Polská PGE chce obejít nesouhlas Česka s rozšířením dolu Turów, tvrdí Greenpeace

Ekologická organizace Greenpeace ČR dnes obvinila polskou firmu PGE, že chce obejít nesouhlas Česka s plánovaným rozšířením hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Greenpeace uvedl, že firma na začátku prosince požádala o prodloužení současného povolení k těžbě platného od roku 1994 o dalších šest let, což by jí umožnilo pokračovat v těžbě. Povolení skončí v dubnu příštího roku, uvedla dnes v tiskové zprávě organizace.

Ilustrační foto

"Prodloužení již existujícího povolení umožní PGE pokračovat v těžbě za tehdejších podmínek, kdy platila jiná pravidla a Polsko nebylo členem Evropské unie. Neumožní jim to ale rozšířit důl za hranici stávajícího dobývacího prostoru," doplnil na dotaz ČTK mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Firma podle něj o své žádosti ostatní účastníky řízení neinformovala. "Upozornili nás na to polští kolegové. Úřady mají na vyřízení měsíc, může se tak stát, že na začátku ledna firma povolení dostane," dodal Hrábek.

Ministerstvo životního prostředí, respektive česká vláda by podle něj měla oficiálně proti postupu polských úřadů protestovat, stěžovat si u Evropské komise a u petičního výboru Evropského parlamentu, aby ochránila zájmy svých občanů.

Ministr životního prostředí Brabec (ANO) v reakci pro ČTK uvedl, že se informaci snaží ověřit u polských resortních kolegů. Pokud se prokáže její pravdivost, udělá podle něj úřad všechno pro to, aby obhájil zájmy českých občanů.

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit ho chce až na 30 kilometrů čtverečních a těžit Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obce i Liberecký kraj se proti rozšíření brání.

"V České republice důl Turów ohrožuje zásoby vody pro 30.000 obyvatel Libereckého kraje a lidi žijící v příhraničních obcích trápí prachem a hlukem. Téměř 5000 lidí z České republiky poslalo připomínky v procesu EIA proti rozšíření dolu Turów a do dnešního dne přes 2200 lidí podepsalo petici Evropskému parlamentu, ke které se dále dá připojit na stránkách www.stopturow.org. Na jejich názor PGE s neuvěřitelnou drzostí zvysoka kašle," řekla koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Nikol Krejčová.

V procesu posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA) vydala česká vláda negativní stanovisko. Polská firma však podle Greenpeace našla způsob, jak proces obejít. "Firmě PGE zcela evidentně nikdy nešlo o nic jiného, než dosáhnout svého cíle bez jakéhokoli ohledu na lidi žijící v bezprostřední blízkosti dolu a životní prostředí. Skutečnost, že další těžba bude mít drastický dopad na už teď mizející zásoby podzemní pitné vody na českém území, je polské státní firmě evidentně naprosto ukradená," řekl Milan Starec z Uhelné, která bude dolem postižena nejvíce.

Zpěvačka Horká se chtěla nakazit, pak covidu podlehla. Jste odpad, vzkázal…

17.01.2022 13:05 Již dva hudebníci spojení s folkovou skupinou Asonance zemřeli za necelé tři týdny letošního roku.…

Ministr kultury Martin Baxa dnes rezignoval na funkci primátora Plzně,…

17.01.2022 10:50 Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes rezignoval na funkci primátora Plzně. Už loni v listopadu…

Podle příznaků se varianta koronaviru omikron od delty nepozná, tvrdí…

17.01.2022 16:56 Jen podle příznaků se podle lékařů varianta koronaviru omikron od delty rozeznat nedá, méně častá…

Svaz pacientů ČR dnes jmenoval Ratha ombudsmanem pro střední Čechy a Prahu

17.01.2022 14:06 Svaz pacientů ČR dnes jmenoval bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha pacientským ombudsmanem…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Zemědělcům vadí změny v dotacích, tisíce jich demonstrovaly před úřadem…

11.01.2022 20:24 Před úřadem vlády dnes večer demonstrovali zemědělci proti změnám ve vyplácení dotací pro roky 2023…

Zemědělci a ekologové považují dotace za hlavní téma pro Nekulu

03.01.2022 15:54 Hlavním tématem pro nového ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) bude podle ekologů i…

Ministři zastavili směnu pozemků mezi Lesy ČR a Vojenskými lesy

30.12.2021 12:46 Aktualizováno Pověřený ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se…

V Libotenicích pokračují hasiči v dezinfekci hal, kde se potvrdila ptačí…

30.12.2021 08:54 V Libotenicích na Litoměřicku pokračují hasiči v dezinfekci hal, v nichž uhynuly nosnice. Likvidace…

Státní veterinární správa odhalila další ohnisko ptačí chřipky na jihu…

27.12.2021 13:50 Státní veterinární správa (SVS) odhalila další ohnisko ptačí chřipky na jihu Moravy. Nemoc se…

Veterináři začali likvidovat 1500 hus kvůli ptačí chřipce

21.12.2021 13:44 Aktualizováno Veterináři dnes u rybníka Velebil na Českobudějovicku a dalších místech zlikvidovali ptáky z…

Ptačí chřipka se potvrdila u dalších hus Rybářství N. Hrady

17.12.2021 18:44 Aktualizováno Veterináři potvrdili ptačí chřipku u dalších čtyř hejn firmy Rybářství Nové Hrady. Příští týden…

Související:

Právě se děje

reklama