Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl zatčen. Hrozí mu i trest smrti

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl zatčen k výslechu protikorupčním týmem. Tento krok, vůbec první svého druhu vůči úřadujícímu prezidentovi Jižní Koreje, přichází poté, co v prosinci překvapivě vyhlásil stanné právo. Tento dekret, trvající pouhých šest hodin, vyvolal vlnu kritiky, vedl k jeho impeachmentu a zahájení trestního vyšetřování. Uvedl to server CNN.

Sok-jol, obviněný z vedení vzpoury, čelí trestnímu stíhání za několik závažných zločinů, z nichž některé mohou vést až k doživotnímu vězení nebo trestu smrti. Po zatčení ve středu ráno byl převezen do centrály Úřadu pro vyšetřování korupce u vysokých činitelů (CIO), odkud by měl být přemístěn do blízkého detenčního centra, kde bude držen v izolaci z bezpečnostních důvodů.

Krize započala 3. prosince, kdy Sok-jol v nočním projevu prohlásil, že opozice „paralyzovala státní správu“ a že jeho dekret je nutný k ochraně Jižní Koreje před „antistátními prvky“. Parlament, včetně členů jeho vlastní strany, však opatření rychle zrušil a označil ho za nepřiměřené. Tento krok připomněl mnohým Jižním Korejcům temnou éru vojenských diktatur, která skončila až v 80. letech.

V návaznosti na tento dekret parlament odhlasoval impeachment, čímž mu dočasně odebral prezidentské pravomoci. Ústavní soud nyní zvažuje, zda prezidenta formálně odvolá z funkce. První den soudního přelíčení začal v úterý, ale skončil po čtyřech minutách, protože Sok-jol odmítl přijet. Soud však uvedl, že jednání bude pokračovat, a to i bez jeho přítomnosti.

Zatčení prezidenta vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti. Před jeho rezidencí i sídlem vyšetřovatelů se shromáždily davy jeho odpůrců i příznivců.

Protivníci prezidenta skandovali výzvy k rezignaci a zodpovědnosti, zatímco jeho podporovatelé nesli transparenty s hesly „neplatný impeachment“ a „svobodná Jižní Korea“. Někteří demonstranti dokonce mávali americkými vlajkami, což odráží Yoonovu pověst konzervativního vůdce orientovaného na Spojené státy.

Napětí bylo patrné i mezi bezpečnostními složkami. Již dříve v lednu došlo k dramatické konfrontaci, kdy prezidentská ochranka zabránila policii v jeho zatčení, což vyústilo v několikahodinovou patovou situaci.

Zatčení Sok-jola a probíhající vyšetřování představují jedinečnou výzvu pro jihokorejský právní systém. Sok-jol i jeho právníci trvají na tom, že zatykač je „nelegitimní“ a slibují podniknout právní kroky proti jeho realizaci. CIO má nyní 48 hodin na to, aby požádalo o prodloužení zadržení, což by umožnilo pokračování výslechů.

Tato krize navíc odhaluje hlubší politické rozdělení v zemi. Sok-jolova tvrdá politika vůči Číně a Severní Koreji a jeho snahy o posílení aliance se Spojenými státy si získaly obdiv konzervativních voličů, avšak současně vyvolaly ostrou kritiku opozice.

Země se ocitla v období politické nejistoty. Po impeachmentu prezidenta byl odvolán i premiér Han Duck-soo a povinnosti dočasného prezidenta převzal ministr financí Choi Sang-mok. Ústavní soud se nyní musí vypořádat nejen s případem Sok-jola, ale také s dalšími impeachmenty namířenými proti členům jeho vlády.

Politická sága kolem Sok-jola se tak neomezuje jen na jeho osobu, ale signalizuje hlubší krizi důvěry v jihokorejskou politiku a demokracii. Rozhodnutí Ústavního soudu a další vývoj budou klíčové nejen pro budoucnost Sok-jola, ale i pro stabilitu země jako celku.

Minimalismus v balení

Minimalistické balení bez plastu. Balení dominuje papír a černá barva.
Reklama

-15 % na vše nezlevněné

S kódem LEDEN15. Pouze do 23. 1. 2025. Vybavte svou ložnici za výhodné ceny.
Reklama

Související

Jun Sok-jol

Zásah, jaký Jižní Korea nepamatuje. Jun Sok-jola zatýkalo 3000 policistů

Zatčení suspendovaného jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola představuje jednu z nejvíce dramatických událostí v moderní politické historii země. Proces jeho zatýkání byl provázen mimořádnými překážkami, od jeho loajálních bezpečnostních složek až po masivní podporu mezi konzervativními příznivci. Tento případ také odhalil slabiny klíčových institucí a polarizaci jihokorejské společnosti.
V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Havárii jihokorejského letadla obestírá nová záhada. Černé skříňky přestaly fungovat krátce před katastrofou

Černé skříňky z havarovaného letadla společnosti Jeju Air, které se zřítilo v Jižní Koreji v prosinci a při jehož nehodě zahynulo 179 lidí, přestaly nahrávat čtyři minuty před nárazem. Podle jihokorejského ministerstva dopravy zaznamenávání letových dat i hlasových záznamů z kokpitu ustalo těsně před tím, než letoun narazil do betonové konstrukce na letišti v Muanu. Uvedl to server The Guardian.

Více souvisejících

Jižní Korea Jun Sok-jol

Aktuálně se děje

včera

Lewis Hamilton poprvé ve voze Ferrari Prohlédněte si galerii

Lewis Hamilton poprvé za volantem Ferrari před zraky věrných Tifosi

Lewis Hamilton, hvězda Formule 1, poprvé zažil atmosféru stáje Ferrari. Na soukromém okruhu Fiorano usedl do vozu SF-23 z ročníku 2023, přičemž jeho jízda byla sledována věrnými fanoušky Tifosi. Tento okamžik znamenal začátek nové etapy v jeho závodní kariéře. 

včera

včera

Donald Trump

Trump začal vyhrožovat Putinovi

Bývalý prezident USA Donald Trump pohrozil zavedením nových sankcí a cel na Rusko, pokud ruský prezident Vladimir Putin okamžitě neukončí válku na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

včera

včera

včera

Český lev

Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.

včera

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze

Donald Trump nastavil po návratu do Bílého domu ohromující tempo plné intenzivních aktivit, kontroverzních rozhodnutí a splnění části svých volebních slibů. Jen během prvních dvou dnů své druhé administrativy stihl zrušit mnoho politik svého předchůdce Joe Bidena, nařídil řadu exekutivních opatření, agresivně prosazoval imigrační reformy a zároveň spustil kroky, které vyvolávají otázky o respektování právního řádu.

včera

včera

Donald Trump složil prezidentskou přísahu

Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat

Prezident Donald Trump šokoval veřejnost, když omilostnil přibližně 1 500 osob spojených s událostmi ze 6. ledna 2021, kdy došlo k násilnému vpádu do Kapitolu. Mezi omilostněnými byli i Enrique Tarrio, bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys, odsouzený za vzpouru na 22 let, a Stewart Rhodes, zakladatel Oath Keepers, který dostal 18 let.

včera

Panamský průplav

Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států

Panama reagovala na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souvislosti s Panamským průplavem zmínil možnost jeho „navrácení“ pod kontrolu Spojených států. Tento strategický obchodní kanál, kterým prochází přibližně 5 % světového námořního obchodu, se stal tématem diskusí po Trumpově inauguračním projevu.

včera

TikTok, ilustrační foto

Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci

Čínská sociální platforma Xiaohongshu, známá také jako RedNote, se stává útočištěm pro americké uživatele TikToku, kteří čelí blížícímu se zákazu této populární aplikace v USA. Tento přesun však odhaluje kulturní a politické rozdíly mezi západními a čínskými standardy obsahu, což vede k prvnímu setkání mnoha Američanů s přísnou čínskou cenzurou, píše CNN.

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat

Prezident Donald Trump nařídil přejmenování Mexického zálivu na "Americký záliv" v rámci svého exekutivního nařízení "Obnova názvů, které ctí americkou velikost". Toto rozhodnutí ovšem vyvolává mnoho otázek ohledně toho, co přesně může prezident USA v této záležitosti změnit a jaký bude mít toto opatření dopad na mezinárodní úrovni. Odpověď na ně je ale vcelku jednoduchá, pro svět se prakticky nic nemění.

včera

včera

Martin Jirušek

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

včera

včera

Donald Trump

Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin posílili své již tak blízké vztahy během videokonference, která proběhla několik hodin po inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si Ťin-pching vyjádřil odhodlání posunout vztahy mezi Čínou a Ruskem na novou úroveň a zdůraznil stabilitu a odolnost jejich partnerství tváří v tvář vnějším nejistotám.

včera

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy