Obrana uzavřela smlouvu s Českou zbrojovkou, firma dodá až 39 tisíc zbraní

Ministerstvo obrany dnes uzavřelo rámcovou smlouvu s Českou zbrojovkou na nákup až 39.000 ručních zbraní. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Od české společnosti si armáda pořídí útočné pušky Bren 2, pistole CZ P-10 nebo podvěsné granátomety. Za zbraně zaplatí až 2,35 miliardy korun, cena bude záviset na počtu skutečně objednaných kusů zbraní podle potřeb armády. Čeští vojáci už zbraně od České zbrojovky používají.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Armáda České Republiky
doporučujeme

Smlouvu chtěl úřad podepsat už před rokem, zakázku ale zdržela stížnost podaná k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Antimonopolní úřad podnět definitivně zamítl na začátku roku.

Smlouvu dnes podepsal náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka a ředitel České zbrojovky Ladislav Britaňák.

"Naším cílem je modernizovat armádu, ale v této těžké době také podpořit český průmysl a udržet pracovní místa," okomentoval zakázku ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Rámcová smlouva podle něj umožní ministerstvu, aby vojákům do roku 2025 od renomovaného výrobce nakoupilo až 39.000 ručních zbraní. Pokud se úřad rozhodne smlouvu využít naplno, armáda dostane více než 16.000 útočných pušek Bren 2, přes 21.000 pistolí CZ P-10, přes 1600 podvěsných granátometů CZ 805 G1 a téměř 100 kusů PDW CZ SCORPION. Součástí zakázky je i cvičná munice.

"Pro armádu je to významný krok ke stabilitě, potřebujeme sjednotit platformu ručních zbraní pro vojáky i aktivní zálohy," uvedl náčelník generálního štábu Aleš Opata. "Se zbraněmi od České zbrojovky máme výborné zkušenosti, navíc podpoříme českou firmu," dodal.

Nákup podle Pejška navazuje na smlouvy z let 2010 až 2016, kdy obrana od České zbrojovky pořídila skoro 40.000 ručních zbraní. "Je nám ctí, že můžeme uskutečnit další dodávky pro naši armádu, která je historicky jedním z nejvýznamnějších zákazníků České zbrojovky a také důležitou referencí na světových trzích," uvedl Britaňák. Zároveň vyzdvihl, že zakázka podpoří zaměstnanost. "Což považuji v současné situaci za klíčové jak pro firmu, tak i pro českou ekonomiku," doplnil.

Vláda informace o zakázce dostala na konci března. Cenu podle Pejška ověřil soudní znalec.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž vylepil plakáty, které oslavovaly smrt českých vojáků. Soud vynesl…

22.05.2020 14:17 Aktualizováno Jiřímu Kopřivovi, který v centru Prahy vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu…

Armáda ČR stále používá starou ruskou techniku. Ostudné, prohlásil Babiš

22.05.2020 12:41 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je ostuda, že česká armáda ve velké míře stalé využívá…

Přípravy na válku? Česko chce vytvořit nový systém obrany státu

16.05.2020 09:13 Stát bude podporovat spolky, které připraví občany na obranu státu. Počítá s tím novela zákona o…

Vojenský výbor NATO jednal o krizi způsobené koronavirem

15.05.2020 15:58 Vojenský výbor NATO ve čtvrtek projednal roli NATO v krizi způsobené novým koronavirem, dopady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy