Eutanazie už nebude v ČR vraždou? Poslanci znovu předloží kontroverzní zákon

Návrh zákona o eutanazii chtějí autoři předložit Sněmovně na přelomu února a března příštího roku. Proti opětovné snaze uzákonit usmrcení pacienta lékařem už se zvedla i kritika, jednotný názor nemají ani lékaři. Poslanci z řad ANO a Pirátů, kteří se na návrhu podílejí, o něm dnes informovali na tiskové konferenci ve Sněmovně.

Zdravotnictví

Ve většině zemí je eutanazie nezákonná, první ji legalizovalo v roce 2002 Nizozemsko.

Podle hlavní autorky zákona, poslankyně ANO Věry Procházkové, zatím není jasné, jestli zákon ve Sněmovně získá podporu. "Poslanci ho zatím neviděli," řekla na dotaz ČTK. Poslanci ho chtějí předložit také odborníkům, jejich připomínky údajně zapracují.

"Zákon tvoříme pro zlomek lidí, ale chci se vyvarovat situace, kterou jsem zažila se svou maminkou. Ta se úmyslně předávkovala morfinem v konečném stádiu nemoci a já se s ní nemohla důstojně a v klidu rozloučit," uvedla Procházková. Podle poslance Milana Brázdila (ANO) nesmí být žádný lékař do provedení eutanazie nucen, stačit budou podle něj pro ČR tak dva nebo tři.

Spolu s uzákoněním eutanazie by se podle autorů měla rozvíjet paliativní péče o umírající, která se věnuje mírnění bolesti, ale i psychologické práci s rodinou i umírajícím. Česká právní úprava by také podle návrhu měla umožnit eutanazii jen obyvatelům ČR nebo cizincům s trvalým pobytem, aby se země vyhnula "turismu za smrtí".

"Pacient může učinit svou žádost pouze na základě všech informací o možnostech, které má. Nesmí být při svém rozhodování pod finančním tlakem ani tlakem žádné zájmové skupiny," dodal poslanec Lukáš Bartoň (Piráti). Právně musí být podle autorů považována eutanazie za přirozenou smrt, aby nebyly ohroženy majetkoprávní vztahy jako závěť nebo pojištění.

Poslední podobný návrh vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL odmítla v roce 2016. Předloha počítala s tím, že by možnost eutanazie měli mít lidé jen v beznadějném stavu, žádost by posuzovala komise. Sněmovna podobnou úpravu zamítla už v roce 2008.

Kritické hlasy se ozvaly z řad lékařů, ale i poskytovatelů hospicové péče, kteří jsou často navázáni na některou z církví. Zkušenosti z Nizozemska podle některých ukazují, že žádosti jsou posuzované čím dál benevolentněji a asistovaná úmrtí tvoří nezanedbatelný podíl.

Poslankyně Procházková dříve k zákonu uvedla, že nejlepší by bylo, kdyby eutanazie probíhala v hospici nebo mobilním hospici, tedy u pacienta doma za přítomnosti jeho pracovníků. Ti to ale odmítají, podle lékařů by neměla být prováděna ani v nemocnicích.

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama