Hamáček je proti otevření lyžařských areálů

V Česku podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) aktuálně není situace na to, aby se otevřely lyžařské areály. S návrhem na jejich otevření neuspěl v pondělí na jednání vlády místopředseda vlády Karel Havlíček (za ANO), dnes by však měl kabinetu předložit přísnější verzi plánu.

Jan Hamáček
doporučujeme

Hamáček na twitteru argumentuje denními nárůsty potvrzených případů koronaviru v Česku, ale také zaplněnými nemocnicemi. Otevření sjezdovek prosazovala rovněž KSČM při úterním hodnocení toleranční dohody s vládním ANO.

Havlíček v pondělí navrhoval vládě otevřít skiareály od pátku. Podmínkou by bylo dodržení opatření proti šíření koronaviru jako povinné rozestupy a respirátory třídy FFP2 ve frontách a na lanovkách. Návrh přísnějšího režimu bude podle Havlíčka spočívat v menším počtu přepravovaných lidí na lanovkách a zejména v systému kontrol a následků za nedodržování opatření v lyžařských střediscích.

Předseda komunistů Vojtěch Filip po hodnocení smlouvy s ANO uvedl, že podle jeho informací bránili spuštění skiareálů ministři za ČSSD. Dodal, že to chce s Hamáčkem probrat. Šéf Ústředního krizového štábu Hamáček se dnes na twitteru postavil proti otevření sjezdovek. "V situaci 9000 nově nakažených denně, přeplněné nemocnice, vyčerpaní zdravotníci, reprodukční číslo blížící se jedničce, britská mutace viru za rohem - to není moment na otevírání sjezdovek," napsal.

Hamáček se dnes po jednání krizového štábu ostře ohradil proti tomu, že by měla vláda otevřít lyžařské areály, protože se jednalo o podmínku KSČM při hlasování o prodloužení nouzového stavu. "Jsem zděšen, že by se mělo o boji s epidemií rozhodovat jinak než odborně, tedy na základě ultimát či dohod v zákulisí," uvedl. Dodal, že jako ministr vnitra dbá o bezpečnost obyvatel, rozhoduje se podle svého vědomí a svědomí a na základě doporučení odborníků. "Nikoliv nějakých handlů s KSČM," uvedl.

Filip ČTK napsal, že ze strany KSČM se o ultimátum nejednalo. "Naopak šlo o s odborníky konzultované stanovisko, že je lepší, aby skiareály byly navštěvovány organizovaně, nikoliv chaoticky," uvedl. Kdyby Hamáček naslouchal odborníkům, včetně těch, kteří byli na kandidátních listinách ČSSD v krajských volbách, tak by to věděl, dodal Filip.

Hamáček připomněl, že v Evropě k šíření viru loni přispěla lyžařská střediska v Itálii. "Od té doby jsme se hodně posunuli, opatření mohou být podstatně větší, ale stejně to znamená zdvojnásobení či ztrojnásobení počtu lidí, kteří jsou v areálech dnes," uvedl. Pokud je hlavním nástrojem boje proti epidemii snižování mobility lidí, otevření lyžařských středisek není zodpovědný krok. "Nechci tu za tři týdny vysvětlovat, proč se nám zhroutily nemocnice," uvedl Hamáček.

Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle jejich asociace jednu až 1,2 miliardy korun. V ČR je podle Havlíčka 450 lyžařských středisek, do státního rozpočtu ročně přinášejí zhruba 13 miliard korun. Zaměstnávají 45.000 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinné testy by podle Havlíčka měly platit i pro malé firmy a úřady

07.03.2021 15:28 Aktualizováno Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady.…

Stát podle Schillerové připravuje souhrnný kompenzační program

07.03.2021 15:05 Aktualizováno Stát připravuje pro podnikatele souhrnný kompenzační program COVID 21, postaven by měl být na…

Policie údajně zatkla poslance Lubomíra Volného

07.03.2021 14:54 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný měl být po dnešní demonstraci na Václavském náměstí zatčen. Uvedl…

Schodek 500 miliard vydrží do poloviny roku, uvedla Schillerová

07.03.2021 12:39 Navýšený schodek státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun, který koncem února schválila Sněmovna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama