Ceny ropy padají, českým benzínkám je to jedno. Dál zvedají ceny pohonných hmot

Pohonné hmoty u českých čerpacích stanic nadále zdražují. Litr benzinu Natural 95 zdražil v porovnání s předchozím dnem o 62 haléřů na 47,26 koruny, litr nafty o 28 haléřů na 49,31 Kč. Vyplývá to z aktuálních informací společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

pohonné hmoty

"To je zvláštní. Cena ropy na burze od minulého pátku klesla přibližně o pět procent a cena pohonných hmot klesla ještě víc. Ceny na českých čerpacích stanicích ale mezitím stále rostou. Naše vláda dohlédne na marže všech, kteří se na tvorbě těchto cen podílejí," uvedl dnes na twitteru ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Nejlevněji nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji. Litr benzinu je tam v průměru za 46,86 Kč. Nejdražší je benzin v Praze, kde stojí 47,60 koruny za litr. Jihočeský kraj spolu s Karlovarským jsou jediné dva kraje, kde je průměrná cena benzinu pod hranicí 47 korun.

Nejdražší naftu řidiči natankují v Pardubickém kraji, kde litr vyjde na 49,71 koruny. Naopak nejlevnější je nafta v Karlovarském kraji, kde litr stojí 49,06 koruny.

Unipetrol: Zásoby ropy stačí k pokrytí poptávky po palivech v ČR

Petrochemická skupina Orlen Unipetrol má dostatečné zásoby ropy a její produkce pohonných hmot dostačuje k pokrytí současné poptávky v Česku. Společnost, která provozuje rafinerie v Kralupech nad Vltavou a Litvínově, to dnes uvedla v tiskové zprávě. Firma ujistila, že je připravena i na případné zastavení dodávek ropy z východu.

Orlen Unipetrol v posledních letech diverzifikoval dodávky ropy a testoval použitelnost různých druhů této suroviny ve svých rafinériích. Zásoby ropy i produkce paliv jsou na dostatečné úrovni k pokrytí současné poptávky v České republice, uvedla firma.

Dodávky ropy do rafinerií jsou podle Unipetrolu průběžné a podle dlouhodobého plánu. "Navíc provádíme dodatečné spotové nákupy mimo Evropu," uvedl mluvčí společnosti Pavel Kaidl. Firma podle něj monitoruje situaci a je připravena na jakýkoli scénář, včetně úplného zastavení dodávek z východního směru, tak, aby zajistila provoz ve svých rafineriích v Česku, Polsku a Litvě.

Hospodářské noviny dnes uvedly, že rafinerie společnosti Total v saské Leuně a rafinerie OMV v rakouském Schwechatu omezily dovoz ropy do Česka nebo ji nabízí za výrazně vyšší ceny, než jsou na trhu. Situaci komplikuje i to, že v bratislavské rafinerii Slovnaft začala v březnu pravidelná odstávka. Podnik přitom pokrývá asi pětinu tuzemské spotřeby a má vlastní produktovod pro dodávky nafty a benzinu do skladů státního podniku Čepro. Celkově se do Česka ze zahraničí dováží zhruba třetina paliv.

Skupina Orlen Unipetrol je jediným zpracovatelem ropy v ČR a jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Do září 2018 se akcie společnosti obchodovaly na pražské burze. Od roku 2005 je Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od října 2018 jediným vlastníkem firmy.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Čerpací stanice opět výrazně zdražily. Za litr nafty Češi zaplatí o 16…

12.05.2022 09:19 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku třetí týden v řadě výrazně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95…

Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku od minulého týdne znovu…

21.04.2022 08:18 Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku od minulého týdne znovu klesly, tentokrát ale…

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu klesly

14.04.2022 09:13 Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu klesly o víc než korunu za litr. Litr…

Související:

Právě se děje

reklama