Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se počet pohřešovaných ukrajinských občanů vyšplhal až na 61 tisíc. Mnoho z nich jsou civilisté, jejichž osud zůstává neznámý. Ruské úřady se systematicky vyhýbají povinnosti poskytovat informace o zadržených Ukrajincích, čímž porušují mezinárodní právo a rodinám ztěžují jakoukoli snahu o jejich nalezení.
Od počátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu je hlášeno více než 61 tisíc pohřešovaných osob, a to jak z řad vojenského personálu, tak civilistů. Na alarmující statistiku upozornila britská stanice BBC.
U vojáků stále existuje naděje, že by mohli být objeveni v rámci budoucích výměn zajatců, což se již v některých případech potvrdilo. Osud civilistů je však mnohem nejasnější a znepokojivější. Ruská strana totiž v drtivé většině případů jejich zadržování neuznává ani oficiálně nekomentuje, což rodinám znemožňuje získat jakékoli informace o jejich blízkých.
Zprávy o tajných věznicích, nucených deportacích i násilných zmizeních navíc naznačují, že skutečný počet obětí může být ještě vyšší. Mezinárodní organizace proto stále naléhají na Rusko, aby poskytlo konkrétní údaje o pohřešovaných a umožnilo nezávislé vyšetřování.
Komplikovanou životní situací si prochází například Ludmila Plačkova z Melitopolu – její maminka zemřela v nemocnici pod ruskou okupací, otec se nikdy nenašel. „Je pro mě tak těžké myslet na to, co jí udělali a proč. Mojí mamince bylo jednapadesát let. Milovala život. Byla takový zářivý člověk, a pak všechno utnuli. Jestli se, nedej bože, něco stalo mému otci, tak mě to zabije,“ vylíčila.
Postupem času zjistila, že její matku vyslýchala ruská rozvědka FSB, protože ji ruské úřady údajně podezřívaly ze špionáže. „Ráda bych věřila, že se její zdravotní stav zhoršil kvůli špatným podmínkám a nedostatku řádné péče, ale v hloubi duše chápu, že ji mučili. Pravděpodobně z ní získávali informace. Vím, že rádi používají elektrické šoky,“ dodala Ludmila.
Patrick Griffins, mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže, připustil, že je podobné situace velice náročné řešit. „Vždy existují limity toho, co jsme schopni udělat, a musíme být vůči rodinám velmi realističtí, abychom zvládli jejich očekávání. Je v nich spousta bolesti a frustrace,“ popsal.
Podle mezinárodního práva přitom Rusko musí všem státům hlásit každého zadrženého během ozbrojeného konfliktu. „Je tu spousta rodin, které... možná nikdy nedostanou odpověď, kterou hledají. Červený kříž nemůže nikam vniknout násilím. Ale proces dialogu s úřady a snaha o zlepšení našeho přístupu nikdy nekončí,“ dodal Griffins.
Leonid Popov, rovněž z Melitopolu, se z ruského zadržení vrátil. Rusové ho zatkli kvůli tomu, že si fotil vojenskou techniku. „Řekl mi, že byl ve strašných podmínkách. Řekl: ‚Mami, jedním slovem, byl jsem v pekle‘,“ vylíčila jeho matka Anna. Leonid přitom trpí paranoidní schizofrenií. „Nechápou, že pro člověka s takovou diagnózou je smrtelné už jen to, že je ve vězení bez prášků,“ vysvětlila.
Související

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
válka na Ukrajině , Ukrajina , Ruská armáda , Rusko
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 1 hodinou

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 1 hodinou

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 2 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 2 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 3 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 5 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 6 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.
Zdroj: Jakub Jurek