Tulsi Gabbard, bývalá kongresmanka za stát Havaj, vyvolává kontroverze a obavy u odborníků na zpravodajské služby kvůli jejímu nominování do funkce ředitelky národní zpravodajské služby Spojených států (DNI). Uvedl to server The Guardian.
Toto jmenování, oznámené Donaldem Trumpem, vyvolalo silnou kritiku z různých politických i odborných kruhů, zejména kvůli Gabbardové postojům k zahraniční politice a jejím kontaktům na autoritářské režimy, jako je ten syrského prezidenta Bašára Asada.
Jedním z hlavních problémů byla její cesta do Sýrie v roce 2017, během níž se setkala s Asadem. Tato schůzka vyvolala obavy, že by mohla představovat bezpečnostní riziko, například potenciálním sdílením citlivých informací. Kritici ji také obviňují ze šíření konspiračních teorií, jako byla tvrzení o amerických biologických laboratořích na Ukrajině, což bylo vyvráceno jako dezinformace.
Podobné obavy se objevily i během slyšení syrského disidenta, známého pod krycím jménem Caesar, který přinesl svědectví o mučení a popravách v syrských věznicích. Někteří se tehdy obávali, že by Gabbardová mohla poskytnout informace zpět syrskému režimu, přestože pro toto tvrzení neexistuje žádný důkaz.
Gabbardová čelí také kritice za své postoje k válce na Ukrajině, kde volala po neutralitě země a obviňovala USA z podněcování konfliktu. Její přístup k zahraniční politice je charakterizován směsí tvrdého postoje proti terorismu a odmítání změny režimu, což mnozí považují za rozporuplné.
Navzdory své vojenské službě v Národní gardě nemá Gabbardová žádné předchozí zkušenosti v oblasti zpravodajských služeb, což u odborníků vzbuzuje další obavy. Kritici varují, že její nominace by mohla ohrozit spolupráci s americkými spojenci, zejména v rámci skupiny Five Eyes a NATO, kvůli ztrátě důvěry v americké zpravodajské struktury.
Související
USA zveřejnily nové dokumenty z vyšetřování Epsteina. O Trumpovi se v nich píše víc než dřív
Trumpův účet, Trumpův institut, teď třída Trump. Prezident USA po sobě nechal pojmenovat i Kennedyho centrum
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
před 3 hodinami
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
před 3 hodinami
Vánoční příměří je dnes už nereálný koncept. Lidé sice potřebují klid, válčení se ale radikálně změnilo
před 3 hodinami
Top 5 jídel na silvestrovskou party: rychle a chutně
před 4 hodinami
Trump jmenoval nového vyslance pro Grónsko. Má obyvatele přesvědčit, aby se připojili k USA
před 5 hodinami
Trump také sdílí naši lásku k mladým dívkám, píše se v dopise, který zřejmě poslal Epstein
před 6 hodinami
Ukrajinští muži riskují smrt v horách, aby se vyhnuli frontové linii. Nikdo podle nich už nechce mír
před 8 hodinami
USA zveřejnily nové dokumenty z vyšetřování Epsteina. O Trumpovi se v nich píše víc než dřív
před 9 hodinami
Putin odvolal den před Vánoci ruského velvyslance v Česku. Nahradí ho Ponomarjovová
před 10 hodinami
Počasí na Vánoce bude mrazivé, místy napadne 20 cm sněhu. Meteorologové vydali výstrahu
před 10 hodinami
Vzdám se Agrofertu navždy, tvrdil Babiš. Ukázalo se, že to není pravda
před 12 hodinami
Jsme ochotni právně zakotvit, že nezaútočíme na EU a NATO, tvrdí Rusko. Pak si ale nadiktovalo podmínky
před 13 hodinami
Trumpův účet, Trumpův institut, teď třída Trump. Prezident USA po sobě nechal pojmenovat i Kennedyho centrum
před 14 hodinami
Trump oznámil plány na vybudování "zlaté flotily". Třída Trump mají být největší lodě na světě
před 16 hodinami
Počasí zase začne připomínat zimu, ukazuje dlouhodobý výhled
včera
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
včera
Novým trenérem české fotbalové reprezentace je velezkušený Miroslav Koubek
včera
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Aktualizováno včera
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
včera
Zemřel hitmaker Chris Rea, podlehl krátké nemoci
Světovou hudební scénou otřásla smutná zpráva. Ve věku 74 let zemřel britský hitmaker Chris Rea, který opakovaně zavítal i do České republiky. Hudebník podle rodiny podlehl krátkému onemocnění.
Zdroj: Lucie Podzimková