Lidé se ocitli v nemilosti úřadů. Každý druhý žádal o pomoc marně

Ačkoliv by se dalo očekávat, že v období nouzového stavu a v jeho důsledku vypnuté ekonomiky, bude státní správa fungovat efektivně, opak se bohužel stal pravdou. Například Úřady práce obdržely více než 13 tisíc žádostí o mimořádnou dávku v hmotné nouzi, z nichž bylo vyhověno pouhé polovině. Největší nápor byl v Praze, Ostravě, Ústí nad Labem a Liberci.

Pandemie onemocnění covid-19 způsobila epidemiologickou, nýbrž i ekonomickou krizi. S tou se stále snaží poprat řada vládních programů na pomoc zasaženým odvětvím a rodičům, kteří museli kvůli zavřeným školám a mnohdy i školkám zůstat s dětmi doma. 

Mluvíme-li o mimořádné okamžité pomoci, tak ta spočívá v jednorázové dávce z důvodu neočekávaných událostí pro lidi, kteří se dostali do hmotné nouze. Za splnění určitých podmínek může být vyplacena i opakovaně. Aby na ní daná osoba dosáhla, musí splnit určitá kritéria vycházející z její individuální a příjmové, sociální a majetkové situace.

Celkový počet žádostí o mimořádnou hmotnou pomoc činil v období od 1. 3. - 24. 6. 13 544, z nichž schválených bylo 7541. Vyplacená částka činila téměř 28 milionů korun, průměr byl 3690 korun. Jedná se o data ministerstva práce a sociálních věcí.

Častým důvodem zamítnutí byla příjmová situace žadatelů, která jim podle úřadů umožňovala platit požadované životní náklady z úspor, případně se vyhodnotilo, že se v insolvenci nacházejí už delší dobu, tudíž na ní vyhlášení mimořádného stavu nouze nemělo vliv.

Největší počet žádostí zaznamenaly krajská pobočka úřadu práce v Praze (2921), v Ostravě (1884), Ústí nad Labem (1339), zatímco nejméně jich měly Jihlava (269), Pardubice (400) a Hradec Králové (441).

Maláčová a Richterová proti sobě

Tématem mimořádné okamžité pomoci se zabýval pořad Partie na CNN Prima NEWS, jehož se zúčastnily ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a první místopředsedkyně České pirátské strany a poslankyně Olga Richterová.

Předmětem jejich vzájemné diskuze bylo posouzení, zda byla pomoc dostatečná, a zda úřady práce pracovaly v souladu se zákonem. Richterová například upozornila Maláčovou na některé případy, na něž by se její resort měl zaměřit.

„Na mě se obrací lidé v zoufalých situacích. Mám připravené podklady paní, důchodkyně, která je v šoku. Žádala o mimořádnou okamžitou pomoc a prořekla se, že přežila poslední měsíc, protože jí půjčili přátelé. A úředníci kontrolovali ty lidi, kolik jí dali,“ vysvětlila pirátská poslankyně s poukazem na zmiňovaný fakt, že se úřady zabývají celkovým zhodnocením individuální a příjmové, sociální a majetkové situace žadatele.

Ministryně sice slíbila, že se touto kauzou bude zabývat, ale že má zkušenosti i s nepravdivými historkami. S postupem úřadů práce v době nouzového stavu víceméně souhlasí. Richterová v reakci na to připomněla, že Maláčové už příslušné dokumenty poskytla.

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí

V lednu letošního roku vzrostla nezaměstnanost v Česku na čtyři procenta, oproti prosincovým 3,7 procenta. Tato úroveň je nejvyšší za téměř tři roky, od dubna 2021. Údaje zveřejněné dnes Úřadem práce ČR naznačují, že na konci ledna bylo více uchazečů o práci než volných pracovních míst, což je výrazný obrat oproti situaci předchozího měsíce. 
Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce má nového šéfa. Krištof má pokročit s digitalizací agendy

Úřad práce ČR má nového šéfa, v pátek se stal generálním ředitelem Daniel Krištof. Do úřadu ho uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který vnímá jako jeho hlavní úkoly dokončení započatého procesu transformace a digitalizace či rozšíření cíleného poradenství občanům.

Více souvisejících

Úřad práce Sociální dávky Jana Maláčová (ČSSD) Olga Richterová (Piráti) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 7 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

Dvojí kvalita potravin? Nestlé čelí vážnému obvinění, má nadržovat bohatším zemím

Švýcarská potravinářská firma Nestlé odmítla tvrzení nevládní organizace Public Eye, která tvrdila, že do svých výrobků v rozvojových zemích přidávala cukr, zatímco ve stejných produktech na evropském trhu je prodává bez cukru.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy