Do Libanonu odletěly vojenské speciály, přivezou české hasiče

Do Libanonu dnes v noci a nad ránem odletěla dvě vojenská letadla, která z Bejrútu přepraví český záchranný tým a jeho vybavení. V libanonské metropoli pomáhal s hledáním lidí v troskách po výbuchu v bejrutském přístavu z minulého týdne. Vojenské speciály by se měly do Česka vrátit v odpoledních hodinách. ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Speciální tým USAR, ilustrační foto
doporučujeme

Armádní stroj C-295M CASA z kbelského vojenského letiště vzlétl krátce po 02:00, po asi dvou hodinách ho následoval airbus A-319.

Hasiči se vrátí do Prahy airbusem podle plánu po 13:00, jejich technika v letounu CASA přistane o čtyři hodiny později. Časy se podle Dvořákové mohou změnit v závislosti například na nakládce. Následně čeká záchranáře z týmu USAR karanténa spojená s testováním na nemoc covid-19.

Česko dnes zároveň do Bejrútu dopravilo jako dar zdravotnické pomůcky. Materiál za 1,8 miliony korun tam poslala ve zdravotně-humanitárním programu MEDEVAC Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Jde například o ochranné overaly, respirátory, ústenky, rukavice, obinadla či jehly. Přijetí daru schválila libanonská vláda.

Součástí zásilky do Libanonu byla i nemocniční lůžka Linet, která Libanonu věnuje české ministerstvo zahraničí. Resort ve spolupráci s Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků poslal do země také šicí sety, fixátory, dlahy a další zdravotnické potřeby.

Exploze v přístavu si minulé úterý vyžádala nejméně 160 obětí na životech a na 6000 zraněných. Čtyři desítky českých specialistů na vyprošťování zavalených lidí odletěly do Libanonu minulou středu, ve skupině jsou i kynologové se psy, statik či lékař. Do pátrání po lidech byli nasazeni se zpožděním ve čtvrtek, a to kvůli průtahům ze strany libanonské armády. V pátrání po lidech v troskách pomáhaly vedle Čechů i další zahraniční týmy.

Odhaduje se, že příčinou neštěstí byl požár, jenž zapálil výbušný dusičnan amonný, který byl v přístavu uskladněný od roku 2013.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO i bez návštěvníků splnily svůj účel, sledovanost online byla…

20.09.2020 16:39 Dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které se konaly na letišti v Mošnově na…

Dny NATO se kvůli koronaviru konají bez diváků, přehlídku lze sledovat…

19.09.2020 17:08 Aktualizováno Seskokem parašutistů české armády dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku…

Válka na Balkáně byla brutální. Sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli,…

19.09.2020 15:05 Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském…

Vláda projedná právní postavení českých vojáků v Nigeru

19.09.2020 14:10 Vláda má v pondělí projednat přijetí dokumentu, který zajistí českým vojákům v Nigeru stejné právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama