Ukrajinský parlament v pátek odhlasoval změnu data pravoslavných vánočních svátků. Podle médií je přesunul ze 7. ledna na 25. prosince.
Cílem návrhu zákona, který předložil prezident Volodymyr Zelenskyj, je "odpoutat se od ruského dědictví".
Na gregoriánský kalendář se už dříve rozhodly přejít dvě ze tří velkých církví s pravoslavným statutem. V roce 2017 byl 25. prosinec na Ukrajině vyhlášen za den pracovního klidu.
Největší ukrajinská pravoslavná církev s dlouholetými vazbami na Moskvu se k této změně zatím nevyjádřila. Dosud slavila svátky podle juliánského kalendáře, který používá Rusko.
Jde o další významný svátek, který se na Ukrajině dočkal nového data. Už na konci května ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na Ukrajině se tak zařadil mezi další státní svátky a oficiálně bude dnem pracovního volna.
Do letošního roku se na Ukrajině, stejně jako například v Rusku, Kazachstánu, Bělorusku či v dalších zemích bývalého Sovětského svazu, slavil Den vítězství 9. května.
Prezident Volodymyr Zelenskyj ale letos oslovil Parlament s legislativní iniciativou. Poznamenal, že vítězství nad nacismem si připomíná většina národů 8. května a bezpodmínečná kapitulace Wehrmachtu vstoupila v platnost 8. května 1945.
Příslušný návrh zákona dnes dostala na stůl Sněmovna, která jej schválila 317 hlasy. K jeho schválení přitom bylo zapotřebí 226 hlasů, uvedl server Ukrajinska pravda.
Související
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Aktuálně se děje
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
včera
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
26. prosince 2025 21:53
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
26. prosince 2025 21:05
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
26. prosince 2025 19:56
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
26. prosince 2025 18:31
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
26. prosince 2025 17:34
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
26. prosince 2025 16:38
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
26. prosince 2025 15:50
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková