Praha - Audi A3 Sportback g-tron inovativně kombinuje ekologickou mobilitu, hospodárnost a technicky vyspělá řešení. Výsledkem jsou rekordně nízké emise a provozní náklady, to vše bez kompromisů v oblastech jízdní dynamiky, komfortu, bezpečnosti a užitných vlastností. Čeští zákazníci se o přednostech kompaktního Audi na stlačený zemní plyn (CNG) mohou přesvědčit za cenu, která začíná na 669 900 Kč.
Audi A3 Sportback g-tron je součástí nového celostního konceptu trvale udržitelné mobility v podání značky se čtyřmi kruhy a zároveň disponuje kompletním technickým arzenálem Audi – od ultralehké konstrukce přes informační a zábavní systémy až po asistenční systémy. Hlavním esem v rukávu je však nejmodernější technika pohonu g-tron na stlačený zemní plyn (CNG = Compressed Natural Gas).
Motor 1.4 TFSI g-tron vychází z nové jednotky 1.4 TFSI a je bivalentní, což znamená, že navzdory optimalizaci motoru pro spalování zemního plynu dosahuje stejných výkonových parametrů i při provozu na benzin. Používání zemního plynu si vyžádalo změny především u hlavy válců, systému přeplňování, vstřikovací soustavy a katalyzátoru. Motor 1.4 TFSI g-tron je v modelu A3 Sportback vyladěn na nejvyšší výkon 81 kW (110 k) při 4800 až 6000 min-1 a maximální točivý moment 200 N.m při 1500 až 3500 min-1. Pětidveřové kompaktní Audi díky tomu zrychlí z 0 na 100 km/h za 10,8 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 197 km/h.
Průměrná spotřeba zemního plynu činí v závislosti na zvolené převodovce (sedmistupňová dvouspojková převodovka S tronic, resp. šestistupňová mechanická převodovka) 3,2 až 3,3 kg na 100 km. Tomu odpovídají emise CO2 88 až 92 g/km. Při provozu na benzin vystačí úsporný a přesto výkonný čtyřválec s pouhými 5,0 až 5,2 l/100 km (115 až 120 g CO2/km). Při aktuální průměrné ceně CNG 26,00 Kč/kg (zdroj: www.cngplus.cz) vycházejí náklady na palivo ve výši 0,83 až 0,86 Kč/km.
Audi A3 Sportback g-tron nabízí plnohodnotnou mobilitu bez jakýchkoli omezení. Na zemní plyn ujede více než 400 km, po automatickém přepnutí na benzinový provoz se akční rádius prodlouží o dalších 900 km. Stav zásob obou druhů paliva ukazují dva samostatné ukazatele na přístrojové desce. Plnicí hrdla jsou umístěna pod společným víčkem.
Zemní plyn je uložen ve dvou nádržích pod podlahou zavazadlového prostoru. Při maximálním tlaku 200 barů pojmou 14 kg CNG. Vnitřní vrstva nádrží je tvořena polyamidovým polymerem, který je nepropustný pro plyn, zatímco druhá vrstva z polymeru vyztuženého uhlíkovými vlákny propůjčuje nádrži extrémně vysokou pevnost. Třetí vrstva z polymeru vyztuženého skleněnými vlákny účinně chrání nádrž před poškozením zvenčí. Materiály vyztužené vlákny jsou spojeny velmi odolnou epoxidovou pryskyřicí. Díky tomu je každá nádrž o 27 kg lehčí než konvenční řešení.
Nové Audi A3 Sportback g-tron s výbavou Attraction a mechanickou převodovkou stojí 669 900 Kč, zatímco varianta s převodovkou S tronic přijde na 725 900 Kč. Ceny verzí s výbavou Ambition začínají na 714 900 Kč, resp. 770 900 Kč. Všechny uvedené ceny jsou včetně DPH.
Sériová výbava (Attraction) zahrnuje 16" ocelová kola s pneumatikami 205/55 R 16, sedm airbagů, audiosystém Audi se 4 reproduktory a vstupem AUX-In, dynamický podvozek, elektronicky řízený stabilizační systém ESP včetně brzdového asistenta, protiprokluzového systému ASR, elektronické uzávěrky diferenciálu EDS a multikolizní brzdy, dále elektrické ovládání oken vpředu a vzadu, klimatizaci Climatic, čtyřramenný volant obšitý kůží, mlhové světlomety vpředu, systém Start-Stop a celou řadu dalších prvků.
A3 Sportback g-tron Ambition má navíc mimo jiné 17" kola z lehké slitiny s pneumatikami 225/45 R 17, systém Audi drive select, informační systém řidiče s barevným displejem, tříramenný sportovní volant obšitý kůží, hliníkové prahové lišty, sportovní sedadla vpředu a sportovní podvozek.
Zákazníci si mohou, stejně jako u ostatních verzí modelové řady Audi A3, přizpůsobit svůj vůz vlastnímu vkusu a potřebám díky širokému sortimentu individuální výbavy. Mezi nejzajímavější prvky patří nejmodernější asistenční systémy podporující komfort i bezpečnost společně s inovativními zábavními, informačními, navigačními a komunikačními systémy.
Související

DPA: Za emisní podvody bude jistější žalovat VW než jen Audi

Podíl dieselů v Evropě klesl pod 30 procent. Kormidlo přebírají hybridy a elektromobily
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
včera

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
včera

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
včera

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
včera

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
včera

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
včera

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
včera

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
včera

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
včera

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
včera

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
včera

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
včera

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
včera

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
včera
Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák