Ceny pohonných hmot od minulého týdne klesly přibližně o 1,5 koruny na litr

Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne klesly. Benzin Natural 95 zlevnil o 1,51 koruny na průměrných 45,13 Kč/l, nafta o 1,34 koruny na 47,69 Kč/l. Benzin zlevňuje nepřetržitě od soboty, cena dieselu začala klesat v pondělí. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

pohonné hmoty

Ministerstvo financí do dnešních 12:00 požaduje od čerpacích stanic kompletní hlášení o průměrných prodejních cenách paliv od 15. února do 15. března včetně. Zjišťování výše marží čerpacích stanic je jedním z nástrojů vlády proti rekordním cenám pohonných hmot, které se začaly zvyšovat po ruské invazi na Ukrajinu 24. února.

Jen za úterý benzin zlevnil o 0,82 koruny, nafta o 0,85 koruny. Ve středu pak cena Naturalu klesla o 0,59 Kč a cena dieselu o 0,68 Kč. Den před zahájením ruské invaze stál benzin v Česku průměrně 37,43 Kč/l, nafta 36,39 Kč/l. Před rokem pak byl benzin levnější o 14,49 koruny, nafta dokonce o 18,61 koruny.

"V nejbližším týdnu by ceny pohonných hmot měly poklesnout o přibližně 1,5 koruny. Důvodem je rychlý propad ceny ropy Brent na 98 dolarů (asi 2200 Kč) za barel. Nervozita na trhu s ropou opadla, jelikož dodávky ropy z Ruska nebyly zatím přerušené. Navzdory válce na Ukrajině teče ropovody normální objem ropy. Mezinárodní sankce by měly výrazně omezit export Ruska až od dubna," uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

"Ceny paliv na čerpacích stanicích klesají z rekordů, nicméně se jedná o pokles daleko pomalejší, než jsme byli svědky v průběhu jejich růstu. Ceny reagují na vývoj (komoditní burzy) v Rotterdamu," řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček. Pokud se bude situace dále stabilizovat, mohou se ceny v Česku podle něj dále blížit 40 Kč za litr. "Nejistota na trhu je však stále příliš velká na to, aby se i levné čerpací stanice pod tuto úroveň v blízké době dostaly," dodal Tyleček.

Ceny benzinu podle analytika XTB Štěpána Hájka postupně klesají nejen v Česku, ale také v ostatních evropských zemích. Litr benzinu natankují podle něj řidiči nejlevněji v Maďarsku za 31,56 Kč. Nejdražší benzin je nyní v Nizozemsku, kde se cena za litr dostala na 54,64 Kč, doplnil.

Nejlevnější benzin nyní natankují řidiči v Karlovarském kraji, litr je tam v průměru za 44,65 Kč. Za naftu se platí nejméně v Ústeckém kraji, a to průměrně 47,18 Kč/l. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze. Litr benzinu je v hlavním městě v průměru za 45,96 Kč, litr nafty pak za 48,55 Kč.

Vláda minulý týden v reakci na rekordní ceny paliv rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun. Ministerstvo financí také nyní odpustí zálohy na silniční daň v případech, kde ji nelze zrušit. Dopravci budou mít možnost odložit platbu daně z přidané hodnoty (DPH).

Ceny pohonných hmot zlevňují nejrychleji za posledních minimálně 17 let

"Pohonné hmoty v posledních dnech souhrnně zlevňují kvůli odeznívání paniky na světovém trhu s ropou. Tu vyvolala válka na Ukrajině související sankce Západu proti Rusku. V minulém týdnu tak ropa zdražila do blízkosti svého historického cenového rekordu," vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda ve vyjádření, které má server EuroZprávy.cz k dispozici.

"Paniky na trhu s ropou využily v ČR zpracovatelé ropy, distributoři pohonných hmot a čerpací stanice a zjevně neobjektivně si alespoň někteří z nich navýšili své marže. V Česku tak podle údajů Evropské komise v dnech 21. února až 7. března tak například nafta v ČR zdražila po přepočtu do eur druhým nejvýraznějším tempem ze všech zemí EU, o 20,1 procenta," dodal.

Podle něj výrazněji v daném období rostla cena nafty už jen v Německu. "Růst cen pohonných hmot v ČR je tedy od začátku ruské invaze v rámci EU vysoce nadprůměrný, až extrémní. To lze jen těžko vysvětlit jinak než maržovou politikou. Ropa totiž zdražuje všem zemím EU a z důvodu přepočtu cen do eur jsou zohledněny také změny národních měn členských zemí EU k euru," tvrdí ekonom.

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 11:00 Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Předpověď počasí: Příští víkend se v Česku citelně ochladí

22.05.2022 06:30 Česko si navzdory pátečním bouřkám užívá relativně teplý a místy i sluneční víkend. Ten příští ale…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Benzinky opět výrazně zvedly ceny. Snížení spotřební daně navzdory

19.05.2022 08:15 Cena benzinu v České republice čtvrtý týden v řadě výrazně vzrostla. Natural 95 od minulé středy…

Čerpací stanice opět výrazně zdražily. Za litr nafty Češi zaplatí o 16…

12.05.2022 09:19 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku třetí týden v řadě výrazně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95…

Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku od minulého týdne znovu…

21.04.2022 08:18 Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku od minulého týdne znovu klesly, tentokrát ale…

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu klesly

14.04.2022 09:13 Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu klesly o víc než korunu za litr. Litr…

Související:

Právě se děje

reklama