Důvěra v prezidenta podle průzkumu opět mírně klesla, věří mu 43 procent lidí

Důvěra v prezidenta v červenci klesla o jeden procentní bod. Nyní mu věří 43 procent lidí, což je stále nejméně od léta 2017. Hlava státu je zároveň jedinou ústavní institucí, která si v červenci ve srovnání s předchozím měsícem pohoršila. Nejvyšší důvěru veřejnosti si udržela obecní zastupitelstva a starostové. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Miloš Zeman
doporučujeme

Češi nejméně důvěřují Poslanecké sněmovně, která získala stejně jako v červnu 32 procent kladných hodnocení. Následuje Senát s 36 procenty, což je polepšení o dva procentní body. Hejtmanům věří 40 procent lidí, meziměsíčně o čtyři procentní body více. Následují vláda se 41 procenty a krajská zastupitelstva, která mají stejně jako prezident důvěru u 43 procent veřejnosti.

"Podstatně lépe než všechny výše uvedené instituce jsou na tom obecní zastupitelstva, případně zastupitelstva městských částí a starostové. Důvěra k nim dosahuje úrovně více než tří pětin," uvedlo CVVM. Obecním zastupitelstvům i starostům vyjádřilo důvěru 63 procent dotázaných. V případě zastupitelstev je to polepšení o tři procentní body, u starostů pak o dva procentní body.

Se současnou politickou situací je spokojeno 18 procent Čechů, odpověď "ani spokojen, ani nespokojen" zvolilo 34 procent dotázaných. V porovnání s červnem se hodnocení politické situace významně nezměnilo a stále zůstává výrazně lepší než v letech 2012 a 2013.

Zároveň je podle statistiků patrná výrazná rozkolísanost spokojenosti s politickou situací v posledních třech, se dvěma hlubokými propady v květnu 2017 a v dubnu 2018. V posledním období je zřejmá tendence mírného zlepšování, kterou ovšem poněkud narušila poslední dvoje data sebraná po vynucené koronavirové pauze. "Teprve další výzkumy ovšem ukážou, zda jde o trvalejší změnu trendu, nebo jen o krátkodobý výkyv," dodalo CVVM.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: ANO by vyhrálo volby, Piráti si polepšili, čtyři strany jsou na…

25.09.2020 12:05 Volby do Poslanecké sněmovny by v září s velkým náskokem vyhrálo hnutí ANO, které by podle…

Praze zbývá 11 procent lůžek pro těžké případy. Hřib viní z druhé vlny…

25.09.2020 11:44 Počet nakažených covidem-19 stoupá a spolu s pozitivně testovanými lidmi přibývá i těch, kteří mají…

Šéf BIS: Čína a Rusko se snaží nejvíc ovlivnit správu v Česku

25.09.2020 11:14 Rusko a Čína se nejvíce pokoušejí ovlivňovat veřejnou správu v ČR, uvedl ředitel Bezpečnostní…

Roste napětí mezi demokraciemi a autoritáři. Rusko a Čína šíří…

25.09.2020 10:26 Ve světě roste napětí mezi demokratickými a autoritářskými režimy a pandemie koronaviru tento trend…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama