Domov důchodců v Humpolci se potýká s koronavirem, kraj požádá armádu o pomoc

Kraj Vysočina požádá armádu o pomoc v péči o klienty domova pro seniory v Humpolci na Pelhřimovsku. Potřebovat jich bude asi 12. Na jednom z oddělení krajem zřizovaného zařízení onemocněla koronavirem kromě klientů také většina zaměstnanců. Po jednání krajské bezpečnostní rady to dnes novinářům řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle dnešních informací krajské hygienické stanice už se v humpoleckém domově zřizovaném krajem nakazilo koronavirem 23 klientů a 18 pracovníků. Ředitel domova Petr Vaněk už dřív řekl, že na oddělení je 19 pracovníků. Podle Běhounka se o klienty zatím starají pracovníci jiných oddělení a zájem má také osm dobrovolníků. Domov jim nabízí 3000 korun za směnu. "Hledáme řešení, ovšem dlouhodobě to nejsme schopni asi zajistit," řekl Běhounek.

Vojákům je kraj připravený zajistit stravu i ochranné osobní pomůcky. Podobné podmínky podle hejtmana měli i v soukromém Alzheimercentru Jihlava, kde pomáhali v první polovině srpna.

Bezpečnostní rada kraje, která znovu zasedne v pátek, se dnes zabývala také možností spolupráce s Akademií věd ČR při vyhodnocování odběrů vzorků na covid-19. Kapacity laboratoří v kraji jsou už nedostatečné. Akademické laboratoře zvládnou vyhodnotit až 5000 testů denně, zatím podle Běhounka není vyjednané, kolik z toho by mohlo být pro Vysočinu.

Vzorky odebírá všech pět krajem zřizovaných nemocnic a také zdravotní záchranná služba. Podle náměstka hejtmana pro sociální věci Pavla Fraňka (ANO) se bude tento týden školit zdravotnický personál ze všech 20 krajem zřizovaných pobytových sociálních zařízení, aby mohli v budoucnu odebírat vzorky klientů i zaměstnanců přímo v zařízeních. Cílem je ulevit odběrným místům v nemocnicích i výjezdové sanitce krajských záchranářů.

V kraji v posledních dnech nemocných výrazně přibylo. Zasažené jsou domovy pro seniory v Humpolci a Třebíči a několik základních a středních škol. Zpřísnění protiepidemických opatření se v kraji zatím neplánuje.

Vzhledem k velkým počtům nemocných a jejich kontaktů také Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina musela odmítnout žádost svých pražských kolegů o pomoc. "Bohužel jsme museli tu pomoc odmítnout, i když jsme ji nedávno Moravskoslezskému kraji ještě poskytli, když nás požádali," řekla dnes ČTK Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO i bez návštěvníků splnily svůj účel, sledovanost online byla…

20.09.2020 16:39 Dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které se konaly na letišti v Mošnově na…

Dny NATO se kvůli koronaviru konají bez diváků, přehlídku lze sledovat…

19.09.2020 17:08 Aktualizováno Seskokem parašutistů české armády dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku…

Válka na Balkáně byla brutální. Sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli,…

19.09.2020 15:05 Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském…

Vláda projedná právní postavení českých vojáků v Nigeru

19.09.2020 14:10 Vláda má v pondělí projednat přijetí dokumentu, který zajistí českým vojákům v Nigeru stejné právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama