Hitler se vrací, EU se rozpadne, jinak... Europoslanec si nebral servítky

Praha - Uplynulo sto let od první světové války a sedmdesát od druhé, démoni minulosti ale podle europoslance za Svobodné Petra Macha stále žijí v myslích lidí. Tvrdí, že pokud se EU nerozpadne nebo nezmění v prostor volného obchodu, budou nás stíny minulosti strašit stále silněji.

Mach připomíná, že tomu není tak dlouho, co bankrotující Řekové připodobňovali Angelu Merkelovou k Hitlerovi za to, že se jim rozhodla diktovat ekonomické reformy pro jejich zemi. "Teď zase Merkelovou nenávidí Turci za to, že německý parlament přijal rezoluci o tom, že Turecko provádělo před sto lety genocidu Arménů a Turecko odvolalo z Německa na protest svého velvyslance. Démoni minulosti opět vyvstávají. Přirovnání, že někdo nebo něco je jako Hitler, jsou stále více populární," podotkl.

Tohle všechno by se podle europoslance nemuselo dít, kdyby nebylo Evropské unie, kde "prakticky vládne Německo a jeho chybná politika dopadá na ostatní." Mach na svém blogu na idnes.cz dodává, že jedna z teorií vzniku Evropské unie říká, že EU vznikla proto, aby ostatní členské státy dokázaly udržet Německo při zemi.

"Že to byla naivní představa, se dnes ukazuje dost jasně. Jsou to totiž právě Němci s Francouzi, kteří ve většině případů prohlasují všechna nařízení a směrnice v Evropské unii. Oni vymysleli a protlačili euro, oni vymysleli pochybný plán rozdělování migrantů, který rozmetal na kusy evropskou politiku konsensu a rozeštval země proti sobě. Další z teorií vzniku EU byla, že chceme v Evropě mír a že členské země spolu nebudou válčit, když budou propojeny v jeden celek," dodal.

To by prý možná fungovalo, kdyby propojení bylo jen obchodní, protože každá země má jiné tradice a jiné zvyklosti a jiný pohled na věc. Proto se ptá, "proč by mělo nějakému státu vadit, že u nás nějaké pomazánce říkáme pomazánkové máslo, proč sjednocovat daně, měnu, migrační politiku? Ať mají za svoji politiku odpovědnost jednotlivé státy. Cílem měl být mír, ale bují terorismus a stále více lidí obrací svůj hněv k Německu, které arogantně prosazuje svoji politiku skrze EU na úkor ostatních."

Evropská unie včele s Německem podle Macha přišla moc brzy po druhé světové válce. "Všichni pořád ještě máme v historické paměti zlo, příkoří a ponížení, které způsobilo Hitlerovo Německo ostatním národům. Proto se lidem stále vrací na mysl démoni minulosti. Neměli jsme dovolit vytvoření té dnešní říše – Evropské unie," dodal.

Evropská unie se podle Macha buď musí rozpadnout, nebo se rychle přetvořit a místo diktování jedné povinné směrnice a regulace za druhou se vrátit k prostému volnému obchodování. "Britské hlasování o „Brexitu" k tomu dává dobrou šanci. Jinak nás čeká vršení dalších potíží a démoni minulosti budou vystrkovat růžky stále nebezpečněji," uzavřel.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Petr Mach

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy