Papež František po příjezdu na návštěvu francouzského města Marseille odsoudil lhostejnost evropských lídrů vůči migrantům. Reagoval tak na rostoucí neochotu Evropy přijímat uprchlíky, ačkoliv jejich počet stále roste.
Dvoudenní návštěvu středomořského přístavního města začal papež tichou modlitbou u památníku věnovaném námořníkům a migrantům, kteří zahynuli na moři. Stáli při něm vysokopostavení náboženští představitelé města Marseille a členové organizací pomáhajících migrantům.
"Pomoci lidem v nouzi je povinností naší civilizace," řekl papež v pátek. Vlády varoval před "fanatickou lhostejností" a jednáním na základě strachu. V sobotu pak připomněl své poselství, že evropské vlády musí udělat více pro migranty překračující Středozemní moře. Uvedl, že "ti, kdo riskují své životy na moři, hledají přivítání."
Dodal, že migrace je "realitou naší doby, procesem, který zahrnuje tři kontinenty kolem Středozemního moře a který je třeba řídit s moudrou prozíravostí." Podle server France24 také prohlásil, že migranti do Evropy "nepodnikají invazi".
Počet příchozích migrantů přitom narůstá. Během první poloviny tohoto roku se počet žadatelů o azyl v zemích Evropské unie, Norsku a Švýcarsku meziročně zvýšil o 28 procent na zhruba 519 000 osob, čísla zveřejnila agentura Evropské unie pro otázky azylu (EUAA).
EUAA také upozornila, že pokud se současné tendence udrží, počet žadatelů by mohl do konce roku přesáhnout milion.
Mezi nejčastějšími žadateli o azyl v 29 sledovaných zemích od ledna do června byli Syřané, Afghánci, Venezuelané, Turci a Kolumbijci, kteří tvořili dohromady 44 procent všech žádostí.
První pololetí letošního roku zaznamenalo nejvyšší počet žadatelů o azyl od let 2015 a 2016. V těchto letech, během velkého přílivu uprchlíků, zejména v důsledku konfliktu v Sýrii, dosáhl počet žadatelů 1,3 milionu v roce 2015 a 1,2 milionu v roce 2016. V loňském roce bylo evidováno celkem 994 945 žádostí o azyl.
Nejkritičtější je situace na italském ostrově Lampedusa, kde úřady vyhlásily stav nouze poté, co se během tří dnů dostalo na ostrov téměř 10 000 migrantů. Je to více lidí, než kolik na ostrově žije.
Situaci popsal farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod kterou Lampedusa administrativně spadá, jako "tragickou, dramatickou a apokalyptickou." Lampedusa, která se nachází asi 140 kilometrů od tuniského pobřeží, má pouze 6 000 obyvatel, dlouhodobě ale čelí migračním vlnám.
Letos však byl příliv migrantů neobvykle velký. Podle údajů ministerstva vnitra dorazilo od začátku roku do Itálie přes moře 123 860 migrantů, což je téměř dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku a trojnásobek ve srovnání s rokem 2021.
Většina uprchlíků připlouvá do Itálie na Sicílii, pod kterou spadá i Lampedusa. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo do Itálie do 10. září letošního roku 115 037 migrantů, z nichž 97 413 přistálo na Sicílii.
Generální tajemník OSN António Guterres se ve středu vyjádřil k situaci na Lampeduse a vyzval k "evropské solidaritě" s Itálií. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani však tvrdí, že Evropa sama nezvládne migrační problém, který se týká téměř celé Afriky a balkánských migračních tras.
Francie však solidární jednání odmítla, když vzkázala Itálii, že nepřijme žádného z migrantů, kteří připluli na Lampedusu. Podle francouzského ministra vnitra Géralda Darmanina hodlá země galského kohouta v této otázce zastávat pevnou pozici.
"Francie nebude přijímat žádné migranty z Lampedusy," prohlásil Darmanin v rozhovoru pro televizní stanici TF1. Výjimkou podle něj budou žadatelé o azyl, kteří z vlasti uprchli z politických důvodů. To je ale pouze menšina.
Aktualizováno včera
Související

Papež František: Počasí bude trpčit životy milionům lidí. Pracujeme pro kulturu života nebo smrti?

Papež František: Konflikt mezi Izraelem a Palestinci překročil hranice války a stal se terorismem
Papež František , Francie , uprchlíci
Aktuálně se děje
včera

Návrat Kalouska do politiky je zase o něco blíž. Podpořila ho pražská TOP 09
včera

Brno hlásí odstávku tepla a teplé vody během noci v části města
včera

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála
Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka
včera

Pekarová Adamová a Vystrčil navštívili v Izraeli i místa, kde v říjnu zaútočil Hamás
včera

Fico tlumočil Šmyhalovi své obecně známé postoje ke konfliktu na Ukrajině
včera

Fiala a Válek zažehnali potíže ve zdravotnictví. Platy porostou až o 15 tisíc korun
včera

Piráti mohou pokračovat na stejné vlně. Bartoš chce být nadále předsedou
včera

COP28: Stojí za změnami počasí fosilní paliva? Kontroverzní předseda summitu zpochybnil vědecké důkazy
včera

Izraelská válka tvrdě dopadá na obyvatele Pásma Gazy. Statisíce lidí skončily bez práce
včera

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne
včera

Poláci předali Čermáka na hranici Čechům, dezinformátor míří do vězení
včera

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana
včera

Kauza XIXOIO: NCOZ zahájila stíhání pro podvod, škoda činí stovky milionů korun
včera

Harry a Meghan nedostali pozvánku na svatbu, kam půjde celá královská rodina
včera

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem
včera

Válka v Izraeli pokračuje. Armáda zasáhla přes 200 cílů v Pásmu Gazy
včera

Počasí: Mrazivé ráno v Česku. Na Šumavě klesly teploty pod minus 20 stupňů
včera

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců
včera
Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi.
Zdroj: Lucie Podzimková