Sledovali jsme ONLINE: Češi začali rozhodovat o prezidentovi. Pavel i Babiš odvolili už v pátek

Začalo druhé kolo prezidentské volby, v níž občané vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Lidé žijící v zahraničí už mohli na některých místech odevzdat svůj hlas s ohledem na časový posun dříve. V Česku byly volební místnosti otevřené dnes od 14 do 22 hodin a budou opět zítra od 8 do 14 hodin. 

22:00 - Pro páteční den se volební místnosti po celé zemi uzavřely. Voličům se opět otevřou zítra v osm hodin ráno, hlas bude možné odezvdat do 14:00. Poté začne sčítání hlasů. 

21:50 - Ve druhém kole prezidentských voleb v Česku k dnešnímu večeru hlasovala asi polovina voličů. Často to bylo víc než před pěti lety a někde i víc než v prvním kole před dvěma týdny. Zjistili to zpravodajové ČTK. Větší než v prvním kole je zatím i zájem lidí s voličskými průkazy, kteří hlasují například v lyžařských střediscích.

20:55 - "Fronty jsou pořád, vůbec jsme se nezastavili," řekl Jan Kubišta z velvyslanectví v Berlíně. K dnešním 20:00 v německé metropoli odvolilo 460 lidí, v tuto dobu před dvěma týdny jich bylo 315. V Mnichově už hlasovalo 680 lidí, což je o 230 více než ve stejný čas před 14 dny. "Sjíždí se sem lyžaři z celých Alp," řekl konzul Pavel Bednář. O tom, že Češi přicházejí přímo ze sjezdovek, svědčí podle něj časté lyžařské kombinézy.

20:36 - Vášnivé diskuse a slovní pře vyvolávala v posledních dnech za zdmi olomoucké vazební věznice kampaň prezidentských kandidátů. Tamní obvinění či odsouzení ji sledovali v televizi, ale i v novinách či v rádiu, volby se pro ně staly hlavním tématem. Z 249 trestanců, kteří měli právo volit, nakonec dnes odvolilo 141 osob. Volební účast byla shodná s prvním kolem, tedy 57 procent.

20:04 - Lidé v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku zhruba šest let volí v baru na koupališti, které vlastní radnice. Dřív byla volební místnost na základní škole, což však během voleb znamenalo připravit ve třídách zázemí pro volební komisi a také uvolnit žáky z výuky. Bar Plovárna se využívá pouze v sezoně, proto se město rozhodlo, že využije neobvyklé prostory pro volby.

19:26 - Odsouzení z věznice v Rapoticích na Třebíčsku sledovali před druhým kolem prezidentských voleb jedinou předvolební debatu kandidátů Andreje Babiše (ANO) a Petra Pavla. ČTK dnes někteří řekli, že už dopředu věděli, koho budou volit. Svůj hlas dnes mohli odevzdat do přenosné hlasovací schránky, jejíž obsah zůstane do sobotního uzavření volebních místností zapečetěný na obecním úřadu v obci Lesní Jakubov, na jehož území věznice částečně leží. 

19:07 - Volební místnost v Nové Olešce, místní části obce Huntířov na Děčínsku, se musela kvůli požáru přesunout do volební místnosti ve Staré Olešce. Na místě zasahovali hasiči, nikomu se nic nestalo. Volební okrsek číslo tři se přesunul do Myslivny, kde volí lidé spadající pod volební okrsek číslo dvě. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Podle volebního webu je ve třetím volebním okrsku obce Huntířov v seznamu 93 voličů.

18:46 - Na některé české weby související s prezidentskými volbami opět zaútočili ruští hackeři v čele s hackerskou skupinou NoName057(16). Napadli mimo jiné stránky prezidentského kandidáta Petra Pavla, serveru Hlídač státu nebo ministerstva zahraničí. Útoky mohou pokračovat i o víkendu a zaměřit se na weby informující o výsledcích voleb. Uvedla to dnes bezpečnostní firma Check Point. Ministerstvo zahraničí ČTK potvrdilo, že jeho web byl terčem útoku, neměl ale vážnější dopad na bezpečnost dat.

18:24 - Na uklidnění společnosti rozjitřené kampaní před prezidentskými volbami bude mít vliv nejen to, kdo volby vyhraje, ale také s jak rozhodným náskokem, řekl dnes ČTK předseda Senátu Miloš Vystrčil při hlasování v Telči na Jihlavsku. Počítá s vysokou volební účastí. 

18:13 - Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan dnes v Kolíně odevzdal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb občanskému kandidátovi, jeho jméno stejně jako v prvním kole nezveřejnil. Občanský kandidát má podle Rakušana větší potenciál společnost spojit.  O podpisy občanů opřel kandidaturu Petr Pavel.

18:05 - Účast ve druhém kole prezidentských voleb se zhruba po dvou hodinách od otevření volebních místností pohybovala většinou mezi 20 a 30 procenty. Zjistili to zpravodajové ČTK. V prvním kole před dvěma týdny byla účast během prvních dvou hodin často jen pětinová. Větší než v prvním kole je zatím i zájem lidí s voličskými průkazy, kteří hlasují například v lyžařských střediscích. 

17:47 - Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který dnes krátce před 17:00 odvolil v budově základní školy v Sázavské ulici v Praze, novinářům nepřímo potvrdil, že dal hlas Petru Pavlovi. Rozhodoval se snadno, dodal. "Představa, že bych volil Andreje Babiše, snad ani nikoho historicky nemohla napadnout," řekl. Babiš podle něj v kampani například se strašením zašel příliš daleko.

17:39 - Prezidentské volby v tzv. vyloučených lokalitách v Ústí nad Labem provází i ve druhém kole velký zájem. Za hodinu a půl od otevření volebních místností odvolilo například v jednom z okrsků v Mojžíří, kde bývá účast nízká, 12 procent voličů. ČTK to řekl zapisovatel Michal Vrbíček. Před pěti lety tam dorazilo ve druhém kole prezidentské volby za oba volební dny 19,98 procenta voličů. V Ústeckém kraji byla k 16:00 průměrná volební účast 19 procent, řekla ČTK mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková. 

17:21 - Senátor a neúspěšný prezidentský kandidát z prvního kola Pavel Fischer (Nezávislý) dnes podle očekávání hlasoval pro bývalého vysokého armádního představitele Petra Pavla. ČTK po volbě v pražských Pitkovicích řekl, že kampaň před druhým kolem volby prezidenta byla plná emocí a někdy za hranou, na čemž podle něj nese vinu zejména předseda ANO Andrej Babiš. Fischer také vyzval občany, aby šli k volbám. 

17:06 - Bývalý prezident Václav Klaus požádal vítěze voleb, aby k prezidentování přistupoval s plným respektem, a příznivce poraženého, aby nerozpoutali občanskou válku. Řekl to dnes novinářům poté, co v pražských Kobylisích odevzdal svůj hlas.

16:58 - Prezidentská kampaň za poslední dva týdny byla podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) již za hranou. Poukázal přitom na silná vyjádření, která v kampani využil předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho tým. Jurečka to dnes ČTK řekl v Rokytnici na Přerovsku, kde s manželkou odevzdal hlas v prezidentských volbách. Uvedl, že volil Petra Pavla s tím, že je to pro něj kandidát, který bude důstojně vykonávat úřad prezidenta České republiky.

16:40 - Lidé by měli jít volit, protože rozhodují o budoucnosti země, řekl novinářům prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) po odevzdání hlasu v prezidentské volbě v Průhonicích. Volby označil za referendum o něm. Doufá v "obrovskou" volební účast. K volební urně tentokrát bývalý premiér dorazil pouze se svou manželkou Monikou, nedoprovodily je děti Vivien a Frederik jako v prvním kole.

16:32 - Především změnu chování Pražského hradu chtějí Češi, kteří dnes v Berlíně přišli k volbám na české velvyslanectví. Jedna z hlasujících ČTK řekla, že české občanství má teprve krátce, ale že bude velmi ráda, když bude moci přispět k porážce Andreje Babiše. Několik Čechů uvedlo, že je šokovalo vyhrocení kampaně, ale že je to od výběru jejich kandidáta neodradilo.

16:05 - Předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová míní, že budoucí prezident by měl svůj neformální vliv využívat k uklidňování společnosti. Měl by společnost motivovat a v pozitivním slova smyslu jí dodávat odvahu a všechno, co potřebuje. Myslí si, že to ze dvou kandidátů splňuje jenom jeden. ČTK to řekla poté, co dnes odevzdala svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb. Uvedla, že doufá v uklidnění situace po volbách.

15:56 - Hlasování ve druhém kole prezidentských voleb dnes začalo také na českých zastupitelských úřadech v Paříži a Londýně. V obou městech se tvořily dlouhé fronty ještě před samotným otevřením volebních místnosti, uvedly úřady na sociálních sítích. Velký zájem voličů evidují i na české ambasádě v Bruselu. Podle velvyslance Pavla Kluckého se dá očekávat větší účast, než v prvním kole před dvěma týdny. 

15:47 - Premiér Petr Fiala (ODS) očekává ve druhém kole prezidentské volby vysokou volební účast. Věří, že voliče neodradila tvrdá, místy podle něj "skutečně odporná" kampaň. S vítězem se chce brzy sejít. Sám vyjádřil podporu generálovi ve výslužbě Petru Pavlovi, jehož protikandidátem je bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

15:40 - České prezidentské volby na velvyslanectví v Kyjevě se zatím odehrávají v klidu. Kdyby to ale bylo nutné, je úřad připraven je přerušit, jako se kvůli vyhlášení leteckého poplachu stalo v prvním kole hlasování. I dnes jsou voliči informováni o tom, kde se nachází nejbližší kryt. ČTK to dnes řekl vedoucí konzulárního úseku zastupitelského úřadu Martin Mužík.

15:32 - Nízká volební účast a vyšší podpora poslance a předsedy ANO Andreje Babiše spojuje dvě obce na Sokolovsku, Vřesovou a Rovnou. Volební komise ale předpokládají, že ve druhém kole prezidentské volby by mohlo přijít volit přeci jen o trochu více lidí. Podle voličů, které ČTK oslovila na počátku hlasování dnes po 14:00, zde zřejmě i ve druhém kole porazí Babiš svého protikandidáta, armádního generála ve výslužbě Petra Pavla.

15:18 - Prezidentský kandidát Petr Pavel za velkého zájmu médií odevzdal dnes po 15:00 svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb na obecním úřadě v Černoučku na Litoměřicku, kde má trvalé bydliště. Doprovázela ho manželka Eva. Do malé obce na Podřipsku za kandidátem o post hlavy státu přijely desítky novinářů. Místní mu vyjádřili podporu prostřednictvím různých nápisů umístěných v obci. Pod cedulí Černouček je nápis Pavlov.

15:03 - Prezident Miloš Zeman dnes při odevzdání svého voličského hlasu ocenil, že se v Česku konají svobodné volby. Naznačil, že stejně jako v prvním kole prezidentské volby i dnes volil Andreje Babiše (ANO). Vyzval své voliče, aby učinili stejně. Zeman opět hlasoval v lánské základní škole. Z dnešní a sobotní volby vzejde Zemanův nástupce, který ho po deseti letech na Pražském hradě vystřídá.

14:56 - Výhru Petra Pavla nad Andrejem Babišem očekává ve druhém kole prezidentských voleb neúspěšná kandidátka na prezidentský post Danuše Nerudová, která dnes odevzdala hlas v sále Hospůdky u Anděla v Kuřimi-Podlesí. Na dotaz ČTK odpověděla, že tipuje výsledek 55 ku 45 procentům ve prospěch Pavla. Nerudová doufá v minimálně stejně vysokou volební účast jako v prvním kole před dvěma týdny, na druhou stranu podle ní mohla agresivní kampaň část lidí odradit.

14:50 - V posledních minutách Duelu, který Český rozhlas vysílal hodinu před otevřením volebních místností, oba prezidentští kandidáti uvedli, že v případě své prohry chtějí vyzvat voliče, aby respektovali výsledek hlasování. Podle Pavla nepůjde "o konec světa".

14:38 - Kvůli časovému posunu začali Češi na americkém kontinentu volit už ve čtvrtek, volební místnosti na českých zastupitelských úřadech v Asii se otevíraly od dnešního brzkého rána. Lidé v izolaci kvůli nemoci covid-19 mohli hlasovat ve středu z auta na speciálních stanovištích.

14:25 - Za velkého zájmu voličů dnes v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn začalo druhé kolo prezidentských voleb. Ještě před otevřením čekaly před volební místností v městské knihovně v centru města desítky lidí, řekla ČTK zapisovatelka Ivana Nocarová. Ve Špindlerově Mlýně, stejně jako v dalších krkonošských střediscích, tradičně zvyšují zájem o volby rekreanti, kteří volí na voličské průkazy. 

14:16 - Vítězem prvního kola před dvěma týdny byl Pavel, který získal 1,98 milionu hlasů, Babiše předstihl zhruba o 23.000 hlasů, což byl nejtěsnější výsledek v historii přímých prezidentských voleb.

14:08 - Odevzdat hlas by během dneška měli tradičně jak oba kandidáti, tak dosavadní prezident Miloš Zeman, premiér Petr Fiala (ODS) nebo předsedové parlamentních komor a stran. Celkem může hlasovat osm a čtvrt milionu voličů, mezi něž by mohly patřit i čtyři tisícovky prvovoličů.

14:00 - Po celém Česku se otevřely volební místnosti ve druhém kole prezidentské volby. Občané vybírají hlavu státu potřetí, do roku 2008 ji volil parlament. Předchozí dvě přímé volby vyhrál úřadující prezident Miloš Zeman, který letos už nemůže kandidovat. Jeho nástupcem se stane buď generál ve výslužbě Petr Pavel, těsný vítěz prvního kola, anebo expremiér Andrej Babiš.

Související

Andrej Babiš

Sedm z deseti voličů Babiše si myslí, že Pavel nebude zastupovat jejich zájmy

Sedm z deseti voličů Andreje Babiše si myslí, že nastupující prezident Petr Pavel nebude zastupovat jejich zájmy. Opačný názor má každý desátý Babišův volič, pětina neví. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury NMS Market Research. Volby hlavy státu vyhrál v lednu někdejší vysoký představitel české armády a NATO Pavel, který v druhém kole porazil šéfa hnutí ANO a bývalého premiéra Babiše.
Petr Pavel

Prezidentské volby oficiálně vyhrál Petr Pavel, potvrdil NSS po vyřízení stížností

Někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel je s konečnou platností vítězem prezidentských voleb, Nejvyšší správní soud (NSS) už rozhodl o všech volebních stížnostech. Napravil jen dílčí chyby volebních komisí, Pavlovo vítězství nad Andrejem Babišem (ANO) je tak nyní o něco výraznější. Rozdíl mezi oběma kandidáty v druhém kole se zvýšil o 298 hlasů na celkových 959.403 hlasů, oznámil dnes soud v tiskové zprávě.

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Volby Petr Pavel Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump, 45. prezident USA

Trumpa bude soudit soudce z procesu s Trump Organization

Soudce přidělený k případu obviněného bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa se jeho okolím nezabývá poprvé, informují americká média. Manhattanský soudce Juan Merchan minulý rok vynesl rozsudek nad Trumpovou společností Trump Organization a momentálně také předsedá procesu s Trumpovým bývalým poradcem v Bílém domě Stevem Bannonem.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Rusko v čele Rady bezpečnosti? Totální bankrot OSN, tvrdí Zelenskyj

Převzetí rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Ruskem je symbolickou ranou pro systém mezinárodních vztahů založený na pravidlech. Na twitteru to dnes uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Samotný prezident Volodymyr Zelenskyj pak ve večerním videoposelství uvedl, že je absurdní, že Rusko převzalo rotující předsednictví, podle něj to ukazuje na "totální bankrot" této instituce.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem. Meziročně ale klesl

Obce a kraje v Česku loni hospodařily s přebytkem 32,8 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká televize (ČT) na základě údajů ministerstva financí. I v předchozích letech bylo hospodaření samospráv v plusu. Meziročně ale loni přebytek klesl, předloni totiž činil 41,4 miliardy. Přesto je podle ČT výsledek za rok 2022 třetím nejlepším od vzniku samostatné České republiky.

Aktualizováno včera

Little Rock v Arkansasu po řádění tornáda (31. března 2023).

Ničivá tornáda zasáhla jih a středozápad USA. Nejméně 18 lidí zemřelo

Tornáda ve Spojených státech za poslední den zabila nejméně 18 lidí a způsobila značné škody na majetku. Bouřlivé počasí se projevovalo napříč většinou amerického jihu a středozápadu, nejméně v sedmi státech se však podle agentury AP vytvořila tornáda, kterých mohly být desítky. Oběti hlásí státy Arkansas, Indiana, Alabama, Illinois a Mississippi a Tennessee.

včera

Velká Británie

Britové chtějí omezit objem odpadních vod v řekách a mořích

Britské ministerstvo životního prostředí v příštích dnech představí svůj návrh na odstranění maximální výše pokuty pro vodohospodářské společnosti, které vypouštějí nezpracovanou odpadní vodu do řek a moří. Dnes o tom informovala stanice BBC. Stanice také připomíná, že vypouštění odpadů do vodních toků je v některých případech legální, avšak vždy je hrozbou pro zdraví ekosystémů i lidí.

Aktualizováno včera

Tromba zachycená u Letovic.

První letošní tornádo v ČR potvrzeno. Objevilo se na Blanensku

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevilo slabé tornádo. Uvedl to dnes na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), šlo podle něj o první letošní tornádo v Česku. Že vzdušný vír dosedl na zem, potvrdila podle ústavu nezisková organizace Czech Thunderstorm Research Association (CTRA). 

včera

Česká pošta

Česko zasáhl seznam rušených pošt. Když to zvládly banky, zvládne to i ona

Česká pošta se odhodlala ke kroku, který je v její nepříznivé hospodářské situaci prakticky nezbytný: zruší přibližně tři stovky svých poboček. Už se také ví, které to jsou. Dotčené obce a jejich starostové se samozřejmě ozývají. Nelíbí se jim to. Což je pochopitelné. Lidé v obci či městě zrušení pobočky pošty leckdy přičtou ke zlu místnímu starostovi mnohem spíše než vedení podniku, nebo dokonce ministerstva vnitra, „tam někde daleko v Praze“. Komentuje situaci ekonom Kovanda.

včera

včera

Donald Trump

Z Trumpa si lidé utahují kvůli obvinění. Připomínají mu roli v Sám doma

Trestní stíhaní bývalého prezidenta a jedné z nejvýraznějších tváří současné americké politiky Donalda Trumpa vyvolalo vlnu nevole u jeho podporovatelů v Republikánské straně i mimo ni, ale také dalo vzniknout mnoha vtipům, které mezi Trumpovými názorovými oponenty kolují na sociálních sítích. Jeho obvinění komentoval i hollywoodský režisér Quentin Tarantino nebo slavný moderátor Jimmy Fallon.

včera

Elon Musk

Musk nechce platit odškodné, žádá konec sporu kvůli dogecoinu

Miliardář Elon Musk požádal amerického soudce, aby zamítl žalobu požadující odškodné 258 miliard USD (5,6 bilionu Kč), která ho obviňuje z provozování pyramidového systému na podporu kryptoměny dogecoin. Právníci Muska a jeho společnosti Tesla označili žalobu investorů do dogecoinu kvůli Muskovým "neškodným a často hloupým tweetům" o dogecoinu za smyšlenou historku, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

Lavina, ilustrační fotografie,

V Norsku kvůli lavinám evakuovali oblast na severu země

Norské úřady dnes rozhodly o evakuaci obyvatel severní části země poté, co se tam utrhlo několik lavin, které zabily čtyři lidi. Rozhodnutí se zakládá na doporučení Norského geotechnického institutu a týká se provincie Troms, uvedla na twitteru policie. Informovala o tom agentura AP.

včera

TikTok

Tržby majitele TikToku loni stouply o více než 30 procent

Čínské společnosti ByteDance, která je majitelem aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok, stouply v loňském roce tržby o více než 30 procent na 80 miliard USD. Uvedl to server The Information s odvoláním na dva informované zdroje.

včera

Kosatky v divočině - ilustrační fotografie.

Konečně svoboda. Kosatka z akvária v Miami po 50 letech opustí zajetí

Kosatka, která od roku 1970 let bavila diváky při představeních v akváriu v Miami na Floridě, se po půlstoletí v zajetí dostane zpátky do volného oceánu. Majitel akvária se na neobvyklém kroku dohodl s ochránci zvířat a s filantropem, který bude náročný přesun do Tichého oceánu financovat. 

včera

Záchranná služba, ilustrační fotografie.

Záchranáři ošetřili při půlmaratonu v Praze desítky lidí, jeden byl v bezvědomí

Celkem 30 lidí dnes zdravotníci ošetřili během Pražského půlmaratonu. Devět lidí skončilo v nemocnici, jeden muž byl dokonce v bezvědomí. Na twitteru to oznámila pražská zdravotnická záchranná služba. Závod na trase o délce přes 21 kilometrů začínal dnes dopoledne v centru Prahy. Podle webu pořadatelů se na něj přihlásilo asi 11.500 lidí.

včera

Izraelská policie, ilustrační fotografie.

Muž napadl policisty u mešity Al-Aksá, ti jej zastřelili

Izraelská policie dnes časně ráno zastřelila muže, který se údajně pokusil vytrhnout policistovi zbraň u vchodu do mešity Al-Aksá, uvedla agentura AP. Incident podle ní vyvolal obavy z dalších násilností v době zvýšeného napětí.

včera

Carabinieri (italská policie)

Policisté měli v Římě práci. Aktivisté nalili černou tekutinu do fontány

Tři klimatičtí aktivisté z uskupení Ultima Generazione (Last Generation) dnes vylili černou tekutinu do jedné z ikonických fontán v centru Říma. Italská policie prakticky okamžitě dva muže a jednu ženu zadržela, hrozí jim obvinění z poškozování kulturního dědictví, uvedla agentura ANSA. Happeningu přihlížely desítky turistů.

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie.

Kdo může za vysoké ceny potravin v Česku? My ne, volají všichni

Zákopovou válku musí připomínat lidem v tuzemsku „souboj“ odpovědných ministerstev s nejrůznějšími obchodníky. Vlnu pozdvižení naposledy vyvolala snaha ministra zemědělství podívat se na to, proč jsou v Česku extrémně vysoké ceny potravin, když, zjednodušeně řečeno, ve většině okolních států mají cenovky u nich výrazně nižší. Výsledkem je, protože jsme v Česku, že nikdo za nic nemůže. To ti druzí.  

včera

Donald Trump

Murdoch měl osobně zasahovat do vysílání Fox News o Trumpově porážce ve volbách

Americký mediální magnát Rupert Murdoch osobně dával vedení své stanice Fox News pokyny o tom, kdy a jak informovat o prohře Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2020. Napsal to dnes britský deník The Guardian v návaznosti na informace zveřejněné v rámci soudního sporu stanice Fox News se společností Dominion Voting Systems. Ta byla jedním z protagonistů konspiračních teorií o podvodech při volbách roku 2020.

včera

Britové nešetří Gerasimova. Ve vedení ruských jednotek na Ukrajině selhal

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov jako velitel ruských jednotek nasazených na Ukrajině dosáhl jen nepatrných úspěchů a jeho pokus o zimní ofenzivu selhal. Uvedlo to dnes na twitteru britské ministerstvo obrany, které se ve svých pravidelných hodnoceních odvolává na informace tajných služeb.

Zdroj: ČTK

Další zprávy