Prodej ojetin se za 1,5 měsíce snížil o 90 procent

Za poslední měsíc a půl klesly prodeje ojetých aut o více než 90 procent. Z téměř 10.000 prodávaných vozů týdně se v současnosti prodávají nejvýše desítky ojetých aut. Vyplývá to z údajů autotržiště Carvago.

Tradiční kamenné autobazary se snažily krizovou situaci spojenou s opatřeními proti novému koronaviru řešit ad-hoc přesunem do prodejů on-line, avšak tento krok situaci nezachránil. "Vytvořit čistě online prodej vozidel je otázka komplexní adaptace, která zabere několik měsíců, ne-li let, rozhodně ne pár dnů či týdnů. Znamená to kompletně překopat celý systém, nelze pouze vyčlenit vozy mimo pobočku a nově je nabízet na internetu," uvedl výkonný ředitel Carvaga Jakub Šulta.

Krize kolem koronaviru může mít podle Šulty pozitivní důsledek v podobě nastartování nového trendu. Prodej ojetých vozidel postupně vstupuje do již silně etablované české e-commerce, od které zákazníci očekávají vysoké standardy. Ty teď prodejci budou muset rychle dohánět a v odvětví prodeje ojetých automobilů nově vytvářet.

Následky epidemie dopadly i na prodejce nových vozů a situace se v následujících týdnech bude zlepšovat podle Carvaga jen pomalu. Zhruba třetina nově prodaných vozů v ČR se vyveze do zahraničí a stejně tak tam míří velké procento mladých ojetin.

Mladé ojetiny generované z nových vozů, typicky ukončené operativní leasingy nejčastěji do dvou až tří let stáří, jsou pro českého zákazníka stále příliš drahé. Proto se jich část exportuje za hranice a zbylá část se na českém trhu prodává zhruba dvakrát až třikrát pomaleji než průměrná ojetina ve stáří pět nebo šest let. Tento segment tak bude rovněž velmi zasažen a výrazně zasáhne do finanční stability především u dealerů, dodalo Carvago.

Autotržiště Carvago obchoduje s auty z celé Evropy.

Související

Autobazar

Počet ojetých osobních aut nabízených na českém trhu se v říjnu zvýšil

Počet ojetých osobních aut nabízených v říjnu na českém trhu se proti předchozímu měsíci zvýšil o zhruba o 2,5 procenta na 101.453 vozů. Jejich mediánová nabídková cena klesla o 1000 Kč na 189.000 korun. Vyplývá to z pravidelné analýzy sekundárního automobilového trhu, kterou provádí společnost Aures Holdings.
Ilustrační foto

Průměrná cena ojetých aut na českém trhu vzrostla v září o 15 procent

Průměrná cena ojetých aut na českém trhu vzrostla v září meziročně o 14,8 procenta na 287.000 Kč. Ve třetím čtvrtletí se ale proti prvnímu pololetí snížila o 2000 Kč. Důvodem je snižující se zájem o koupi ojetých vozů kvůli rostoucím životním nákladům. Uvedla to společnost Cebia, která se zabývá prověřováním ojetých vozidel.

Více souvisejících

Autobazar

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy