Praha - Evropská unie měla v březnu projednat směrnici, která by nakazovala ženám povinnou mateřskou dovolenou. Do této povinnosti zahrnuje i ženy podnikatelky, kterým by povinná dovolená mohla výrazně zkomplikovat život, uvedla ve čtvrtek europoslankyně Andrea Češková (ODS).
Část Evropského parlamentu podle europoslankyně trvá na regulaci, která ve svém důsledku může znamenat nejen výraznou administrativní a finanční zátěž pro malé a střední podniky, ale především ohrozí postavení žen na trhu práce.
"Ta hrozba vyplývá z únorového hlasování výboru Evropského parlamentu pro práva žen a rovnost pohlaví. Ženy by si například nově musely vybírat šest týdnů povinné plně placené mateřské dovolené po porodu, nárok by pak měly na 20 týdnů plně hrazené mateřské," uvedla ve čtvrtek Češková. "Vzniknout má i institut dvoutýdenní povinné placené otcovské dovolené," dodala.
Podle české europoslankyně je absurdní především fakt, že by se všechna nová nařízení vztahovala i na OSVČ, tedy i na ženy podnikatelky: "Souhlasím samozřejmě s tím, že ženy v období těhotenství a v období po porodu potřebují pracovně-právní ochranu. Ale jen tam, kde to má smysl. Nemůžeme přeci ženám a zvlášť podnikatelkám odepřít svobodnou volbu rozhodnout se, zda chtějí pokračovat v práci či nikoliv."
V České republice by toto nařízení mohlo podle Češkové znamenat například zavedení povinnosti hradit nemocenské pojištění i pro OSVČ. Ty se přitom dnes mohou rozhodnout, zda si toto pojištění chtějí hradit.
"O konečné podobě směrnice měl Evropský parlament rozhodnout na svém březnovém plenárním zasedání v Bruselu. Poslancům ze skupiny Evropských konzervativců a reformistů se ovšem podařilo přesvědčit ostatní nesocialistické strany, především Evropské lidovce, aby společně požádaly o vypracování nové studie. Proto je projednávání normy posunuto nejméně do května či června," vysvětlila Češková s tím, že by ale norma mohla být kvůli zdlouhavému připomínkovacímu procesu projednávána až na podzim tohoto roku.
Pracovně právní postavení těhotných žen a žen po porodu v EU dosud upravuje směrnice Evropské komise z roku 1992. Ta například členským státům předepisuje minimální délku mateřské v trvání 14 týdnů.
Související
ANO chce prosadit změny v čerpání mateřské. I kvůli nižší porodnosti
Piráti připravili balík opatření ohledně koronaviru, vláda má víc motivovat zdravotnice na mateřské
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 2 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 2 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 3 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 3 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 3 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 4 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 5 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 6 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 7 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 7 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 8 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 8 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 9 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 10 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
Deník The New York Times podává žalobu na Ministerstvo obrany USA kvůli novým, přísným omezením přístupu pro novináře, která Pentagon zavedl. Žaloba míří na Ministerstvo obrany, ministra Peta Hegsetha a hlavního mluvčího Pentagonu, Seana Parnella, a má za cíl zrušení říjnové politiky. Kvůli těmto restrikcím museli reportéři akreditovaní v Pentagonu odevzdat své novinářské průkazy.
Zdroj: Libor Novák