Policie loni ukončila 5319 odposlechů, meziročně o 193 méně

Policie loni ukončila 5319 odposlechů, o 193 méně než v předchozím roce. Z krajských policejních ředitelství vykázalo největší počet úkonů pražské ředitelství, z celorepublikových útvarů ukončila nejvíce odposlechů stejně jako v předchozích letech Národní protidrogová centrála. Vyplývá to z analýzy odposlechů za rok 2019, kterou má ČTK k dispozici a kterou v pondělí projedná vláda.

Policie ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco předloni z krajských ředitelství vykázala nejvíce ukončených odposlechů jihomoravská policie, v minulém roce se do popředí vrátila Praha, kde policisté ukončili 527 odposlechů. Následovalo policejní ředitelství Jihomoravského kraje s 488 odposlechy a Moravskoslezského kraje s 474 odposlechy. Naopak nejméně ukončených odposlechů, 52, vykázali policisté v Pardubickém kraji.

Národní protidrogová centrála loni ukončila 994 odposlechů, tedy o 62 více než v roce 2018. Naopak počet ukončených odposlechů Národní centrály proti organizovanému zločinu klesl o 114 na 587.

Kriminalisté loni používali odposlechy hlavně kvůli vyšetřování drogové kriminality, násilné trestné činnosti a takzvané trestné činnosti proti veřejnému zájmu, tedy například zločinnému spolčení, úplatkářství nebo převaděčství. Následovala majetková trestná činnost nebo podvody.

Odposlechy může policie použít jen po návrhu státního zástupce, se kterým musí souhlasit soud. Souhlas k odposlechu může dát u vybraných trestných činů také odposlouchávaný člověk, ale to se stává v minimu případů. Pokud při odposlechu nebyly zjištěny skutečnosti, které by byly významné pro trestní řízení, musí ho policie po souhlasu soudu nebo státního zástupce po třech letech od pravomocného skončení věci zničit.

Nejvyšší počet ukončených odposlechů zaznamenali policisté v roce 2004, odkdy statistiku sledují, a to v 9610 případech. Následovaly roky 2006 a 2014, kdy ukončené odposlechy překročily 7500 případů. Nejméně ukončených odposlechů policie naopak zaznamenala v letech 2008 a 2009, kdy jich bylo méně než 5000. Do roku 2004 statistika zaznamenávala zahájené odposlechy v daném roce, od tohoto data jde o počty ukončených úkonů.

Analýza se věnuje také sledování, která loni policie ukončila ve 4868 případech. Ke sledování policisté přistoupili opět hlavně v souvislosti s drogovou kriminalitou, s velkým odstupem následovala daňová trestná činnost, násilné činy, trestné činy proti veřejnému zájmu a také podvody.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO i bez návštěvníků splnily svůj účel, sledovanost online byla…

20.09.2020 16:39 Dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které se konaly na letišti v Mošnově na…

Dny NATO se kvůli koronaviru konají bez diváků, přehlídku lze sledovat…

19.09.2020 17:08 Aktualizováno Seskokem parašutistů české armády dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku…

Válka na Balkáně byla brutální. Sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli,…

19.09.2020 15:05 Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském…

Vláda projedná právní postavení českých vojáků v Nigeru

19.09.2020 14:10 Vláda má v pondělí projednat přijetí dokumentu, který zajistí českým vojákům v Nigeru stejné právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama