Kdo bude nový šéfem EU? Česko má jasného favorita

Praha - Česká republika by měla podporovat do funkce vysokého představitele unie pro zahraniční politiku šéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského. Premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) to na čtvrtečním uzavřeném zasedání doporučil sněmovní evropský výbor. ČTK to dnes řekl jeho předseda Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Sobotka, kterého na zasedání zastupoval státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, nemá s podporou Sikorského podle informací od několika členů výboru problém. Premiér bude nicméně prosazovat hlavně to, aby na jedné ze dvou nejvyšších pozic v EU zasedl zástupce některé z nových členských zemí.

Na obsazení funkce unijního ministra zahraničí by se měli dohodnout prezidenti a premiéři evropské osmadvacítky s budoucím předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem na sobotním summitu v Bruselu. Mezi členy sněmovního výboru prý převládl názor, že na tomto postu by měla být silná politická osobnost, která rozumí potřebám zahraniční a bezpečnostní politiky střední a východní Evropy. Sikorski získal podporu i díky postojům k ukrajinské krizi, zaznělo od členů výboru.

Sikorski ale podle všeho k favoritům nepatří. Pokud si navíc nynější polský premiér Donald Tusk řekl o funkci stálého předsedy Evropské rady, tedy unijního prezidenta, Sikorski by asi neměl šanci, případně by mohl být rovnou stažen. Rovněž o této pozici by se mělo na summitu rozhodnout. Do velké míry bude záležet na krocích Polska, říkají někteří členové výboru.

V takovém případě by funkci po Catherine Ashtonové mohla obsadit italská ministryně zahraničí Frederica Mogheriniová. Bez šancí by asi byla další zmiňovaná kandidátka, nynější bulharská eurokomisařka Kristalina Georgievová. Není možné, aby oba vysoké unijní posty připadly kandidátům z východní Evropy.

Podle ministrů je mandát pro Sobotku na sobotní jednání v Bruselu velmi vágní. "Nezaznamenal jsem při té diskuzi, že by tam padl jasný, vyhraněný názor nebo doporučení pro jednoho z kandidátů, takže předpokládám, že ta otázka ještě bude otevřená k debatě," poznamenal k tomu po středečním jednání kabinetu ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) se postup může měnit podle vývoje jednání na summitu.

Sám Sobotka k pozici Česka uvedl, že se od posledního unijního summitu nezměnila a že by vrcholné funkce v EU měly odrážet "princip geografické vyváženosti". "My bychom rádi, aby v jedné z těch dvou pozic, buď v pozici vysokého představitele pro zahraniční politiku, nebo v pozici předsedy Evropské rady byl zástupce z nových členských zemí. Takovýmto způsobem budu znovu postupovat na jednání Evropské rady," uvedl premiér ve čtvrtek.

Není tak vyloučené, že při případné kandidatuře Tuska na post prezidenta EU Česko nakonec na funkci unijní šéfky diplomacie podpoří Italku Mogheriniovou, jejíž kandidatura narazila na posledním summitu na odpor zemí z východu EU kvůli jejím nevelkým zkušenostem s diplomacií a údajně příliš umírněnému postoji k Rusku.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka EU (Evropská unie) Radoslaw Sikorski

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 8 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy