Zrádce v řadách USA: Bývalý americký velvyslanec působil jako tajný agent Kuby

Bývalý americký velvyslanec v Bolívii Manuel Rocha překvapivě oznámil, že se u soudu přizná k tomu, že desítky let působil jako tajný agent pro Kubu. Uvedl to server BBC.

Rocha, který je obžalován ze spiknutí s cílem působit jako agent zahraniční vlády a kterému hrozí několik let vězení, uvedl na setkání se soudkyní, že se přizná k obviněním. Dosud přitom obvinění popíral. Soudní jednání, na kterém má Rocha učinit své přiznání, je naplánováno na 12. dubna.

Podle prokuratury se Rocha údajně zapojoval do tajné aktivity ve prospěch Kuby minimálně od roku 1981, kdy se připojil k americké zahraniční službě. Podle obžaloby se Rocha setkával s agenty kubánské zpravodajské služby a poskytoval jim nepravdivé informace o svých kontaktech v americké vládě.

Ačkoli americké úřady zveřejnily jen málo detailů o Rochově činnosti ve prospěch Kuby, zdůrazňují, že případ je významným příkladem zrady v historii americké zahraniční služby. Rocha byl diplomatickým zástupcem v Bolívii, Argentině a také pracoval v Oddílu zájmů Spojených států v kubánské Havaně (USINT).

Rocha se měl podle prokuratury přiznat k této činnosti během minulého roku agentovi FBI, který vystupoval jako agent kubánské zpravodajské služby pod jménem Miguel. V žalobě se uvádí, že Rocha chválil Fidela Castra, kritizoval Spojené státy a chlubil se svou dlouholetou službou jako kubánský špion v rámci americké zahraniční služby.

Rocha byl zadržen FBI loni v prosinci a podle úřadů pokračoval ve svých špionážních aktivitách až do svého zadržení. 

Manuel Rocha USA (Spojené státy americké) špionáž

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy