Česká iniciativa může změnit situaci na frontě, shodli se v Praze lídři pěti zemí

Lídři pěti zemí Evropské unie se dnes v Praze shodli na pokračování vojenské podpory Ukrajiny proti ruské agresi. Na setkání svolaném premiérem Petrem Fialou vyslechli výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k navýšení a urychlení dodávek munice a protivzdušné obrany, které jsou klíčové pro ochranu ukrajinských obyvatel, měst a kritické infrastruktury. Uvedli to ve společném prohlášení, které zveřejnila Strakova akademie.

Polský prezident Andrzej Duda zdůraznil odpovědnost Západu za posílení obrany Ukrajiny a společně s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou uvedl, že dodávky munice z české iniciativy mohou změnit situaci na frontě

. Frederiksenová uvedla, že vybrané prostředky stačí na půl milionu kusů dělostřelecké munice do konce roku. Lotyšská premiérka Evika Siliňová slíbila deset milionů eur na podporu této iniciativy.

Premiér Fiala oznámil, že do české muniční iniciativy přispělo 15 zemí EU a NATO přes 1,6 miliardy eur. První desítky tisíc kusů munice by měly dorazit na Ukrajinu v červnu. Frederiksenová a Duda doufají, že to změní situaci na bojišti, kde Rusko plánuje velkou ofenzivu. Duda upozornil, že Rusko má stále schopnost zvyšovat své vojenské kapacity, zatímco Ukrajina čelí nedostatku munice.

Frederiksenová ocenila německé rozhodnutí dodat Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot a nizozemský premiér Mark Rutte slíbil klíčové komponenty pro posílení této obrany. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal poděkoval za podporu a vyjádřil naději, že Ukrajina obdrží první letouny F-16 v létě.

Siliňová zmínila i dronovou koalici, jejímž cílem je dodat Ukrajině milion dronů do příštího jara. Přes deset zemí se již zapojilo do této iniciativy.

Premiér Fiala před setkáním informoval, že Česko a jeho spojenci již dodali Ukrajině 918 kusů těžké techniky a velké množství munice. Podpora bude pokračovat, protože ruská agrese ukazuje potřebu posilovat evropský obranný průmysl. Fiala zdůraznil, že zastavení ruské agrese je klíčem k míru a bezpečnosti v Evropě.

Fiala také pochválil německou iniciativu na posílení ukrajinské protivzdušné obrany a oznámil, že Česko dodalo Ukrajině simulátor pro piloty letadel F-16. Kyjev očekává první dodávku těchto letounů v červnu až červenci od Belgie, Dánska, Norska a Nizozemska.

Fiala uzavřel, že jednotná podpora Ukrajiny ze strany EU povede k silnější a bezpečnější Evropě. Česká iniciativa na nákup dělostřelecké munice, kterou Fiala představil na unijním summitu v únoru, již přinesla půl milionu kusů munice a dalších 300 000 kusů je reálně zajištěno. 

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 
Petr Fiala

Fiala: Česko bude podporovat Ukrajinu v boji proti ruské agresi, zaměřuje se ale i na její obnovu

Česká republika bude nadále podporovat Ukrajinu v boji proti ruské agresi a zároveň se zaměřuje na její obnovu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) na začátku druhého společného zasedání české a ukrajinské vlády. Fiala také zdůraznil podporu Ukrajiny v přístupových jednáních k Evropské unii a NATO. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal očekává, že jednání přinese posílení obranné a průmyslové spolupráce mezi oběma zeměmi a také otázku zabavení ruského majetku.

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Mette Frederiksenová Andrzej Duda Denys Šmyhal válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

před 6 hodinami

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy