na švédském ostrově Gotland.

Šéf švédské diplomacie dodal, že ministři se na setkání dohodli na vytvoření skupiny expertů, která pomůže podpořit úsilí Ukrajiny o vstup do Evropské unie. "To nabízí příležitost usnadnit Ukrajině cestu ke členství v evropské rodině," uvedl.

Severoatlantická aliance přitom neplánuje vyslat své vojáky na Ukrajinu a není stranou tamního konfliktu, Kyjev však podporuje v jeho právu na sebeobranu. Už dříve to uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

"Nemáme v plánu umístit vojáky NATO na Ukrajinu, nebyly přijaty žádné žádosti v této věci," informoval Stoltenberg novináře po dvoudenním jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO.

"Ukrajina požádala o výzbroj, munici a zbraně, a my tuto podporu poskytujeme. To nás v NATO nečiní stranou konfliktu; spíše podporujeme Ukrajinu v prosazování jejího práva na sebeobranu," zdůraznil.

Na tiskové konferenci také Stoltenberg uvedl, že spojenci z NATO se shodli na "prozkoumání svých zásob" s cílem zjistit, zda by mohli poskytnout Ukrajině další systémy protivzdušné obrany, informovala agentura AFP.

Ministři se sešli v Bruselu k oslavám 75. výročí založení NATO. Ještě ve středu souhlasili s prací na návrhu Stoltenberga na vytvoření fondu, který by v příštích pěti letech poskytl Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě 100 miliard dolarů. Generální tajemník rovněž prosazuje přímější účast NATO v koordinaci dodávek vojenského vybavení do Kyjeva.

Definitivní rozhodnutí o tomto plánu má padnout na červencovém summitu aliance ve Washingtonu. Avšak do té doby musí spojenci vyřešit mnoho otázek ohledně financování a míry své ochoty jít vpřed, uvedla AFP.

Stoltenberg dále sdělil, že NATO v reakci na globální hrozby ze strany zemí jako Čína a Severní Korea usiluje o budování spolupráce s partnery v indo-tichomořském regionu.

Ministři aliance se sešli se zástupci Austrálie, Japonska, Nového Zélandu a Jižní Koreje k diskusi o tom, jak společně posílit obranu proti hybridním hrozbám a kybernetickým útokům. Diskutovalo se i o spolupráci v oblasti zbrojařského průmyslu.

"Naše bezpečnost je propojená. To, co se děje v Tichomoří, má význam i pro Evropu, a naopak, to, co se děje v Evropě, má význam i pro Pacifik," citovala agentura DPA Stoltenberga. Politici z indo-tichomořského regionu rovněž upozornili, že situace na Ukrajině by se mohla později opakovat i v Jihočínském moři. 

Související

Více souvisejících

NATO válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy