Kdo bude nový šéfem EU? Česko má jasného favorita

Praha - Česká republika by měla podporovat do funkce vysokého představitele unie pro zahraniční politiku šéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského. Premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) to na čtvrtečním uzavřeném zasedání doporučil sněmovní evropský výbor. ČTK to dnes řekl jeho předseda Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Sobotka, kterého na zasedání zastupoval státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, nemá s podporou Sikorského podle informací od několika členů výboru problém. Premiér bude nicméně prosazovat hlavně to, aby na jedné ze dvou nejvyšších pozic v EU zasedl zástupce některé z nových členských zemí.

Na obsazení funkce unijního ministra zahraničí by se měli dohodnout prezidenti a premiéři evropské osmadvacítky s budoucím předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem na sobotním summitu v Bruselu. Mezi členy sněmovního výboru prý převládl názor, že na tomto postu by měla být silná politická osobnost, která rozumí potřebám zahraniční a bezpečnostní politiky střední a východní Evropy. Sikorski získal podporu i díky postojům k ukrajinské krizi, zaznělo od členů výboru.

Sikorski ale podle všeho k favoritům nepatří. Pokud si navíc nynější polský premiér Donald Tusk řekl o funkci stálého předsedy Evropské rady, tedy unijního prezidenta, Sikorski by asi neměl šanci, případně by mohl být rovnou stažen. Rovněž o této pozici by se mělo na summitu rozhodnout. Do velké míry bude záležet na krocích Polska, říkají někteří členové výboru.

V takovém případě by funkci po Catherine Ashtonové mohla obsadit italská ministryně zahraničí Frederica Mogheriniová. Bez šancí by asi byla další zmiňovaná kandidátka, nynější bulharská eurokomisařka Kristalina Georgievová. Není možné, aby oba vysoké unijní posty připadly kandidátům z východní Evropy.

Podle ministrů je mandát pro Sobotku na sobotní jednání v Bruselu velmi vágní. "Nezaznamenal jsem při té diskuzi, že by tam padl jasný, vyhraněný názor nebo doporučení pro jednoho z kandidátů, takže předpokládám, že ta otázka ještě bude otevřená k debatě," poznamenal k tomu po středečním jednání kabinetu ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) se postup může měnit podle vývoje jednání na summitu.

Sám Sobotka k pozici Česka uvedl, že se od posledního unijního summitu nezměnila a že by vrcholné funkce v EU měly odrážet "princip geografické vyváženosti". "My bychom rádi, aby v jedné z těch dvou pozic, buď v pozici vysokého představitele pro zahraniční politiku, nebo v pozici předsedy Evropské rady byl zástupce z nových členských zemí. Takovýmto způsobem budu znovu postupovat na jednání Evropské rady," uvedl premiér ve čtvrtek.

Není tak vyloučené, že při případné kandidatuře Tuska na post prezidenta EU Česko nakonec na funkci unijní šéfky diplomacie podpoří Italku Mogheriniovou, jejíž kandidatura narazila na posledním summitu na odpor zemí z východu EU kvůli jejím nevelkým zkušenostem s diplomacií a údajně příliš umírněnému postoji k Rusku.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka EU (Evropská unie) Radoslaw Sikorski

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy