Bělobrádek: Formulace v dopise čínské ambasády jsou nepřijatelné

Nejvyšší ústavní činitelé si musí vyříkat, jak budou komunikovat v situacích, kdy cizí země vyvíjí nátlak. V souvislosti s dopisem čínského velvyslanectví ohledně možné cesty někdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan to řekl předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Pavel Bělobrádek, bývalý předseda KDU-ČSL
doporučujeme

Komise dnes ráno o věci jednala i s ředitelem BIS Michalem Koudelkou. Některé formulace v dopise jsou podle Bělobrádka nepřijatelné. Ústavní činitelé budou dnes odpoledne mluvit právě především o česko-čínských vztazích.

Čínská ambasáda v lednu varovala před cestou předsedy Senátu na Tchaj-wan. Podle Aktuálně.cz předala Hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se uskuteční. Kancelář prezidenta podle webu podpořila dopis přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly. Dopisem, ale také možnou cestou nynějšího šéfa horní komory Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan se budou dnes ústavní činitelé zabývat. Bývalému předsedovi cestu nedoporučili.

"Některé formulace jsou naprosto nepřijatelné. Jsem přesvědčen, že je nezbytně nutné, aby si čtyři nejvyšší ústavní činitelé jasně vyříkali, jakým způsobem budou komunikovat obzvláště v situaci, kdy se jedná o informace, popřípadě dopisy či sdělení, kde je činěn nějaký nátlak z cizí země. Tohle by se nemělo stávat v žádné zemi, ať už to jsou naši spojenci nebo ne. Taková forma komunikace je nejen nestandardní, ale v podstatě i skandální," řekl Bělobrádek.

"Takovéhle chyby by se stávat neměly. Komunikace na této úrovni s takto citlivými údaji musí vypadat jinak," doplnil poslanec. Poukázal na to, že o věci nebylo informováno například ministerstvo zahraničí.

Čínský tlak a vliv na Českou republiku je podle Bělobrádka velký zejména ve vědeckotechnické oblasti. Společně s BIS chce komise pracovat na legislativním ošetření bezpečnosti ve vědě a výzkumu. "Aby se za veřejné peníze v České republice něco nezkoumalo a pak nám to nemizelo do zahraničí," dodal Bělobrádek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček dle opozice na part-time job nestačí. Za nehodami je nedostatek…

15.07.2020 12:09 Nehody na železnicích jsou podle místopředsedy sněmovního dopravního podvýboru Ondřeje Polanského …

Ústavní právo bránit se zbraní? Vláda nebyla jednotná. Vedla se bouřlivá…

15.07.2020 11:10 Vláda nebyla v pondělí jednotná při schválení senátního návrhu ústavního zákona, který do Listiny…

TOP 09 podporuje jádro, plán dostavby Dukovan nikoliv: Rusko a Čína jsou…

15.07.2020 10:59 Opoziční TOP 09 sice podporuje rozvoj jaderné energetiky, vládní plán dostavby Dukovan však nikoliv…

Petříček: EU by měla Číně říct, co považuje za problematické

15.07.2020 10:51 Je na čase, aby EU říkala Číně víc otevřeně, co považuje ze svého pohledu za problematické ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy