
Ekologická organizace Greenpeace podá správní žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP), pokud resort nezveřejní informace z chystané česko - polské smlouvy o uhelném dolu Turów. Organizace to dnes uvedla v tiskové zprávě. Aktivisté MŽP dvakrát požádali o poskytnutí podrobností. Resort to ale odmítá s odůvodněním, že by to před uzavřením dohody mohlo ohrozit vyjednávání.
Podle Greenpeace však tvrzení odporuje dřívějším vyjádřením ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), že jediný sporný bod je o délce trvání smlouvy. Vyjádření MŽP ČTK shání.
"Ministerstvo stále tají podmínky, které si klade pro stažení žaloby proti Polsku umožnit tak další těžbu, která ničí životní prostředí a kvalitu života lidí na českém území. Mnohokrát bylo v médiích deklarováno, že je smlouva s Polskem hotová a že se pouze čeká na finální domluvu ohledně délky jejího trvání. Proto je podle nás neslýchané, že smlouva nebyla dosud zveřejněna," sdělila za Greenpeace Nikol Krejčová. "Právo veřejnosti na informace je zásadním znakem demokracie a nemůže být ignorováno z žádných důvodů. Proto podáme opatření kvůli nečinnosti Ministerstva životního prostředí k Úřadu pro ochranu osobních údajů, a pokud ani tak nebude smlouva zveřejněna, jsme rozhodnuti podat následně žalobu. Veřejnost a především místní lidé žijící vedle dolu mají právo vědět, zda nasmlouvaná dohoda ochrání zásoby jejich pitné vody před destruktivní těžbou," dodala aktivistka. Zástupci Greenpeace připomněli, že proti prvnímu odmítnutí podali rozklad, nyní ho, se zmíněním opatřením proti nečinnosti, podají podruhé.
Jednání o Turówu byla přerušena v noci na 1. října. Základní parametry dohody se podařilo dojednat, sporná je doba, po kterou nebude možné smlouvu vypovědět.
Hnědouhelný důl Turów u hranice s Českem zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE chce důl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Rozšíření těžby loni Polsko povolilo bez ohledu na námitky sousedů. Obyvatelé z pohraničí se obávají nejen hluku a prachu, ale hlavně ztráty pitné vody. Chystaná smlouva mimo jiné počítá s finanční podporou obcím nebo s financováním monitoringu spodních vod, prašnosti a hlučnosti.
Soud EU v květnu předběžně nařídil pozastavit těžbu v dole Turów do rozhodnutí o stížnosti České republiky, která se na soud obrátila kvůli tomu, že provoz dolu mimo jiné ohrožuje právě zásoby pitné vody. Polská vláda těžbu odmítá přerušit, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země. Polsko má za neuposlechnutí soudního příkazu k přerušení těžby platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,8 milionu Kč), sankce uvalil Soudní dvůr Evropské unie 20. září. Polsko ještě pokutu platit nezačalo.
Mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková ČTK minulý týden sdělila, že resort oslovil Polsko ohledně pokračování jednání a čeká na vyjádření polské strany.
Související

Greenpeace zakryli dům Rishiho Sunaka. Vadí rozšiřování těžby ropy a plynu

Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina
Greenpeace , důl Turów , Ministerstvo životního prostředí
Aktuálně se děje
před 31 minutami

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
před 1 hodinou

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové
před 2 hodinami

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
před 2 hodinami

Slovensko si klade podmínky. Fico řekl, co požaduje za podporu dalších sankcí
před 3 hodinami

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
před 4 hodinami

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
před 5 hodinami

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
před 6 hodinami

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování
před 6 hodinami

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová
před 7 hodinami

Rusko zastaví jen síla, říká Zelenskyj. Další noční útok nepřežili dva lidé
před 8 hodinami

Nová droga už zabíjí i v Česku. Mladík se předávkoval syntetickým opioidem
před 8 hodinami

Tragická letecká nehoda v Indii. Předběžné závěry ukazují na chybu jednoho z pilotů
před 10 hodinami

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce
včera

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry
včera

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit
včera

Policistka utrpěla zranění při nehodě na D5. Dálnici bylo nutné uzavřít
včera

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné
včera

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci
včera

Fico je připraven jednat s Merzem. Pak by mohl zvednout ruku pro další protiruské sankce
včera
Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat
Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.
Zdroj: Jakub Jurek