NATO musí Ukrajině pomáhat víc, shodují se severské státy. Chtějí Kyjev dostat do EU

Severské a pobaltské země podporují posílení role Severoatlantické aliance (NATO) při poskytování pomoci Ukrajině ve válce s Ruskem. Zároveň podporují ambice Kyjeva o vstup do EU. Uvedl to ve středu švédský ministr zahraničí Tobias Billström.

"Podporujeme posílení role NATO při poskytování pomoci Ukrajině v oblasti bezpečnosti a při koordinaci vojenské podpory a vybavení," řekl Billström po schůzce ministrů zahraničních věcí osmi severských a pobaltských zemí na švédském ostrově Gotland.

Šéf švédské diplomacie dodal, že ministři se na setkání dohodli na vytvoření skupiny expertů, která pomůže podpořit úsilí Ukrajiny o vstup do Evropské unie. "To nabízí příležitost usnadnit Ukrajině cestu ke členství v evropské rodině," uvedl.

Severoatlantická aliance přitom neplánuje vyslat své vojáky na Ukrajinu a není stranou tamního konfliktu, Kyjev však podporuje v jeho právu na sebeobranu. Už dříve to uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

"Nemáme v plánu umístit vojáky NATO na Ukrajinu, nebyly přijaty žádné žádosti v této věci," informoval Stoltenberg novináře po dvoudenním jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO.

"Ukrajina požádala o výzbroj, munici a zbraně, a my tuto podporu poskytujeme. To nás v NATO nečiní stranou konfliktu; spíše podporujeme Ukrajinu v prosazování jejího práva na sebeobranu," zdůraznil.

Na tiskové konferenci také Stoltenberg uvedl, že spojenci z NATO se shodli na "prozkoumání svých zásob" s cílem zjistit, zda by mohli poskytnout Ukrajině další systémy protivzdušné obrany, informovala agentura AFP.

Ministři se sešli v Bruselu k oslavám 75. výročí založení NATO. Ještě ve středu souhlasili s prací na návrhu Stoltenberga na vytvoření fondu, který by v příštích pěti letech poskytl Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě 100 miliard dolarů. Generální tajemník rovněž prosazuje přímější účast NATO v koordinaci dodávek vojenského vybavení do Kyjeva.

Definitivní rozhodnutí o tomto plánu má padnout na červencovém summitu aliance ve Washingtonu. Avšak do té doby musí spojenci vyřešit mnoho otázek ohledně financování a míry své ochoty jít vpřed, uvedla AFP.

Stoltenberg dále sdělil, že NATO v reakci na globální hrozby ze strany zemí jako Čína a Severní Korea usiluje o budování spolupráce s partnery v indo-tichomořském regionu.

Ministři aliance se sešli se zástupci Austrálie, Japonska, Nového Zélandu a Jižní Koreje k diskusi o tom, jak společně posílit obranu proti hybridním hrozbám a kybernetickým útokům. Diskutovalo se i o spolupráci v oblasti zbrojařského průmyslu.

"Naše bezpečnost je propojená. To, co se děje v Tichomoří, má význam i pro Evropu, a naopak, to, co se děje v Evropě, má význam i pro Pacifik," citovala agentura DPA Stoltenberga. Politici z indo-tichomořského regionu rovněž upozornili, že situace na Ukrajině by se mohla později opakovat i v Jihočínském moři. 

Související

Více souvisejících

NATO válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy