Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl zatčen k výslechu protikorupčním týmem. Tento krok, vůbec první svého druhu vůči úřadujícímu prezidentovi Jižní Koreje, přichází poté, co v prosinci překvapivě vyhlásil stanné právo. Tento dekret, trvající pouhých šest hodin, vyvolal vlnu kritiky, vedl k jeho impeachmentu a zahájení trestního vyšetřování. Uvedl to server CNN.
Sok-jol, obviněný z vedení vzpoury, čelí trestnímu stíhání za několik závažných zločinů, z nichž některé mohou vést až k doživotnímu vězení nebo trestu smrti. Po zatčení ve středu ráno byl převezen do centrály Úřadu pro vyšetřování korupce u vysokých činitelů (CIO), odkud by měl být přemístěn do blízkého detenčního centra, kde bude držen v izolaci z bezpečnostních důvodů.
Krize započala 3. prosince, kdy Sok-jol v nočním projevu prohlásil, že opozice „paralyzovala státní správu“ a že jeho dekret je nutný k ochraně Jižní Koreje před „antistátními prvky“. Parlament, včetně členů jeho vlastní strany, však opatření rychle zrušil a označil ho za nepřiměřené. Tento krok připomněl mnohým Jižním Korejcům temnou éru vojenských diktatur, která skončila až v 80. letech.
V návaznosti na tento dekret parlament odhlasoval impeachment, čímž mu dočasně odebral prezidentské pravomoci. Ústavní soud nyní zvažuje, zda prezidenta formálně odvolá z funkce. První den soudního přelíčení začal v úterý, ale skončil po čtyřech minutách, protože Sok-jol odmítl přijet. Soud však uvedl, že jednání bude pokračovat, a to i bez jeho přítomnosti.
Zatčení prezidenta vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti. Před jeho rezidencí i sídlem vyšetřovatelů se shromáždily davy jeho odpůrců i příznivců.
Protivníci prezidenta skandovali výzvy k rezignaci a zodpovědnosti, zatímco jeho podporovatelé nesli transparenty s hesly „neplatný impeachment“ a „svobodná Jižní Korea“. Někteří demonstranti dokonce mávali americkými vlajkami, což odráží Yoonovu pověst konzervativního vůdce orientovaného na Spojené státy.
Napětí bylo patrné i mezi bezpečnostními složkami. Již dříve v lednu došlo k dramatické konfrontaci, kdy prezidentská ochranka zabránila policii v jeho zatčení, což vyústilo v několikahodinovou patovou situaci.
Zatčení Sok-jola a probíhající vyšetřování představují jedinečnou výzvu pro jihokorejský právní systém. Sok-jol i jeho právníci trvají na tom, že zatykač je „nelegitimní“ a slibují podniknout právní kroky proti jeho realizaci. CIO má nyní 48 hodin na to, aby požádalo o prodloužení zadržení, což by umožnilo pokračování výslechů.
Tato krize navíc odhaluje hlubší politické rozdělení v zemi. Sok-jolova tvrdá politika vůči Číně a Severní Koreji a jeho snahy o posílení aliance se Spojenými státy si získaly obdiv konzervativních voličů, avšak současně vyvolaly ostrou kritiku opozice.
Země se ocitla v období politické nejistoty. Po impeachmentu prezidenta byl odvolán i premiér Han Duck-soo a povinnosti dočasného prezidenta převzal ministr financí Choi Sang-mok. Ústavní soud se nyní musí vypořádat nejen s případem Sok-jola, ale také s dalšími impeachmenty namířenými proti členům jeho vlády.
Politická sága kolem Sok-jola se tak neomezuje jen na jeho osobu, ale signalizuje hlubší krizi důvěry v jihokorejskou politiku a demokracii. Rozhodnutí Ústavního soudu a další vývoj budou klíčové nejen pro budoucnost Sok-jola, ale i pro stabilitu země jako celku.
Minimalismus v balenÃÂÂÂÂÂÂ
-15 % na vše nezlevněné
Související
Zásah, jaký Jižní Korea nepamatuje. Jun Sok-jola zatýkalo 3000 policistů
Havárii jihokorejského letadla obestírá nová záhada. Černé skříňky přestaly fungovat krátce před katastrofou
Aktuálně se děje
včera
Lewis Hamilton poprvé za volantem Ferrari před zraky věrných Tifosi
včera
Politico: Trump vlepil poliček Evropě. Zadupal ji do prachu
včera
Trump začal vyhrožovat Putinovi
včera
Dvakrát to cvaklo, popsala učitelka zásah proti útočníkovi ze školy v Rudolfově
včera
Princ Harry se dočkal peněz i omluvy od NGN. Monumentální vítězství, tvrdí právník
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Řidička nepřežila srážku s kamionem
včera
Útok Afghánce na děti i dospělé v Německu. Dva mrtví, policie shání svědky
včera
Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense
včera
Ukrajina otáčí. Trump může být ve válce prospěšnější, než Biden. Otázka zní, za jakou cenu
včera
Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze
včera
Dvaadvacet států žaluje Trumpa, chce přepsat ústavu. Je mocný, ale není to král, zaznívá z úst generálních prokurátorů
včera
Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat
včera
Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států
včera
Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci
včera
Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat
včera
Zítřejší počasí může způsobit potíže. Značnou část Česka ochromí ledovka
včera
EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří
včera
Konec inkluze narazil. McDonald’s, Walmart či Meta se bouří proti Trumpovi
včera
Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?
včera
Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá
Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.
Zdroj: Libor Novák