Za požárem nákupního centra ve Varšavě mohou stát ruské tajné služby

Polsko vyšetřuje "poměrně pravděpodobné" zapojení ruských speciálních služeb do nedávného požáru nákupního centra ve Varšavě, oznámil v úterý polský premiér Donald Tusk. Informuje o tom agentura PAP.

Tusk uvedl, že polské úřady v noci na úterý zadržely další tři osoby podezřelé ze zapojení do zahraničně sponzorované sabotáže, čímž se počet zadržených zvýšil na 12.

V pondělí Tusk oznámil zadržení devíti osob kvůli podezření z přímého zapojení do sabotáže. Podle premiéra byli mezi zadrženými i lidé najatí ze zločineckého prostředí, konkrétně občané Ukrajiny, Běloruska a Polska.

Podle premiéra zahrnovaly sabotáže bitvy, žhářství nebo pokusy o žhářství. Tusk také uvedl, že sabotáže ohrožují i jiné země v regionu, zejména Litvu a Lotyšsko.

Minulý týden bylo v Litvě zadrženo několik lidí v souvislosti s požárem ve skladu obchodního domu IKEA ve Vilniusu, který je považován za žhářství. Podle Tuska mohou být tito podezřelí napojeni na sabotáže v Polsku.

Pokus o podpálení továrny ve městě Vratislav na jihozápadě Polska ze začátku letošního roku lze podle Tuska "bezpochyby" spojit s ruskými tajnými službami. Takové propojení se vyšetřuje i v případě nedávného požáru ve Varšavě.

Ruské úřady tato tvrzení bezprostředně nekomentovaly, ale podobná obvinění pravidelně popírají.

Litevský prezident Gitanas Nauséda v úterý vyzval obyvatele k ostražitosti vůči sabotážím vzhledem k současné politické situaci. "Bohužel máme informace, že se podobné sabotáže mohou opakovat," uvedl Nauséda pro rozhlasovou stanici LRT.

"Když se naši oponenti, nepřátelé, budou snažit destabilizovat vnitřní politickou situaci, musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom jim v tom zabránili," dodal litevský prezident.  

Související

Více souvisejících

Polsko Požáry

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Vyšetřování hrozby teroristického útoku potvrzuje ruskou stopu, uvedl Rakušan ve Sněmovně

Ministr vnitra Vít Rakušan při jednání Poslanecké sněmovny prohlásil, že muž, který se během víkendu pokusil o žhářský útok na autobusy pražské MHD, měl skutečně vazby na Rusko. Občané podle něj mohou být v klidu, vyšetřování ale trvá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy