Škoda Auto neuspěla se stížností. Tendr ministerstva vnitra nebyl fér, připomněl NSS

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost automobilky Škoda Auto, která nesouhlasila se zrušením zakázky na auta s pohonem 4x4 pro bezpečnostní sbory. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o zrušení tendru za 250 milionů korun rozhodl v roce 2018, protože požadavky stanovené ministerstvem vnitra zvýhodňovaly Škodu Auto před jinými uchazeči.

soudy
doporučujeme

Škoda byla jediný a zároveň vítězný uchazeč v tendru. Firma Hyundai Motor Czech ale dala podnět antimonopolnímu úřadu, která vyhodnotil část podmínek tendru jako problematickou a v rozporu se zákonem. Šlo například o požadavek na provedení aut ve verzi sedan nebo hatchback s pětidveřovou karoserií a přesně specifikovanými vnitřními rozměry vozu.

Škoda se proti rozhodnutí antimonopolního úřadu bránila nejprve žalobu ke Krajskému soudu v Brně, který ji odmítl. Poté podala kasační stížnost. Automobilka například poukazovala na to, že v tendru uspěla, očekávala tedy uzavření smlouvy.

"Stěžovatel (Škoda Auto) se dovolává práva na fair proces, zcela však pomíjí, že mimo jiné právě z důvodu nedodržení fair procesu bylo zadávací řízení zrušeno," stojí v rozhodnutí NSS. Ministerstvo vnitra nepodávalo proti rozhodnutí antimonopolního úřadu ani rozklad, ani žalobu.

ÚOHS později zrušil také větší výběrové řízení na policejní auta za 2,25 miliardy korun. Podmínky tendru podle antimonopolního úřadu zvýhodňovaly Škodu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obrana koupí protiletadlový raketový systém z Izraele, bude stát 10 miliard

25.09.2020 11:13 Aktualizováno Ministerstvo obrany chce koupit protiletadlový raketový systém SHORAD přímo od izraelské vlády.…

Do domova důchodců v Humpolci se vracejí pracovníci, armáda odjela

25.09.2020 09:46 Armáda dnes ukončila pomoc v humpoleckém domově pro seniory. Do práce se už vrátilo deset z 19…

Obrana podepsala smlouvu na servis Pandurů, zaplatí za něj téměř 2,4…

25.09.2020 09:30 Ministerstvo obrany dnes ráno podepsalo rámcovou smlouvu na servis bojových vozidel Pandur na…

GIBS obvinila 13 lidí kvůli pronášení drog do pardubické věznice,…

23.09.2020 09:15 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila 13 lidí kvůli výrobě a pronášení drog a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama