Pohonné hmoty v Česku zlevnily od minulého týdne zhruba o korunu

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu dál zlevnily, tempo zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 45,82 koruny, před týdnem byl o 1,09 koruny dražší. Nafta zlevnila o 93 haléřů na 46,21 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Navzdory poklesu jsou pohonné hmoty v Česku stále výrazně dražší než před rokem. Loni v této době byl benzin zhruba o 12 korun na litru levnější, za naftu tehdy motoristé platili o 14,55 koruny na litru méně. Podle analytiků bude zlevňování dále pokračovat.

Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka prudce klesají velkoobchodní marže na evropském trhu, a to především u benzinu. "Vývoj v nejbližším týdnu bude díky tomu pro řidiče příznivý. V nejbližším týdnu očekáváme zlevnění o dalších 80 haléřů a počátkem srpna se průměrné ceny pohonných hmot budou pohybovat na úrovni 45 Kč za litr," uvedl Tomčiak.

"Zatímco pokles ceny ropy umožňuje zlevňovat pohonné hmoty, kurz koruny vůči dolaru se nevyvíjí příznivě. Posilování dolaru prodražuje dovoz do České republiky, což brání výraznějšímu snížení cen u čerpacích stanic," řekl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Podle něj by se průměrné ceny benzinu i nafty měly během srpna dostat pod úroveň 45 korun za litr. "Nadále se vyplatí tankovat v Polsku. V ostatních sousedních zemích se ceny paliv příliš neliší od těch českých," dodal Křeček.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 45,26 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 45,62 koruny za litr. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 47,04 koruny. Nafta se tam tankuje za 47,18 koruny za litr.

Ceny paliv letos prudce vzrostly na přelomu února a března po začátku ruské invaze na Ukrajině. Ještě 23. února stál litr benzinu průměrně zhruba 37,40 koruny a nafty asi 36,40 Kč. Během dvou týdnů po začátku ruského vpádu ale cena benzinu vyskočila skoro na 47,30 Kč/l a cena nafty téměř na 49,60 Kč/l. Od té doby ceny kolísaly. Benzin začal z rekordních hodnot zlevňovat o jednotky haléřů na konci června, cena nafty se snižuje od začátku července.

Další pokles očekává i analytik XTB Jiří Tyleček, prostor pro zlevňování je podle něj hlavně díky snižujícím se maržím. "Z pohledu ceny surovin se však prostor pro další zlevňování pomalu uzavírá. Ropa se chytla stodolarové úrovně a také ceny paliv na evropských trzích stagnují na zvýšených úrovních. Česká koruna navíc klesá na páru s americkým dolarem, za který se paliva nakupují," uvedl.

Vláda proti prudkému zdražování paliv přijala několik opatření. Mimo jiné od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty. Kabinet zvažuje, že ponechá sníženou spotřební daň u nafty trvale. Důvodem je konkurenceschopnost s okolními zeměmi.

Související

Více souvisejících

pohonné hmoty

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy