Vyhození věnců od politiků není známkou lásky ke svobodě. Spíše naopak!

Komentář Petra Šulky – Letošní oslava 17. listopadu je skutečně vyhrocená. Kauza Krym syna premiéra Babiše hýbe společností a vyvolává emoce a protesty. Přesto jsou jisté hranice, za které by demonstranti, kteří chtějí sami sebe označovat za slušné, překračovat neměli.

Andrej Babiš položil věnec k památníku 17. listopadu na Národní třídě krátce po půlnoci a údajně odletěl do Švýcarska za svým synem. Ještě za tmy se u pomníku objevil i Tomio Okamura se svou květinovou výzdobou. Už ráno se objevila delegace z Hradu s věncem od prezidenta Miloše Zemana. Mezitím se však na místě sešli demonstranti, kteří spíše než vzpomínat, přišli vyjádřit svoji nechuť se současnou vládou a prezidentem. Všechny věnce od jmenovaných politiků letěly do koše, ve kterém později skončil i věnec od ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka.

Ve státní svátek, zvláště pokud je tak exponovaný jako 17. listopad, jednoznačně patří k povinnostem vysokých státních představitelů si jej alespoň symbolicky připomenou. To, že se premiér a šéf SPD objevili na symbolickém místě ještě za tmy, lze samozřejmě interpretovat různě. Byla to snaha nevyvolávat konflikt nebo strach z reakce demonstrantů na pietním místě? To, jak to pochopit, už nechme na každém.

Vyhození věnců však již nijak rozumně interpretovat nelze. Ano, situace ve společnosti je rozjitřená a jistě jsou mezi námi mnozí, kteří drží nervy na uzdě je s obtížemi. Pokud se ovšem chtějí demonstranti a pořadatelé protestních akcí zaštiťovat demokracií, svobodou či dokonce slušností, neměli by nikdy dopustit podobné chování. V první řadě by si měli uvědomit, že všichni jmenovaní politici jsou na svých místech díky naprosto demokratickým volbám.

Mohou je nemít rádi a nesouhlasit s nimi, ale měli by také respektovat to, že je velká část společnosti volila, a že se do svých postů dostali demokratickým způsobem. Měli by je proto alespoň minimálně respektovat.  Pokud mluvíme o rozdělené společnosti, tak právě tímto způsobem se tvoří. Pokud se politici, kterým dnes demonstranti na Národní třídě tleskali - jako Petr Fiala nebo Jiří Pospíšil či Ivan Bartoš - dostanou do exekutivní funkce, budou je voliči SPD nebo Miloše Zemana respektovat?

Navíc podobné chování je nepřijatelné i pro většinu neradikálních odpůrců současné vlády a prezidenta. Jsou totiž jisté hranice, které jsou pro většinu lidí nepřekročitelné. A mezi ně ničení věnců položených na památku významných výročí, a v případě vzpomínky na rok 1939 i mnoha obětí, patří. V demokracii to totiž není žádné hrdinství. Spíše naopak. Je to ukázka jisté ubohosti a zoufalosti. Pokud nedokáží někteří demonstranti respektovat takovéto pietní symboly, zaslouží si oni samotní respekt? Tímto přízemním a hulvátským gestem se podařilo znevážit nejen to, za co údajně demonstrují, ale i postavit do pozice obětí ty, proti kterým demonstrovali.   

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad Miloš Zeman Andrej Babiš Tomio Okamura Demonstrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy