Praha - Sociální demokracie by měla vyjednávat o vládě s hnutím ANO. Myslí si to kandidát na předsedu ČSSD Jan Hamáček. Zároveň ale trvá na tom, aby ve vládě nebyli trestně stíhaní politici. Dokázal by si proto tomu představit i koaliční dohodu na tom, že by ve vládě chyběli šéfové všech zúčastněných stran. Posoudit případnou dohodu by pak mělo vnitrostranické referendum.
Místopředseda Sněmovny Hamáček je jedním ze šesti kandidátů na předsedu stranu, kterého má zvolit víkendový sjezd ČSSD. Klíčovou otázkou možné spolupráce podle něj bude program. Sociální demokracie ho podle něj může prosazovat spíš z ministerstev zdravotnictví, sociálních věcí či pro místní rozvoj než například z resortu obrany, se kterým Hamáčka spojuje premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).
Hamáček preferuje, aby sociální demokraté o vládní spolupráci jednali. Pověřit vedení jednáním, či odhlasovat odchod do opozice by měl sjezd ČSSD tuto neděli. „Jednání musí být hlavně o programu, musíme hledat, zda jsou možné programové shody," uvedl. ČSSD podle něj musí zvažovat, co by mohla díky angažmá ve vládě prosadit, ale také co by mohla současně zastavit. Kritizuje v té souvislosti například některé záměry ministerstva zdravotnictví v současné menšinové vládě hnutí ANO v demisi.
Debatu o resortech považuje nyní Hamáček za bezpředmětnou. V souvislosti s tím, že Babiš v posledních měsících několikrát zmínil Hamáčka jako možného adepta na post ministra obrany, však Hamáček uvedl, že ČSSD by se měla případně soustředit spíš na resorty, kde může prosazovat svůj program. Jako příklad uvedl ministerstva zdravotnictví, sociálních věcí či pro místní rozvoj. „Jak by spolupráce měla fungovat, to je třeba pečlivě prodiskutovat. Riziko případného přehlasovávání ze strany silnějšího partnera tady je, ale to lze ošetřit například smluvně," řekl.
Klíčové pro Hamáčka je, aby ve vládě nebyl trestně stíhaný člověk. "Podmínkou je vyřešení trestního stíhání pana předsedy hnutí ANO, pro mě je účast trestně stíhaného politika ve vládě zásadní problém," uvedl. Lidovci nedávno zmínili, že by řešením mohla být varianta, kdy by koaliční partneři solidárně také svého předsedu do vlády nenominovali. "Je to samozřejmě jedna z možností, o které se uvažovat dá. Já bych rozhodně případnou účast sociální demokracie nevyjednával pro sebe nebo někoho z mého okolí. Moje osoba nebo ambice jsou v této věci druhořadé, já si dokážu představit i angažmá sociální demokracie ve vládě, kde já osobně sedět nebudu," řekl.
Sjezd zřejmě v neděli nebude mít dost času, aby se vypořádal se všemi body programu, počítá se proto s jeho přerušením. Podle Hamáčka je na sjezdu, kdy se rozhodne v rokování pokračovat. „Pokud se rozhodneme vést jednání o vládní spolupráci, tak by měl být vytvořen časový prostor. Já to vidím v horizontu několika týdnů, možná víc než měsíce. Duben je takový realistický termín," dodal.
Související
Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie. Chybí mu reflexe eurovoleb
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Jan Hamáček , ČSSD , Hnutí ANO , Andrej Babiš , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 1 hodinou
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.
Zdroj: Jakub Jurek