Armáda pomůže v domovech sociálních služeb

Na zajištění provozu domovů sociálních služeb, ve kterých bude prokázáno nakažení novým typem koronaviru, bude nasazena armáda. Rozhodla o tom dnes vláda. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) bude moci být povoláno až 360 vojáků. Na starosti budou mít vykonávání pomocných činností.

Přidejte svůj názor

Lubomír Metnar
doporučujeme

Vláda již v minulosti rozhodla o nasazení vojáků na hranicích nebo o zapojení armády do tzv. chytré karantény. Dohromady tak může být nasazeno téměř 5000 vojáků.

"V souvislosti s rizikem koronaviru pomůže zajistit provoz domovů sociálních služeb až 360 vojáků. Rozhodla o tom dnes vláda," napsal na twitteru ministr obrany. "Po hraničních přechodech a chytré karanténě je to další praktická ukázka toho, že armáda pomáhá, kde je třeba," dodal.

Návrh vládě společně předložili ministr obrany Metnar a vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Vojáci by měli být oficiálně povoláni k záchranným pracím, v zařízeních provozovaných poskytovateli sociálních služeb budou vykonávat pomocné práce. Armáda tak do těchto zařízení nepošle zdravotníky, jak například před časem požadoval Kraj Vysočina.

"Nařízení vlády souvisí s aktuální náročnou situací v zařízeních poskytujících sociální služby," uvedla v tiskové zprávě Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. "Nedostatek a vytížení stávajícího personálu by v krátkodobém horizontu mohl významně ohrozit život a zdraví osob, kterým je v těchto zařízeních poskytována péče," dodala. Vláda rozhodnutím podle ní reaguje na žádosti krajů, které nejsou nyní schopny zajistit chod těchto zařízení vlastními silami. Vojáci budou mít na starosti činnosti, ke kterým nebudou potřebovat zvláštní odborné znalosti.

Vláda v minulosti rozhodla o nasazení 2096 vojáků na pomoc policii při ostraze uzavřených hranic. Minulý týden tento počet zvedla o další 2000. Zároveň jsou vojáci jednou z hlavních složek zapojených do tzv. chytré karantény, která má i za pomoci moderních technologií umožnit urychlené zjišťování potenciálně nakažených koronavirem. Vojáci také od počátku krize pomáhají s rozvozem ochranných pomůcek, zdravotníci pracují ve vojenských i civilních nemocnicích nebo na testovacích místech.

Nemocní s covid-19 jsou nyní ve více než 30 pobytových zařízeních sociálních služeb, kterých je v ČR zhruba 1900. Plošné testování

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velitelství pozemních sil armády se přesouvá z Prahy do Olomouce

27.05.2020 18:17 Velitelství pozemních sil české armády se dnes začalo stěhovat z pražské budovy generálního štábu…

Zeman se setkal s náčelníky generálního štábu, jednali o modernizace armády

27.05.2020 17:10 Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal náčelníka generálního štábu Aleše Opatu a pět…

Strážníci získají nárok na odchodné, zpřísní se podmínky jejich…

27.05.2020 13:34 Strážníci získají nárok na odchodné. Rozhodla o tom dnes Sněmovna, která zároveň odmítla senátní…

Policie zdvojnásobí flotilu aut do těžkého terénu, hodlá koupit až 50 toyot

27.05.2020 11:57 Policie do příštího roku zdvojnásobí svou flotilu aut do těžkého terénu. Ke stávajícím šesti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy