Papež vyčetl Francii její přístup k migrantům. Nepodnikají invazi do Evropy, řekl

Papež František po příjezdu na návštěvu francouzského města Marseille odsoudil lhostejnost evropských lídrů vůči migrantům. Reagoval tak na rostoucí neochotu Evropy přijímat uprchlíky, ačkoliv jejich počet stále roste.

Dvoudenní návštěvu středomořského přístavního města začal papež tichou modlitbou u památníku věnovaném námořníkům a migrantům, kteří zahynuli na moři. Stáli při něm vysokopostavení náboženští představitelé města Marseille a členové organizací pomáhajících migrantům.

"Pomoci lidem v nouzi je povinností naší civilizace," řekl papež v pátek. Vlády varoval před "fanatickou lhostejností" a jednáním na základě strachu. V sobotu pak připomněl své poselství, že evropské vlády musí udělat více pro migranty překračující Středozemní moře. Uvedl, že "ti, kdo riskují své životy na moři, hledají přivítání." 

Dodal, že migrace je "realitou naší doby, procesem, který zahrnuje tři kontinenty kolem Středozemního moře a který je třeba řídit s moudrou prozíravostí." Podle server France24 také prohlásil, že migranti do Evropy "nepodnikají invazi".

Počet příchozích migrantů přitom narůstá. Během první poloviny tohoto roku se počet žadatelů o azyl v zemích Evropské unie, Norsku a Švýcarsku meziročně zvýšil o 28 procent na zhruba 519 000 osob, čísla zveřejnila agentura Evropské unie pro otázky azylu (EUAA).

Doporučené články

EUAA také upozornila, že pokud se současné tendence udrží, počet žadatelů by mohl do konce roku přesáhnout milion.

Mezi nejčastějšími žadateli o azyl v 29 sledovaných zemích od ledna do června byli Syřané, Afghánci, Venezuelané, Turci a Kolumbijci, kteří tvořili dohromady 44 procent všech žádostí.

První pololetí letošního roku zaznamenalo nejvyšší počet žadatelů o azyl od let 2015 a 2016. V těchto letech, během velkého přílivu uprchlíků, zejména v důsledku konfliktu v Sýrii, dosáhl počet žadatelů 1,3 milionu v roce 2015 a 1,2 milionu v roce 2016. V loňském roce bylo evidováno celkem 994 945 žádostí o azyl.

Nejkritičtější je situace na italském ostrově Lampedusa, kde úřady vyhlásily stav nouze poté, co se během tří dnů dostalo na ostrov téměř 10 000 migrantů. Je to více lidí, než kolik na ostrově žije.

Doporučené články

Situaci popsal farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod kterou Lampedusa administrativně spadá, jako "tragickou, dramatickou a apokalyptickou." Lampedusa, která se nachází asi 140 kilometrů od tuniského pobřeží, má pouze 6 000 obyvatel, dlouhodobě ale čelí migračním vlnám.

Letos však byl příliv migrantů neobvykle velký. Podle údajů ministerstva vnitra dorazilo od začátku roku do Itálie přes moře 123 860 migrantů, což je téměř dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku a trojnásobek ve srovnání s rokem 2021.

Většina uprchlíků připlouvá do Itálie na Sicílii, pod kterou spadá i Lampedusa. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo do Itálie do 10. září letošního roku 115 037 migrantů, z nichž 97 413 přistálo na Sicílii.

Doporučené články

Generální tajemník OSN António Guterres se ve středu vyjádřil k situaci na Lampeduse a vyzval k "evropské solidaritě" s Itálií. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani však tvrdí, že Evropa sama nezvládne migrační problém, který se týká téměř celé Afriky a balkánských migračních tras.

Francie však solidární jednání odmítla, když vzkázala Itálii, že nepřijme žádného z migrantů, kteří připluli na Lampedusu. Podle francouzského ministra vnitra Géralda Darmanina hodlá země galského kohouta v této otázce zastávat pevnou pozici.

"Francie nebude přijímat žádné migranty z Lampedusy," prohlásil Darmanin v rozhovoru pro televizní stanici TF1. Výjimkou podle něj budou žadatelé o azyl, kteří z vlasti uprchli z politických důvodů. To je ale pouze menšina.

Související

Více souvisejících

Papež František Francie uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy