Lidé se ocitli v nemilosti úřadů. Každý druhý žádal o pomoc marně

Ačkoliv by se dalo očekávat, že v období nouzového stavu a v jeho důsledku vypnuté ekonomiky, bude státní správa fungovat efektivně, opak se bohužel stal pravdou. Například Úřady práce obdržely více než 13 tisíc žádostí o mimořádnou dávku v hmotné nouzi, z nichž bylo vyhověno pouhé polovině. Největší nápor byl v Praze, Ostravě, Ústí nad Labem a Liberci.

Úřad práce

Pandemie onemocnění covid-19 způsobila epidemiologickou, nýbrž i ekonomickou krizi. S tou se stále snaží poprat řada vládních programů na pomoc zasaženým odvětvím a rodičům, kteří museli kvůli zavřeným školám a mnohdy i školkám zůstat s dětmi doma. 

Mluvíme-li o mimořádné okamžité pomoci, tak ta spočívá v jednorázové dávce z důvodu neočekávaných událostí pro lidi, kteří se dostali do hmotné nouze. Za splnění určitých podmínek může být vyplacena i opakovaně. Aby na ní daná osoba dosáhla, musí splnit určitá kritéria vycházející z její individuální a příjmové, sociální a majetkové situace.

Celkový počet žádostí o mimořádnou hmotnou pomoc činil v období od 1. 3. - 24. 6. 13 544, z nichž schválených bylo 7541. Vyplacená částka činila téměř 28 milionů korun, průměr byl 3690 korun. Jedná se o data ministerstva práce a sociálních věcí.

Častým důvodem zamítnutí byla příjmová situace žadatelů, která jim podle úřadů umožňovala platit požadované životní náklady z úspor, případně se vyhodnotilo, že se v insolvenci nacházejí už delší dobu, tudíž na ní vyhlášení mimořádného stavu nouze nemělo vliv.

Největší počet žádostí zaznamenaly krajská pobočka úřadu práce v Praze (2921), v Ostravě (1884), Ústí nad Labem (1339), zatímco nejméně jich měly Jihlava (269), Pardubice (400) a Hradec Králové (441).

Maláčová a Richterová proti sobě

Tématem mimořádné okamžité pomoci se zabýval pořad Partie na CNN Prima NEWS, jehož se zúčastnily ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a první místopředsedkyně České pirátské strany a poslankyně Olga Richterová.

Předmětem jejich vzájemné diskuze bylo posouzení, zda byla pomoc dostatečná, a zda úřady práce pracovaly v souladu se zákonem. Richterová například upozornila Maláčovou na některé případy, na něž by se její resort měl zaměřit.

„Na mě se obrací lidé v zoufalých situacích. Mám připravené podklady paní, důchodkyně, která je v šoku. Žádala o mimořádnou okamžitou pomoc a prořekla se, že přežila poslední měsíc, protože jí půjčili přátelé. A úředníci kontrolovali ty lidi, kolik jí dali,“ vysvětlila pirátská poslankyně s poukazem na zmiňovaný fakt, že se úřady zabývají celkovým zhodnocením individuální a příjmové, sociální a majetkové situace žadatele.

Ministryně sice slíbila, že se touto kauzou bude zabývat, ale že má zkušenosti i s nepravdivými historkami. S postupem úřadů práce v době nouzového stavu víceméně souhlasí. Richterová v reakci na to připomněla, že Maláčové už příslušné dokumenty poskytla.

Důchody vzrostou o 805 korun, schválila vláda

28.09.2021 22:00 Aktualizováno Solidární část všech důchodů se od ledna zvýší o 350 korun a zásluhový díl penze se zvedne o 1,3…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Související:

Právě se děje

reklama