Deset let papeže Františka: Jak proměnil katolickou církev?

Papež František vnesl podle plzeňského biskupa Tomáše Holuba do katolické církve nové pohledy a impulzy, větší otevřenost církve a odpovědnost na řešení světových problémů, komunikativnost i snahu řešit palčivá témata. Je bezprostřední, skromný, vtipný i odvážný, protože jeho novým pohledům a snahám ne vždy všichni představitelé církve chtějí naslouchat a chtějí je pochopit, řekl Holub ČTK u příležitosti desátého výročí papežova zvolení. To připadá na dnešek.

Papež podle něj vnesl nová témata jako ekologie, vnímavost vůči jednotlivci, který nemůže být ztracen ve strukturách církve, nebo důraz na zapojení laiků, a především žen, do života i do řízení církve. "To, co je pro něj také důležité, jsou snahy, aby církev byla v této době, kterou on nazývá změnou epoch, schopná reagovat na věcí měnícího se světa. A aby byla odvážná a jen se nezabarikádovala sama v sobě. Aby byla společenstvím, které žije radosti i starosti tohoto světa, a ne uzavřené společenství, které se stará 'jen o duši' člověka. Církev se má starat i o to, abychom byli schopni žít na tomto světě v nějaké celistvé ekologii, to znamená v dobrých vztazích vůči přírodě, vůči druhým lidem, ale také vůči bohu," uvedl Holub.

Papež podle něj zdůrazňuje, že bohatý svět se nesmí uzavřít a být spokojený s tím, že si vystavil dostatečně vysoké zdi, aby se za ně nedostali ti, kteří potřebují pomoc. "Ten jeho velmi prostý způsob života - odešel z papežského paláce, jezdí malým fiatem, nosí si sám tašku, má ošoupané boty - to jsou všechno věci, které nejsou vnějším marketingovým symbolem, ale podstatou toho, jak on vidí službu církve v dnešním světě," konstatoval Holub.

Zásadní je podle něj také papežův jednoznačný až nesmlouvavý přístup k řešení problému sexuálního zneužívání nezletilých v prostředí církve. Změnou, kterou František vnesl do Vatikánu a která je typická pro jeho pontifikát, je také otevřená komunikace. Papež jde sám příkladem - dává tiskové konference při všech návratech ze svých pastýřských cest, dává médiím rozhovory, mluví v televizích, je schopen komunikovat mnohem šířeji na sociálních sítích, řekl plzeňský biskup.

František také povzbuzuje lokální církve, aby byly ve svém prostředí autentické. Z osobních setkání s papežem měl Holub vždy pocit, že se mu při rozhovoru naprosto věnoval. "Je velmi srdečný, je vtipný a vypráví vtipy, ale na druhou stranu, dokáže velmi dobře naslouchat a také velmi jednoznačně říci, že jsou základní principy, na kterých je třeba trvat. Já jsem ho vnímal jako strukturovaného jezuitu s veselou duší," dodal.

Související

Papež František

Papež František absolvoval operaci břicha, obešla se bez potíží

Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez komplikací, informovala agentura ANSA s odvoláním na vyjádření Vatikánu. Svatý otec se ještě během dnešních ranních a dopoledních hodin věnoval povinnostem spojeným se svým úřadem. 

Více souvisejících

Papež František

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Aktualizováno před 10 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 17 minutami

před 20 minutami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kuleba: Nechceme vojáky, NATO je stejně nepošle. Dejte nám zbraně

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba tvrdí, že země NATO vojáky na Ukrajinu až do konce války nepošlou a země o ně ani nežádá. Míst toho potřebuje hlavně zbraně. Uvedl to v reakci na prohlášení bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 4 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 4 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

před 7 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Teploty budou v sobotu atakovat třicítku

Téměř třicítku budou o víkendu na některých místech v Česku atakovat maximální denní teploty. Zároveň hrozí i bouřky. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy