Modernizace české armády? Zeman oroduje za drony z Izraele, Metnar ho usměrnil

Česká armáda musí modernizovat, zvýšit rychlost reakce nebo zavést nové technologie. Na každoročním velitelském shromáždění to dnes řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Armáda se podle něj nachází v přelomovém období. V příštím roce očekává podpis smluv na dodání pásových bojových vozidel pěchoty, nových děl, protiletadlového kompletu SHORAD nebo systému řízení palby.

Aleš Opata, Andrej Babiš a Miloš Zeman, velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany
doporučujeme

Prezident Miloš Zeman přivítal, že armáda plánuje zřízení nového praporu bezpilotních prostředků a že pravděpodobně budou tyto drony nakoupeny z Izraele. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je projekt v počátcích a dodavatel jasný není.

Armáda se podle Opaty nachází v přelomovém období, kdy pracuje na svém největším přezbrojení. "Mnohé už jsme udělali, mnohem víc ale máme ještě před sebou," řekl. Připomněl řadu modernizačních projektů, které jsou v nejbližší době v plánu, i výstavbu nových jednotek včetně budování kybernetických sil, výsadkového pluku, praporu podpory a praporu bezpilotních systémů.

Právě jeho zřízení ocenil Zeman, který využívání dronů českou armádou dlouhodobě podporuje. Význam dronů podle něj roste, zdůraznil, že vedou k minimalizaci vlastních ztrát. "Uvítal jsem i to, že velmi pravděpodobně tyto drony budou nakoupeny z Izraele, protože to je technologická velmoc, která je na špičce této konkrétní techniky," řekl Zeman.

Akvizice dronů zatím nebyla podle Metnara zahájena. "Nemůžu tedy říct, z jaké destinace a případně od jaké společnosti se to bude nakupovat," řekl Metnar na tiskové konferenci. Nevyloučil to, že výrobce bude z Izraele. Opata doplnil, že armáda zatím připravuje nábor členů praporu bezpilotních prostředků a o dodavateli dronů se ještě nerozhodlo. Připustil však, že Izrael společně se Spojenými státy představuje špičku v oboru bezpilotních letounů. Velení armády už dříve oznámilo, že v příštích letech pořídí bojové drony.

Opata v projevu například připomněl schválení koncepce výstavby armády do roku 2030, který stanovuje cíle do budoucna. Pokud je podle něj chce armáda splnit, nemůže používat stejné metody jako před deseti lety. Zavést se proto podle něj musí systémové změny a zjednodušit procesy, odbourat byrokracii a motivovat personál.

Zdůraznil, že se v bezpečnostní oblasti objevily nové výzvy, a je proto potřeba posilovat schopnosti k vedení konvenční války, ale i v řešení například asymetrických hrozeb. Zmínil také potřebu budování kybernetických sil, zvýšení rychlosti reakce a zavedení nových technologií. "K tomu však musíme bezodkladně modernizovat, doplnit bojové útvary a navýšit počet aktivních záloh," řekl. Za pilíř modernizace označil přezbrojení 7. mechanizované brigády. Jako negativní trend Opata vidí stárnutí populace a zhoršování fyzické kondice mladých lidí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvítal, že se podařilo rozjet důležité modernizační projekty, například nákup nových vrtulníků a mobilních radiolokátorů. Připomněl, že armáda má velký dluh z minulosti kvůli škrtům. Desítky miliard korun, které si modernizace vyžádá, by podle něj našly uplatnění i v jiné oblasti. Babiš je ale přesvědčen o tom, že obranyschopnost země takové investice vyžaduje.

Metnar zdůraznil, že příští rok bude na investice určeno asi 18 miliard z rozpočtu na obranu. Vojáci podle něj mohou díky navyšování rozpočtu cvičit a doplňovat zásoby. Letos podle něj bylo uzavřeno téměř 300 vojenských smluv za 17 miliard korun. Do konce roku má v plánu podepsat další smlouvy v hodnotě 24 miliard korun, a to na nákup nových vrtulníků, dvou letounů CASA, osmi mobilních radiolokátorů MADR a na pořízení malého dopravního letounu pro přepravu politiků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda opět navrhne Koudelku na generála, Zeman ho už čtyřikrát odmítl…

30.09.2020 14:58 Vláda opět bude chtít navrhnout ředitele Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelku na…

Armáda pro zajištění voleb vyčlenila 1621 vojáků. Postaví drive-in místa,…

29.09.2020 15:39 Armáda na zajištění nadcházejících senátních a krajských voleb vyčlenila 1621 vojáků. Část z nich…

Každý voják dostane do konce roku novou přilbu, jsou dělané pro "moderní…

28.09.2020 14:43 Do konce roku dostane každý voják i záložník novou ochrannou balistickou přilbu. Jejich první…

Obrana koupí protiletadlový raketový systém z Izraele, bude stát 10 miliard

25.09.2020 11:13 Aktualizováno Ministerstvo obrany chce koupit protiletadlový raketový systém SHORAD přímo od izraelské vlády.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama