Vakcína od J&J je dle expertů vhodná i pro země s mutacemi

Expertní komise Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučila vakcínu proti koronaviru od farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (J&J) i pro použití v zemích, kde kolují nebezpečné mutace koronaviru SARS-CoV-2. Po dnešním jednání "strategické poradní skupiny pro imunizaci" o tom informovala agentura AFP.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

WHO panel svolala poté, co minulý týden v návaznosti na stejný krok Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) zařadila výrobek J&J mezi covidové vakcíny schválené pro nouzové použití. Uvedla, že "bohatá" data z rozsáhlých klinických testů svědčí o účinnosti vakcíny i u starších lidí.

Komise specialistů na vakcinaci nyní podle AFP usoudila, že látka může být přínosem i pro země, které se potýkají se šířením nakažlivějších mutací koronaviru. "V zemích, kde je přenos mutací zvýšený, a v zemích, u nichž aktuálně disponujeme údaji o použití této vakcíny na kontrolu těchto mutací, ji doporučujeme používat," uvedl předseda poradního orgánu Alejandro Cravioto.

Očkovací látka J&J se minulý týden stala čtvrtou vakcínou proti covidu-19, která dostala zelenou pro použití v Evropské unii. Je ovšem první, u níž stačí podat jednu dávku pro dosažení plné ochrany před nemocí z koronaviru. Klinický test ve Spojených státech ukázal účinnost na úrovni 72 procent.

V dubnu by se měl přípravek dostat i do České republiky, vláda pro příští měsíc počítá s doručením 185.000 dávek. Zatím do ČR dorazilo na 1,3 milionu dávek tří různých dvoudávkových vakcín.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj nemá tuberkulózu ani koronavirus, tvrdí vězeňská správa

13.04.2021 17:21 Správa vězeňské kolonie v Pokrovu ve Vladimirské oblasti, kde je vězněn Alexej Navalnyj, popřela,…

Francie kvůli mutacím koronaviru zastavila všechny lety s Brazílií

13.04.2021 16:56 Kvůli obavám z dalšího šíření mutací koronaviru se až do odvolání ruší veškeré lety mezi Francií a…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 16:41 Společnost Johnson & Johnson kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve Spojených…

Slovensko od pondělí uvolní karanténní omezení a otevře obchody

13.04.2021 16:20 Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama