Hamáček: Experti vnitra před volbami posoudí změnu zákona i úpravy praxe

Pracovní skupina při ministerstvu vnitra, která posoudí epidemiologická opatření během podzimních krajských a senátních voleb a možnost hlasování lidí v karanténě, uváží změnu zákona, který lidem s nakažlivými nemocemi zakazuje chodit k volbám. Novinářům dnes ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že ze zákona nelze formulaci pouze vypustit. Skupina má zvážit její modifikaci.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

"Součástí debaty bude i prognóza epidemiologické situace na podzim," uvedl. Za představu z nereálného světa označil návrh opozičních senátorů, aby kvůli epidemii koronaviru vláda do dvou měsíců připravila možnost korespondenční volby. Připomenul, že korespondenční volbu zahrnuje vládní návrh změny volebních zákonů. Nejprve chce ale ministerstvo její funkčnost ověřit v zahraničí, až později případně rozšířit i na voliče v Česku.

V pracovní skupině zasedne za ministerstvo vnitra náměstek pro legislativu Petr Mlsna a ředitel odboru voleb Petr Vokáč. O nominace dalších členů vnitro požádalo ministra zdravotnictví, ministra obrany a předsedu Českého statistického úřadu. Počítá se i s účastí vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly, uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška. "Jména všech stálých členů pracovní skupiny budou známá v pondělí příštího týdne," doplnil.

Současná legislativa karanténu považuje za překážku výkonu volebního práva. Kdyby byla formulace ze zákona pouze vyškrtnuta, mohl by se podle Hamáčka domáhat volebního práva kdokoliv s nakažlivou nemocí. "Včetně těch s otevřenou tuberkulózou, což asi není cílem," uvedl. Pokud legislativci přijdou s úpravou, bylo by podle Hamáčka zákon možné upravit.

Za zásadní přitom považuje vicepremiér analýzu epidemiologické situace na podzim. Kdyby v říjnu bylo nakažených stejně jako v současnosti, karanténa by se týkala zhruba 3,5 tisíce lidí, což by vliv na výsledky hlasování nemělo, míní. "V případě, že by tu byly desítky tisíc nakažených, stát by musel reagovat formou mimořádných opatření, jako tomu bylo na jaře," popsal opačnou situaci, která by mohla v nejzaším případě vést až k odkladu hlasování.

Pravidlo, podle kterého nemohou ve volbách hlasovat lidi umístění v karanténě kvůli potenciální nákaze přenosnou nemocí, platí pro krajské volby od roku 2000 a pro senátní od roku 1995.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Diktátorský strom neroste do nebe." Čeští politici odsoudili policejní…

10.08.2020 13:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil policejní zásah proti demonstrantům v Minsku. Na twitteru uvedl…

Pompeo v úterý přiletí do Česka. Bude se řešit Rusko, síť 5G a…

10.08.2020 11:54 V úterý dorazí do Česka americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který zde zahájí cestu po čtyřech…

Mohlo to být lepší. Starostové si stěžují na komunikaci se státem během…

10.08.2020 11:35 Analýza shrnující zkušenosti devatenácti starostů z předsednictva Svazu měst a obcí během…

Pompeo a Petříček zavítají do Plzně, pronesou proslov u památníku Díky,…

10.08.2020 11:03 Plánovaná úterní návštěva ministrů zahraničních věcí USA a ČR Mikea Pompea a Tomáše Petříčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama