Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v nizozemském Haagu informace spojené s úterním zničením Kachovské přehrady na řece Dněpr. Kyjev a Moskva se z něj viní navzájem.
Na webu o tom s odkazem na zveřejněné prohlášení informovalo Rádio Svobodná Evropa. Kostin rovněž uvedl, že informoval hlavního prokurátora ICC Karima Khana o dopadech zničení vodní nádrže.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už v úterý na tiskové konferenci v Kyjevě podle serveru Meduza řekl, že Ukrajina se hodlá obrátit na Mezinárodní trestní soud kvůli zničení Kachovské přehrady. "Dopady budeme znát do týdne, až opadne voda. Víme, že pod vodou se ocitne 35 až 80 obcí, že budou problémy s dodávkami pitné vody," prohlásil včera Zelenskyj.
Rusko zodpovědnost za poškození přehrady odmítá. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov naopak v úterý podle státní agentury TASS sdělil, že k ničivým záplavám došlo v důsledku ukrajinské sabotáže.
Povodeň způsobená zničením Kachovské přehrady ohrožuje desítky tisíc lidí, ačkoliv přesné informace o možném počtu obětí katastrofy zatím nejsou k dispozici. Voda s sebou odnesla na 1800 domů.
Související

Proč Rusko kývlo na příměří v Černém moři? Ukrajině nic nepřináší, profituje z něj Kreml

Rusové nechtějí říct, o čem včera tak dlouho jednali s Američany
Ukrajina , válka na Ukrajině , přehrada Nová Kachovka , ICC (Mezinárodní trestní soud) , Rusko
Aktuálně se děje
před 10 minutami

Výbuch v Poličce se vyšetřuje. Policie prozradila, na co má podezření
před 56 minutami

Atlantic zveřejnil celou konverzaci Trumpových poradců. Bílý dům se opět bouří
před 1 hodinou

Odborníků na armádu je stejně jako na fotbal, pustil se Pavel do kritiků. Poslanci pak raději schůzi uzavřeli
před 3 hodinami

Domácí zájem má přednost, přede vším. Francii došla trpělivost a vyhodila "jaderného lídra"
před 4 hodinami

Trump rozvrací světový řád. Evropa hledá cestu z krize
před 4 hodinami

Proč Rusko kývlo na příměří v Černém moři? Ukrajině nic nepřináší, profituje z něj Kreml
před 5 hodinami

"Můžu za to já." Ke skandálu v Bílém domě se přiznal významný Trumpův muž, nic ale nevysvětlil
před 6 hodinami

Fialova vláda selhává. Její neschopnost a neefektivita způsobí víc, než jen prohru ve volbách
před 7 hodinami

Inferno v Jižní Koreji: Největší požár v historii země pohltil tisíc let starý chrám, zřítil se hasicí vrtulník
před 7 hodinami

Carney na USA nenechal nit suchou. Trumpovu administrativu po úniku informací tvrdě zkritizoval
před 8 hodinami

Zásoby potravin na tři dny v každé domácnosti. EU dnes představí krizový scénář pro válku a katastrofy
před 8 hodinami

Dva dokumenty, dvě různé dohody. Co je vlastně výsledkem úterých rozhovorů?
před 10 hodinami

Počasí příští týden: Do Česka se mohou vrátit mrazy
včera

Čtvrtá trasa metra v nedohlednu. Antimonopolní úřad odvolal vítěze tendru
včera

Konverzace na Signalu je jen špičkou ledovce. Bezpečnostní problémy v USA sahají mnohem dál
Aktualizováno včera

Rusko a Ukrajina se dohodly na zastavení útoků v Černém moři, tvrdí Bílý dům. Kreml tvrdí něco jiného
včera

USA se mění v druhé Rusko? Trumpova média zamlčela obří bezpečnostní skandál
včera

Dánská premiérka Frederiksenová má Trumpa plné zuby. Chce se postavit agresivním krokům Washingtonu
včera

Vládní fiasko ve Sněmovně: Koalice nedokázala prosadit ani vlastní mimořádnou schůzi
včera
Trump únik vojenských plánů bagatelizuje: Nepodstatné, jediná chyba za dva měsíce, ten novinář je šmejd
Americký prezident Donald Trump poprvé obsáhleji reagoval na kontroverzní únik informací o vojenských úderech v Jemenu, který se dostal k novináři The Atlantic Jeffrey Goldbergovi. Trump v rozhovoru pro stanici NBC označil Goldberga za „šmejda“ a tvrdil, že jeho nechtěná přítomnost ve skupinovém chatu na aplikaci Signal „neměla žádný dopad“. Podle něj byl Goldberg přidán omylem jedním ze zaměstnanců kongresmana Mikea Waltze.
Zdroj: Libor Novák